Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum
#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

Vydáno 4. srpna 2021
Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.
Dva sady stromů, které milují teplo: mandloňový sad nad Hustopečemi a korkovníkový les na Sardinii
Hustopeče
Sardinie
I když úplně obyčejná procházka to rozhodně není: rozsáhlé mandloňové sady jsou ve střední Evropě botanickou raritou. Vlídné podnebí jižní Moravy jim zkrátka svědčí, kolem Hustopečí se prý pěstují přibližně 300 let. Největší rozlohu měly mandloňové sady kolem roku 1960, kdy tu rostlo více než 50 tisíc stromů. Mandle z nich tehdy putovaly do olomoucké čokoládovny Zora, ale po jejich privatizaci neměla firma Nestlé o domácí mandle zájem a začala je dovážet ze zahraničí. Rozlehlé mandloňové sady zpustly, noví majitelé část stromů vykáceli anebo o ně přestali pečovat. Z desítek tisíc starých mandloní nakonec zbylo jen pár stovek stromů na Staré hoře a na Kamenci.
 

Mandloňové sady s rozhlednouZbytky mandloní zachránila až hustopečská radnice, která část sadů koupila do vlastnictví města. Pro středoevropský unikát tak znovu nastaly dobré časy: staré mandloně se po letech dočkaly náležité péče, byly pečlivě prořezány a ze sadů zmizely náletové dřeviny. Postupně se také začaly vysazovat mladé stromky a na okraji mandloňového sadu na Hustopečském starém vrchu vyrostla Mandloňová rozhledna. Podobně jako jiné vyhlídkové věže v okolí je otevřená celoročně a zdarma. Právě z ní oceníte brzy na jaře výhled na růžově a bíle kvetoucí stromy, za nimiž se na obzoru zvedá Pálava. Krásná fotka na památku se tu povede opravdu každému!
 

Mandloňové stezky

Abyste nezabloudili, o to se postará Mandloňová naučná stezka; začíná v Hustopečích na náměstí a vede přímo k nejznámějšímu sadu s rozhlednou na Hustopečském starém vrchu. Tady ale nekončí, dojít můžete až k přírodním památkám Přední Kopaniny a Kamenný vrch s chráněnou vegetací drnové stepi a teplomilných trávníků. Je domovem řady vzácných stepních rostlin a živočichů, velmi atraktivní je například vzácný hadinec červený, kvetoucí od června do srpna.Mandloňová naučná stezka má dva okruhy, takže délku trasy si můžete libovolně přizpůsobit. Cesty doplňuje lemuje několik odpočinkových míst, přístřešků a posezení, nechybí ani informační panely plné zajímavostí o mandloních, okolní přírodě, krajině a jejím využívání.
 

Slavnosti mandloní a vínaOtevření Mandloňové rozhledny na jaře roku 2012 bylo spojeno s premiérou Slavností mandloní a vína. Ty se od té doby konají pravidelně: hustopečské restaurace při nich lákají na sladké i slané mandlové speciality, na náměstí se koná Mandlojarmark. Ochutnávají se mandlové dezerty, například trdelník sypaný mandlemi, pražené mandle na všemožné způsoby, lákavá je i mandlová káva, mandlové pivo či mandlovice. Konají se soutěže jedlíků a kulinářské show, koupit si můžete i mandlovou kosmetiku a dekorační předměty, pozadu samozřejmě nezůstávají ani hustopečští vinaři, kteří otvírají své sklepy a nabízejí degustace svých vín.
 

Mandlárna, mandlovka a mandloňové arboretum

Bez jediných mandloňových sadů ve střední Evropě by neexistovala ani Hustopečská mandlárna, Mandlová kavárna a Mandlovka. Oblíbený nápoj se v Hustopečích podomácku připravuje už řadu let, teprve díky Hustopečské mandlárně si ale Mandlovku s kolkem přes hrdlo může jako suvenýr a milou vzpomínku na návštěvu jižní Moravy odvézt každý.Mandlovkou to samozřejmě nekončí: je tu i Mandlová kavárna, kde můžete posedět nad šálkem mandlové kávy a domácím dortíkem, vybrat si nejrůznější delikatesy z mandlí v mnoha variacích anebo podpořit výsadbu mandloňového arboreta. Unikátní genofond mandloní ve střední Evropě založili lidé z Hustopečské mandlárny 27. března 2021, kdy se také poprvé slavil Den mandloní. Co všechno kromě odrůd mnoha mandloní v arboretu najdete? Třeba informační tabule s historickými fotografiemi starých sadů, drobné herní dřevěné prvky a také lékořici a další zajímavé rostliny a keře, spojené s okolní krajinou.
 

Teplomilné korkové duby a korkový altán na Konopišti

  • Podobně jako mandloně mají teplé středomořské podnebí rády i korkové duby. U nás rostou opravdu vzácně, takže do dubových hájů se se seriálem #světovéČesko musíme vypravit třeba do Portugalska nebo na Sardinii.
  • Rozložité stromy, které bývají i několik set let staré, poznáte na první pohled díky kmenům: větve mají sytě hnědou barvu, kmeny ale do dálky svítí světle hnědou. Z jejich spodní části se totiž odloupává korková kůra.
  • Korkové duby ji dokážou obnovovat, kůra se sloupává obvykle v intervalu osmi až dvanácti let. Poprvé se stromy oloupávají v době, kdy jsou asi 25 let staré a jejich kmen má obvod nejméně 70 centimetrů. Kůra na korkové zátky se ale získává ze starších stromů, požadovanou kvalitu mívá obvykle až po třetí sklizni.
  • Podobným unikátem jako korkový dub jsou stavby z korku. Výjimečný korkový altán objevíte v Růžové zahradě zámeckého parku na Konopišti. Byl postaven na přelomu 19. a 20. století, a pouhých čtrnáct dní před sarajevským atentátem se v něm setkal následník trůnu František Ferdinand d’Este s německým císařem Vilémem II. Altán má osmiúhelníkový půdorys, dubové sloupy nesou jehlancovitou střechu s osmibokou lucernou, obojí pokryté slaměnými došky. Veškeré konstrukce jsou obložené korkovou kůrou, strop je obložený kůrou z břízy.
#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

Představte si Česko jako velkou tržnici se spoustou druhů ovoce a zeleniny. Hraje všemi barvami, z bedniček se sypou jablka a hrušky, na ošatkách voní mandle, ve sklenicích je napěchované zelí, z trámů visí cibulové a česnekové copy a někde za rohem se odehrávají gastronomické slavnosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy procházet, ochutnávat, uzobávat a obdivovat ten opulentní ohňostroj vůní, chutí a barev!

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Jde o rodinný podnik vyrábějící produkty, v nichž se snoubí nevšední chuť a vůně mandlí s alkoholem. Mandlárna zde vznikla hlavně díky existenci jediných mandloňových sadů ve střední Evropě.

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna – nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

25.3.
27.3.
Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality v místních restauracích a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Tůně v nivě Štinkovky

Tůně v nivě Štinkovky

Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků už dávno nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch, ale od jara loňského roku je možné zabloudit také k osmi přírodním tůním v nivě Štinkovky.