Úvod > Aktuality > Na Kamenném vrchu v Brně kvetou koniklece
Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně kvetou koniklece

  • Vydáno21. března 2024
Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě nyní se zdejší louky zbarvily do fialova, a to díky květům koniklece velkokvětého, kterých tu každoročně bývají desetitisíce. Nově zde byla postavena lávka, aby lidé do oblasti nevstupovali a kvítka tak neničili. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 60 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě. Právě nyní jsou v plném květu.
konilkec velkokvětýKoniklec velkokvětý rozkvétá každý rok v přírodní rezervaci Kamenný vrch v těsné blízkosti tamního sídliště. Lokalita, která se rozprostírá na ploše asi 15 hektarů, byla v roce 1978 vyhlášena chráněnou přírodní památkou, přírodní rezervací se Kamenný vrch stal v roce 1992. Důvodem ochrany této lokality je bohatý výskyt koniklece velkokvětého. Právě brněnská přírodní rezervace je místem, kde jich roste nejvíce na světě. Přírodní rezervací prochází i naučná stezka – na osmi panelech jsou informace o vzniku rezervace, jejím rostlinstvu i živočišstvu. Koniklece jsou tu k vidění v mnoha variantách, od klasické jemně fialové, přes temnou, až po úplně bílou.

Letos se rozkvetlými konikleci návštěvníci procházejí po nové 230 metrů dlouhé lávce, ze které mohou vzácné rostliny pozorovat, aniž by je ničili šlapáním. Chodník stojí na pilotech mírně nad terénem – je bezbariérový, takže po něm mohou jezdit i lidé na vozíčku. Prosíme všechny návštěvníky k ohleduplnému chování k naší přírodě i sobě navzájem. Když ještě lávka nestála (v roce 2021) zde nezodpovědní turisté sešlapali asi 120 metrů čtverečních plochy s konikleci a ti nejotrlejší si na louce dokonce udělali piknik! Aktuální stav kvetení konikleců doporučujeme ověřit na FB organizace Rezekvítek, která pečuje o ochranu životního prostředí.


Kde všude u nás kvetou koniklece?

koniklecKoniklec je teplomilná rostlina. Divoce u nás roste převážně na Jižní Moravě – vyhovují mu totiž slunné travnaté louky na vápencovém podloží, což lokalita Kamenný vrch splňuje. Ve výrazně menším množství je možné v Brně koniklece najít i na Medláneckých kopcích, Stránské skále, nebo mimo moravskou metropoli na Pálavě.

Fialové stráně konikleců uvidíte také v Národním parku Podyjí nedaleko Havraníků. Všude by měly být kvítka již v plném květu, který vydrží 1 až 2 týdny. Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě.
Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých, jejichž počet je největší na světě.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda