Úvod > Aktuality > Na Kamenném vrchu v Brně už kvetou koniklece

Na Kamenném vrchu v Brně už kvetou koniklece

Vydáno 12. března 2020 Příroda
Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu - nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začaly barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplé zimě. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
konilkec velkokvětýKoniklec velkokvětý rozkvétá každý rok v přírodní rezervaci Kamenný vrch v těsné blízkosti tamního sídliště. Lokalita, která se rozprostírá na ploše asi 15 hektarů, byla v roce 1978 vyhlášena chráněnou přírodní památkou, přírodní rezervací se Kamenný vrch stal v roce 1992. Důvodem ochrany této lokality je bohatý výskyt koniklece velkokvětého. Právě brněnská přírodní rezervace je místem, kde jich roste nejvíce na světě. Přírodní rezervací prochází i naučná stezka - na osmi panelech jsou informace o vzniku rezervace, jejím rostlinstvu i živočišstvu. Koniklece jsou tu k vidění v mnoha variantách, od klasické jemně fialové, přes temnou, až po úplně bílou.

koniklecKoniklec je teplomilná rostlina. Divoce u nás roste převážně na Jižní Moravě - vyhovují mu totiž slunné travnaté louky na vápencovém podloží, což lokalita Kamenný vrch splňuje. Ve výrazně menším množství je možné v Brně koniklece najít i na Medláneckých kopcích, Stránské skále, nebo mimo moravskou metropoli na Pálavě. Fialové stráně konikleců uvidíte také v Národním parku Podyjí nedaleko Havraníků. V plném květu by měla být kvítka během následujících dvou týdnů. Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě.
Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu - nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých.