Úvod > Aktuality > Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně
Gurmánská turistika

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

  • Vydáno6. února 2023
Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Horské hřebeny Jeseníků a široké roviny Střední Moravy, hrady, zámky a jeskyně v okolí Litovle a Hranic, anebo historická centra Olomouce, Šternberka nebo Prostějova: to všechno nabízí Olomoucký kraj. Zdejším tradicím ovšem kraluje gurmánská turistika, která ke skvělé dovolené rozhodně patří.
 

Kraj, kde se zrodily olomoucké tvarůžky

Výrobou tvarůžků, jedinečného a jediného původního sýru tuzemského původu s charakteristickou chutí a vůní, jsou proslulé Loštice. Na Střední Moravě a v okolí Olomouce se tvarůžky podomácku vyráběly už na přelomu 15. a 16. století, manufakturní výrobu zahájil roku 1876 Josef Wessels. Dnes se v Lošticích vyrábí přes 2000 tun tvarůžků ročně. Vše o historii a výrobě unikátního sýra se dozvíte při návštěvě Muzea olomouckých tvarůžků, kde si například můžete vyzkoušet trenažér na šlapání tvarohu nohama anebo ruční tvarování tvarůžků v dřevěných formách. Prohlídka končí v podnikové prodejně, kde nabízejí slanou delikatesu v mnoha tvarech a příchutích.

Vaší pozornosti by neměla uniknout unikátní Tvarůžková cukrárna, která nabízí netypické slané tvarůžkové dezerty v podobě koláčků, šátečků, kremrolí či dortů. Ochutnat můžete i tvarůžkové burgry a tataráčky v tvarůžkovém bistru anebo unikátní tvarůžkovou zmrzlinu v Kavárně u Lišky Bystroušky na loštickém náměstí.

Pokud se do Loštic vypravíte v čase adventu a Vánoc, prohlédnete si také velký a originální Loštický betlém; ve svém domě jej vystavuje řezbář Jaroslav Beneš.
 

Pivo a tvargle – to není marné

Tvarůžky se od roku 2021 vyrábějí také ve Velké Bystřici, a to podle původních receptur a z místních surovin pod zlidovělým názvem Tvargle. Vypravit se sem můžete na exkurzi do minipivovaru Tvarg, spojenou s nahlédnutím do výrobny řemeslných tvarůžků, ochutnávkou a školou točení piva, vyzkoušet lze i párování piva a whisky.

Mezi tradiční a vyhlášené gastronomické speciality Olomouckého kraje patří tvarůžky smažené, zapečené či obalované, které ochutnáte v mnoha restauracích nebo na festivalech – třeba na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Odehrává se každoročně v dubnu a nabízí tvarůžkové speciality, regionální pivo a doprovodný kulturní program včetně hanáckého folkloru. Určitě vás nezklame ani červencový pivní festival Beerfest Olomouc.
 

Ochutnej Moravu na kole

Řada vyhlídek, 91 kilometrů a spousta gastronomických zastávek: to je cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole, výzva pro cyklisty i labužníky. Vede krásnou venkovskou krajinou s výhledy z kopců Nízkého Jeseníku nebo Zábřežské vrchoviny, náročnější zvlněné terény vystřídá pohodová jízda Litovelským Pomoravím a rovinou Hané. Trasa ale hlavně nabízí fantastické gurmánské zážitky! Cestou například ochutnáte pravé olomoucké tvarůžky, tvarůžkové moučníky a tvarůžkovou zmrzlinu v Lošticích, v Zábřehu v rodinné konzervárně Via Delicia úžasné domácí delikatesy, a na Ovčím statku v Brníčku, Kozí farmě v Pobučí a na Doubravském dvoře zase dobroty z ovčího, kozího i kravského mléka. Všechny romantiky okouzlí Levandulový statek v Bezděkově, kde na gurmány čekají levandulí ochucené speciality. V Úsově doplníte energii müsli tyčinkou, milovníci masa si pochutnají na Krušově domácím uzeném a na závěr si můžete dopřát sladkou tečku v podobě troubelické čokolády.
 

Kde se rodí pravá moravská whisky

Každý milovník whisky by měl alespoň jednou v životě navštívit palírnu U Zeleného stromu v Prostějově a ochutnat svůj oblíbený nápoj přímo v místě, kde se vyrábí. Podnik, který v roce 2018 oslavil 500 let od svého vzniku a je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě fungující palírnou v Evropě, nabízí jedinečné zážitky pro oči, nos i chuťové buňky. Během exkurze si prohlédnete stáčecí linku, projdete část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích zrají statisíce litrů značkových lihovin, a samozřejmě můžete ochutnat vybrané výrobky, které si na konci prohlídky koupíte v podnikové prodejně. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka a žitná whisky Stará žitná myslivecká. Kdo chce ochutnat tradiční piva Olomouckého kraje, měl by navštívit Pivovar Holba, Pivovar Litovel a Pivovar Zubr.
 

Priessnitzovy lázně Jeseník – kolébka vodoléčby

Navštivte Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, místo, které se zapsalo do historie vodoléčby. Za svou proslulost lázně vděčí Vincenzi Priessnitzovi (1799–1851), takzvanému „vodnímu doktorovi“, který sám sebe a později i své pacienty léčil studenou vodou, pohybem a úpravou životosprávy. V roce 1822 nechal přestavět svůj dům na vodoléčebný ústav, který se stal prvním svého druhu na světě. Do Lázní Jeseník později přijížděli doktoři z celé Evropy, aby zde studovali Priessnitzovy léčebné metody. Vznikla tak nová metoda lázeňského léčení – vodoléčba, která jesenické lázně proslavila po celém světě.

V lázních můžete navštívit venkovní Fitpark Priessnitz, bylinkové inhalatorium nebo balneopark, jehož pojetí navazuje na tradiční Priessnitzovy vodoléčebné metody a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby studenou vodou, sluncem a pohybem. Balneopark je upravený jako vodní zahrada, kterou protéká potok se soustavou zastavení, sloužících k hydroterapii a relaxaci.
Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky

Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky

Olomouc, od roku 2000 zapsána díky sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO, patří k nejkrásnějším městům České republiky. Při toulkách starobylými uličkami objevíte celou řadu paláců, kostelů a měšťanských domů. Komu by snad chyběl velkolepý hrad, ten musí zamířit na východ, kde kousek za Olomoucí nad údolím řeky Bečvy stojí Helfštýn. Víte, že předchůdcem jedné z nejrozsáhlejších pevností střední Evropy prý býval hrádek loupeživých rytířů?

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, Hanácký skanzen v Příkazích anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.

Nejnavštěvovanější místa Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Nejnavštěvovanější místa Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?

#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Cestování střední Moravou je spojené s poznáváním hradů, zámků a historických měst, a pokud zabrousíte na sever do Jeseníků, přidají se hory, sport a relaxace. Nejlepší zážitky?

Arcidiecézní muzeum Olomouc – první arcidiecézní muzeum v České republice

Arcidiecézní muzeum Olomouc – první arcidiecézní muzeum v České republice

Arcidiecézní muzeum bylo založeno v roce 1998. Jedná se o první muzeum tohoto typu v Česku. Návštěvníci v něm naleznou nespočet exponátů z českých církevních dějin včetně starých biblí, církevních mincí, obrazů olomouckých arcibiskupů a nejrůznějších duchovních předmětů.

Další aktuality

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

Jaké proměny prožil Olomoucký kraj během posledních třiceti let? Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zaspán mezi památky UNESCO, poprvé jsme se mohli podívat například na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, do termálního parku ve Velkých Losinách, Arcidiecézního muzea v Olomouci anebo se projet na kole po Rychlebských stezkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Olomouckým krajem rok za rokem!
Olomoucký kraj | Zážitky

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevřely březnové Zimní prohlídky už ve středu 1. března 2023. Trasa je přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 4. března 2023 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9 do 16 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Jesenickem se prožene Jelyman – závod na běžkách seriálu SkiTour

Závod otevřený všem milovníkům bílé stopy v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku se chystá na víkend 25. a 26. února 2023. Užijte si možnost pořádně si zazávodit na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Trasa vás povede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.
Olomoucký kraj | Památky

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Jeseníkách

Zimní sezóna je v plném proudu, tak proč nevyrazit na hory? Pokud se rozhodnete pro Jeseníky, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Karlově pod Pradědem, na Červenohorském sedle, na Ramzové, Ovčárně a dalších místech.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda