Úvod > Aktuality > Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou
Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou
"> "> Prijedte za zimní krásou do Rájce nad Svitavou "> Zámecké skleníky na Státním zámku Rájec nad Svitavou "> Od 6. brezna bude k videní 22. výstava kamélií s názvem Kamélie a chryzantémy - královny Východu
Příroda

Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou

Vydáno 5. března 2020
Zámek Rájec nad Svitavou pořádá od 6. března do 15. března 2020 již 28. ročník oblíbené výstavy kamélií v prostorách zámku. Kamélie společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnosti soukromých a hostinských apartmánů prvního patra zámku. Až do konce března 2020 jsou také otevřeny zámecké skleníky, kde můžete obdivovat unikátní sbírku rostoucích a právě kvetoucích kamélií. Skleníky jsou přístupné denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin.
Kamélie v RájciOd pátku 6. března do neděle 15. března 2020 bude v na zámku přístupná 28. výstava kamélií. K vidění budou hlavně květinová aranžmá v soukromých a hostinských apartmánech prvního patra zámku.

Kamélie, nazývané japonskými nebo zimními růžemi, poměří letos svoji krásu s krásou porcelánu. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Na výstavu je bezbariérový přístup. Zámek je přístupný denně od úterý do pátku 9:00 až 16:30 hodin a o víkendu 9:00 až 17:00 hodin. V pondělí 11. března bude zavřeno. Plné vstupné stojí 140 Kč, snížené (děti nad 10 let, studenti, senioři nad 65 let) 100 Kč.

Kamélie RájecVšem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou se také otevřely zámecké skleníky, které jsou přístupné až do 29. 3. 2020 (denně mimo pondělí), od 9 do 15 hodin. Návštěvníci zde uvidí až 400 druhů kamélií a mohou si zakoupit mladé rostliny a jejich pěstování zkonzultovat s odborníky. Vstupné do skleníků je 30 Kč. Po dobu konání výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií a jarních květin v zámeckém zahradnictví a získat i cenné rady k jejich pěstování od odborníka – zahradníka.

Kamélie japonská je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou.

Současný soubor obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každý rok dvakrát přestěhovány. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina a udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.