Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Úzké chodníčky, dechberoucí výhledy, voňavé byliny, nekonečná vřesoviště, divocí koně, ale také bažiny, mokřady a dokonce i prales. To vše vám naservírují chráněná území a národní parky. Malebné Bílé Karpaty, skvosty Českého Švýcarska, Koněpruské jeskyně, Šumava, nebo Adršpach. To je jen několik tipů na výlet za úžasnou přírodou, čerstvým vzduchem a pozorováním divoce žijící zvěře. V naší komplexní nabídce jich najdete stovky. A pokud budete trpěliví, možná uvidíte tokající tetřevy nebo se tváří v tvář setkáte s rysem. Chráněná území a národní parky odhalují ryzí krásu původní, člověkem nezasažené krajiny, ať je tedy vaše putování ohleduplné, bezpečné a hlavně plné nevšedních zážitků.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
Jihomoravský kraj | Příroda

Nebezpečné polomy po vichřici uzavřely na měsíc jižní část obory Soutok

Vstup do části obory Soutok na jižní Moravě je do 15. července 2022 zakázán kvůli zpracování nebezpečných stromů poškozených na počátku června vichřicí. V lesích je nyní mnoho zaklesnutých mohutných větví a řada z nich visí nad lesními cestami. Polomy tak mohou ohrozit zdraví i životy návštěvníků.
Jihomoravský kraj | Příroda

Tůně, vodní kanály a slepá ramena lužních lesů na jihu Moravy se plní vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 17. března záměrně zaplavuje voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně.
Jihomoravský kraj | Příroda

Přivítejte jaro na Pálavě

Svěží zelená tráva, rašící listy stromů a záplavy petrklíčů, tradičních poslů jara: takové může být předjaří na Pálavě. Vypravte se za krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu, do Mikulova anebo na Stolovou horu. Pohled z vrcholků Pálavy je krásný v každé roční době!
Jihomoravský kraj | Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda

#světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?

Přes hřebeny Bílých Karpat a vrchol Velké Javořiny prochází hranice Česka se Slovenskem. Javořina se každoročně na konci července stává tradičním místem setkávání Čechů a Slováků, spousta lidí se sem vydává i poslední či první den v roce. Důvodů k výletům ale je mnohem víc, od skvostných výhledů až po národní přírodní rezervaci, největší bezzásahové území v Česku. Jinak než po svých nebo na kole se sem ale nedostanete.
Jihomoravský kraj | Příroda

Navštivte přírodní památky a rezervace jižní Moravy

Jižní Morava, to není jen dobré víno, ale i krásná a jedinečná příroda. Pokud plánujete výlet do některého vinného sklípku, můžete zároveň navštívit některé přírodní památky a rezervace Jihomoravského kraje. Jako inspirace vám mohou posloužit naše tipy.
Jihomoravský kraj | Příroda

Národní park Podyjí slaví letos 30 let své existence

Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako je Národní park Podyjí s meandrující řekou Dyjí v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku, který vzniknul 20. března 1991 a letos tedy oslaví rovných 30 let své existence.
Jihomoravský kraj | Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku

Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady, teplomilnou doubravu Milovického lesa a se zbytkem podpálavských luhů s letitými duby na břehu slepého ramene Dyje. Chráněná krajinná oblast Pálava slaví v letošním roce čtyřicáté páté výročí svého vzniku.
Jihomoravský kraj | Příroda

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!
Jihomoravský kraj | Příroda

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

Proč si právě teď vybrat Podyjí? Třeba proto, že nikdy jindy neulovíte barevnější fotografie než právě teď, kdy listnaté lesy nad údolím Dyje září jako vzácné šperky. A také proto, že do konce října ještě stihnete navštívit všechny tři zdejší zámky!
Jihomoravský kraj | Příroda

#světovéČesko a cesty za tajemnou krásou Moravské Amazonie a našich lužních lesů

Vsaďte na zelenou! Uklidňující barva, kterou právě teď hýří probouzející se příroda, potěší vaše oči i duši. V mnoha odstínech ji poznáte například v lužních lesích, magických, vlhkých a tajemných místech, která nejsou ani na suchu, ani ve vodě. Vydejte se s námi do niv, luhů a ke starým říčním ramenům podél Labe, Dyje a dalších řek.
Jihomoravský kraj | Příroda