ÚvodAktuality#světovéČesko a Sahara: brouzdejte se pískem českou a moravskou Saharou
Příroda

#světovéČesko a Sahara: brouzdejte se pískem českou a moravskou Saharou

  • 23. května 2020
Brouzdat pouští se dá i na jižní Moravě nebo v jižních Čechách. Nevěříte? Stačí navštívit písečné přesypy české nebo moravské Sahary. Nejsou sice tak rozlehlé jako „pravá africká Sahara“, ale své kouzlo určitě mají. Těm, kdo na poušti nikdy nebyli navíc dovolí alespoň ochutnat něco málo z toho zvláštního kouzla písečných dun.

Poušť není jen Sahara, Gobi nebo Kalahari

Bzenec
Sahara

Na skok do české Sahary a koupání ve Veselské pískovně

přesyp u vlkovaZačneme třeba českou Saharou – ta se nachází v CHKO Třeboňsko, asi 1,5 km od obce Vlkov, nedaleko Veselí nad Lužnicí.

Vznik duny sahá až do doby ledové, vědci se zatím nedohodli, jestli vznikla před 10 000 nebo 8500 lety před naším letopočtem. Jisté je, že se jedná o pozůstatek původních pouští, které se táhly až od obce Majdalena, Vznikly navátím pískuřeky Lužnice. Přesyp u Vlkova měří necelý hektar, zhruba 50 x 80 metrů navátého písku. Okolní krajinu duna převyšuje o 4-6 m.

přesyp u vlkovaPísečný povrch je zde jen velmi vzácně pokryt borovicemi a jinou pískomilnou flórou. Na nezpevněném povrchu i dnes větrné víry vytváří nejrůznější písečné tvary, které sice nemají víc než pár centimetrů, přesto jsou u nás unikátem. Zajímavostí také zůstává, že teplota nad povrchem je asi o dva stupně vyšší, než teplota okolí. A to nejlepší na konec – v těsném sousedství duny najdete Vlkovskou pískovnu, která v horkých dnech přímo láká k nádhernému koupání. Voda je zde příjemně teplá a průzračně čistá. Budete si připadat jako u moře.
 

Toulky moravskou Saharou – Vátými písky u Bzence

moravská saharaDaleko větším územím je moravská Sahara u Bzence, oficiálně pojmenované jako Váté písky. Tady můžete putovat pro nás exotickou písečnou krajinou asi 5,5 km, mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Rozlehlé písečné duny pocházejí ze sedimentů řeky Moravy, které byly z řeky později vyváty a místy dosahují mocnosti až 30 metrů. Z mořských usazenin vyvál vítr před 10 000 tisíci lety jejich nejjemnější části. Písek z Moravské Sahary je proto hojně využíván pro výrobu omítek a střešních krytin.

váté pískyA další velkou zajímavostí je, že svým půdním složením jsou Váté písky podle laboratorních rozborů dalším unikátem. Shodují se s nejsušší pouští na světě – asijskou pouští Gobi.
 
Na území moravské Sahary dnes roste nejvíce pískomilné fauny a flóry v republice. Odborníci zde objevili řadu vzácných druhů střevlíkovitých brouků, bohatá je fauna blanokřídlých, zejména kutilek, žahalek a včel. Domov zde má i kudlanka nábožná, ještěrka zelená a řada ohrožených ptačích druhů, například dudek chocholatý nebo skřivan lesní.
 

Africká Sahara je největší pouští na světě

saharaPoušť Sahara v Africe je největší pouští na světě. Zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA, a to 9 milionů km2. Rozkládá se na území 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán). Přestože se Sahara typicky znázorňuje jako nekonečná písečná pustina, tvoří zlaté duny pouze pětinu její celkové rozlohy. Většinu pouštního území pak představují obrovské plochy štěrku a malých kamenů.

Sahara je dědičkou dvou zcela odlišných klimatických historií – zelené Sahary rozptýlených jezer a savan a hnědé pouštní Sahary. Koryta starých řek, jezerní pánve či města zavátá pískem ukazují, že zde několikrát došlo ke klimatickému zvratu, který se opakuje jednou za 25 800 let. Vlhké monzunové období by se mělo na Saharu opět vrátit za 15 000 let.
 

Kde jinde objevíte další české mini-pouště

  • slepičí vršekPřírodní rezervace Slepičí vršek chrání písečný přesyp (dunu o rozloze 1,8 ha), který vznikl navátím jemného písku z náplavů nedaleké řeky Lužnice. Naváté písky zde vytvořily protáhlé návrší převyšující okolní terén o tři až čtyři metry.
  • Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Semínský přesyp proslavil bohatý výskyt vzácných motýlích druhů. 
  • sahara moravskáPřírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů řeky Labe
  • Unikátní a dodnes pohyblivá duna u Píst nedaleko Nymburka pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou zde mravkolvi, hmyz, který chytá své oběti do pasti.
  • Více inspirace, kde objevit české písečné duny, naleznete v 10 tipech na naše pouště. Nejsou to sice žádná rozsáhlá území s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá.
Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice Příroda

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami

10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami

Toužíte spatřit pravé písečné duny? Nemusíte až na Saharu, několik minipouští máme i u nás! Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Naše pouště a polopouště nejsou sice žádná rozsáhlá území s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá. Pojďte s námi objevovat ty nejzajímavějších z "českých pouští".

Duny u Sváravy Příroda

Duny u Sváravy

Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic Příroda

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí Příroda

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí

Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť Příroda

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť

Chráněné území písečné přesypy u Rokytna najdete po pravé straně silnice z Rokytna do Býště. Jedná se o lokalitu přírodních útvarů prorostlých borovým lesem sestávající ze 14 vln různých tvarů a velikostí. Přesypy u Rokytna jsou v Česku nejrozsáhlejší – zabírají rozlohu zhruba 7 hektarů.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů Příroda

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů

Přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou zde mravkolvi, hmyz, který chytá své oběti do pasti.

Přesyp u Malolánského Příroda

Přesyp u Malolánského

Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.

Vesecký kopec – vrchol písečné duny Příroda

Vesecký kopec – vrchol písečné duny

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub Příroda

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

Další aktuality

Odpočiňte si v ulicích: V centru Brna vznikly relaxační zóny

Do historického jádra Brna se vrátily odpočinkové zóny s lehátky! V brněnských ulicích je tak k dispozici přes 350 plážových lehátek, která vybízí kolemjdoucí k odpočinku či posezení s přáteli. Posezení naleznete přímo v centru města, poblíž vodních prvků či restaurací.
14. červen 2025 6:00
Životní styl, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 14. – 15. června 2025. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
10. červen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Hudba na vinicích startuje: léto na jižní Moravě spojí dobré víno a skvělou muziku

Koncertní seriál Hudba na vinicích již pošesté nabídne v originálních kulisách šesti vinařství spojení dobrého vína, a ještě lepší živé hudby v podání předních českých i slovenských hvězd. Hlavními tahouny ročníku 2025 budou David Koller, Čechomor, Tomáš Klus, Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Jelen, Wohnout a další. Seriál nabízí od 12. června až do 20. září 2025 více než padesát koncertů.
9. červen 2025 13:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Letovicích si prohlédnete nádhernou barokní lékárnu

Barokní lékárna v Nemocnici Milosrdných bratří a kostel svatého Prokopa v Letovicích se opět otevřou návštěvníkům. Poprvé si nádherné letovické památky můžete prohlédnou v sobotu 12. července 2025. Prohlídka s průvodcem zahrnuje výklad o historii a vzniku kláštera, návštěvu unikátní zrestaurované barokní lékárny a v případě příznivého počasí i prohlídku klášterní zahrady. Prohlídku je nutné si v dostatečném předstihu zamluvit.
8. červen 2025 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jihomoravské muzeum ve Znojmě chystá Farmářský den

Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá letos již sedmý ročník Farmářského dne v muzeu. Tato tradiční akce proběhne v neděli 8. června 2025 od 10:00 do 16:00 hodin v areálu minoritského kláštera a nabídne návštěvníkům rozmanitou nabídku lokálních produktů i doprovodný program.
6. červen 2025 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

I podzemí a jeskyně mají svůj den: zavítejte do tajemného světa geologie či montanistiky

Víte, že jeskyně a podzemní svět slaví 6. června svůj mezinárodní den? Zavítejte na prohlídkou některé ze 14 tuzemských zpřístupněných krasových jeskyní – Javoříčské jeskyně poblíž Bouzova, Mladečské jeskyně u Litovle, Jeskyně Na Špičáku a Jeskyně Na Pomezí u Jeseníku, Zbrašovské aragonitové jeskyně u Teplic n. Bečvou, Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil, Koněpruské jeskyně u Berouna, Chýnovská jeskyně u Tábora, Jeskyně Na Turoldu Mikulov a v neposlední řadě 5 jeskyní Moravského krasu – Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Jeskyně Výpustek. Nebo si vyberte z dalších tipů na výlet pro odvážné a zvídavé turisty skrytých v hlubinách Země. Vydejte se Mezinárodní den jeskyní a podzemního světa někdy oslavit i vy!
5. červen 2025 16:51
Příroda, Jihomoravský kraj

Užijte si léto otevřených sklepů – tipy, kam za vinaři na jižní Moravě

Nejen podzim je nejlepší příležitostí, kdy se vydat na ochutnávku vín do moravských sklípků. Vinaři jsou na turisty připraveni po celé léto. Jak správně degustovat? Programy zpravidla probíhají zábavnou formou a vinaři rádi odpoví turistům na otázky, z čeho a jak se víno vyrábí, zda jde o módní trend či stabilní druh vína, jaké je jeho využití v gastronomii a v čem spočívá kouzlo jeho barvy a chuti. Poznejte "své" víno a ochutnejte jižní Moravu!
5. červen 2025 10:31
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Kunštát zve na výstavu korunovačních klenotů Vivat Georgius rex Bohemiae

Během léta obohatí reprezentační prostory jižního křídla zámku Kunštát výstava korunovačních klenotů. Jedná se o oficiální repliky, které budou pro veřejnost vystaveny od 7. 6. do 30. 8. 2025 jako součást prohlídkového okruhu I. Výstava se dále věnuje osobě krále Jiřího z Poděbrad a kromě korunovačních klenotů bude k vidění například pohřební roucho panovníka.
5. červen 2025 8:00
Památky, Jihomoravský kraj