Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky
Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky
"> "> "> "> ">

Výlet do Olomouce a na hrad Helfštýn za strážcem Jantarové stezky

Olomouc, od roku 2000 zapsána díky sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO, patří k nejkrásnějším městům České republiky. Při toulkách starobylými uličkami objevíte celou řadu paláců, kostelů a měšťanských domů. Komu by snad chyběl velkolepý hrad, ten musí zamířit na východ, kde kousek za Olomoucí nad údolím řeky Bečvy stojí Helfštýn. Víte, že předchůdcem jedné z nejrozsáhlejších pevností střední Evropy prý býval hrádek loupeživých rytířů?
OlomoucAni v Olomouci o hrad nepřijdete: prastarý přemyslovský hrad stával na Václavském návrší, tam, kde se dnes tyčí novogotická katedrála sv. Václava. Víte, že jižní věž, vysoká přesně 100,65 metrů, je nejvyšší kostelní věží na Moravě a druhou nejvyšší v České republice? Navštívit můžete i mauzoleum slavných biskupů, románský biskupský palác z 12. století a další prostory, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum.

Seznámíte se tu s nejkrásnějšími výtvarnými olomoucké arcidiecéze, k vidění je například biskupský zdobený kočár z 18. století a klenotnice se vzácnými monstrancemi a relikviáři, zdobenými zlatem a drahými kameny. Koncertní sál Mozarteum připomíná pobyt slavného hudebního skladatele.
 

Olomouc: UNESCO, barokní kašny a zoo

OlomoucOlomouc není jen metropole střední Moravy, ale také sídlo univerzity a po Praze druhá nejrozsáhlejší památková rezervace v Česku. Dominantou Horního náměstí je goticko-renesanční radniceorlojem a památka UNESCO, barokní sloup Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1716 až 1754. Měří 32 metrů, zdobí jej více než čtyřicet soch a sousoší a v jeho spodní části se nachází kaple.  V historickém centru objevíte řadu cenných barokních kašen, například Caesarovu, Merkurovu, Neptunovu, Jupiterovu a Herkulovu. K novějším přírůstkům patří Ariónova kašna z roku 2002 kousek od radnice.

Olomouc Svatý kopečekOlomoucí se můžete seznámit tradičně i neobvykle, třeba při výletních plavbách nebo jízdách na Ološlapu, pojízdném baru, v němž sedí, šlape a popíjí pivo skupiny deseti lidí. Pokud vás láká některá z mnoha akcí, vypravte se třeba na mezinárodní zahradnickou výstavu Flora, Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. K odpočinku uprostřed rušného města lákají rozlehlé parky, mezi oblíbená místa patří moderní aquapark nebo zoologická zahrada na Svatém Kopečku.
 
 

Hrad Helfštýn láká do středověku

Hrad HelfštýnNejvětší středověká hradní pevnost v Evropě, která střežila Jantarovou stezku, spojující Balt se Středozemním mořem: to je hrad Helfštýn. Polohou na kopci v zalesněné krajině dodnes připomíná sídlo, ukryté před civilizací. Ostatně se říká, že ho prý v poslední čtvrtině 13. století založili loupeživí rytíři a jméno Helfštýn prý má podle jejich vůdce Friedricha či Friduše z Linavy.

Hlavní přestavba hradu na gotickou pevnost se odehrála na přelomu 14. a 15. století. Rozlehlá pevnost s pěti nádvořími, šesti branami, impozantním pásem hradeb a řadou budov a valů nebyla nikdy dobyta a dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám střední Moravy. Ideální příležitostí k seznámení je poslední víkend v srpnu, kdy se tu koná tradiční mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Sochy a další umělecké výrobky z kovu tu ale najdete i jindy: zdobí všechna nádvoří a různá zákoutí hradu, prohlédnout si můžete i stálou expozici v suterénu hradního paláce.
 

Z Helfštýna k Hranické propasti

JeskyněNa Helfštýně si vychutnáte nezapomenutelné kouzlo středověku. Mezi nejpozoruhodnější místa patří dvoukřídlý renesanční palác na posledním palácovém nádvoří. V něm najdete historickou mincovnu, kde během prázdnin probíhá ražba mincí. Z věže poblíž paláce a okružních vyhlídkových lávek se otvírá výhled do širokého okolí, zejména na Moravskou bránu, Oderské vrchy a blízké město Lipník nad Bečvou.

Kromě srpnového setkání uměleckých kovářů se na hradě pravidelně konají další akce: hradní pouť, vystoupení šermířů, koncerty či divadelní představení, po rezervaci se můžete zúčastnit komponovaných nočních prohlídek. Na louce pod hradem je v hlavní sezoně otevřené lanové bludiště, v okolí můžete navštívit také aquapark a Zbrašovské aragonitové jeskyně. Zajímavým místem pro krátkou procházku je Hranická propast. Nejhlubší propast v Českunejvětší změřenou hloubkou jezírka 404 metrů se pyšní titulem nejhlubší zatopené jeskyně na světě; jejího dna dosud nebylo dosaženo.

1. Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

3. Soubor kašen v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

4. Kostel sv. Mořice v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

5. Katedrála sv. Václava v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

6. Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

7. Pevnost poznání v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

9. Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

11. Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Lipník nad Bečvou, Střední Morava a Jeseníky

12. Valšovická jezírka u Teplic nad Bečvou

Teplice nad Bečvou, Střední Morava a Jeseníky

13. Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Přerov, Střední Morava a Jeseníky

14. Zbrašovské aragonitové jeskyně – středoevropský unikát

Teplice nad Bečvou, Střední Morava a Jeseníky