Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Jeskyně jsou jako fascinující svět pod zemským povrchem. Přitahují nás svou unikátní výzdobou. Komplexy plné krápníků, skalních dómů, podzemních řek a jezírek a v neposlední řadě také hnízdiště netopýrů, lákají každoročně davy zvědavých turistů. Oblíbené jsou také projíždky lodičkami v Punkevních jeskyních, které jsou součástí Moravského Krasu, nejatraktivnější přírodní oblasti u nás. Jeskyně jsou oblíbeným cílem zejména v létě, kdy nabízejí úkryt před sluncem a vysokými letními teplotami nebo před bouřkou. Mnoho z nich ale můžete navštívit celoročně. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení a pohodlnou obuv.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi

Největší zpřístupněné jeskyně České republiky připravily pro své návštěvníky zážitkový okruh, který prochází dnem Nagelovy propasti. Dobrodruzi, kteří se na netradiční okruh vydají musí však počítat s tím, že některá místa na trase jsou přístupná pouze "po čtyřech" nebo plazením. Vstup na trasu probíhá celoročně, avšak je třeba se předem objednat.
Jihomoravský kraj | Příroda

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou ideálním útočištěm. Jeskyně každoročně navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Zatímco některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se otevírají pouze na pár dní v roce. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy. Takže: vzhůru do podzemí!
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu zve na nové trasy děti i dospělé

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá rozsáhlý protiatomový kryt velení československé armády, láká mimo běžných prohlídek na zvláštní trasy. První z nich je určena dospělým – jedná se o dobrodružnou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně. Druhá mimořádná trasa je zaměřena na děti, které se do podzemí vydají s medvědem Brunem. Na dětské prohlídky je možné přijít jen do konce letošního léta – jde o součást programu k Mezinárodnímu roku jeskyní a krasu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
Jihomoravský kraj | Příroda

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 11. – 12. června 2022. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 8. do 12. června 2022 jeskyně Moravského krasu na Blanensku. Odložený 23. ročník divácky oblíbené akce se koná po dvouleté pauze. Po pandemickém přerušení si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Příroda

Punkevní jeskyně lákají: Vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách

Punkevní jeskyně patří k nejoblíbenějším cílům v Moravském krasu především kvůli sestupu na dno propasti Macocha a následné plavbě na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Objevte i vy magické kouzlo podzemní říše a vydejte se z kouzelného světa propasti po tajemných vodách…
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu se po zimě otevírají

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná bude pouze s čelovkou a baterkami.
Jihomoravský kraj | Příroda

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže se při nich vlastně i ohřejete. Na okruhy jeskyněmi raději doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2022 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo nadále otevřeno!
Jihomoravský kraj | Příroda

Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu

V přírodní rezervaci Turold na okraji města Mikulova, najdete jediné zpřístupněné jeskyně u nás v jurském vápenci. Jeskyně Na Turoldu zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Nejkrásnější částí jeskyně je pohádkový Jezerní dóm, nejhlubší prostora jeskyně s řadou smaragdových jezírek.
Jihomoravský kraj | Příroda