Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program
Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.
V Olomouckém kraji leží část nejvyšší moravské hory Praděd (1491 m) i nejhlubší propast v České republice a možná i na světě, Hranická propast s dosud nezměřenou hloubkou. Provedeme vás po Olomouci, navštívíme zoologickou zahradu i několik aquaparků, krásné hrady Bouzov a Helfštýn, a výlet zakončíme u horské přehrady Dlouhé stráně. Přitom si užijete pohodlné ubytování na tři noci na jednom místě a žádné dlouhé přejezdy. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na slevové karty, ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Olomouc

Krajským městem Olomouckého kraje je stotisícová Olomouc, po Praze druhá největší městská památková rezervace České republiky, město paláců, chrámů a nádherných barokních i moderních kašen. V historickém centru města na Horním náměstí, jen kousek od výstavné renesanční radnice s orlojem, se tyčí barokní sloup Nejsvětější Trojice. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl 35 metrů vysoký sloup s více než čtyřiceti sochami zapsán coby nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v českých zemích.

Jednou z dominant města je poutní areál na Svatém Kopečku. Kousek za ním leží hlavní cíl prvního dne, zoologická zahrada Olomouc. Součástí zoo je rozhledna, lanový park, průchozí ptačí voliéra a také Safari, které projedete v turistickém vláčku, k vidění je i smečka bílých vlků. Na odpoledne a případně na celý zbytek dne si naplánujte návštěvu Aquaparku Olomouc s řadou vodních atrakcí. Součástí areálu je Aktivity Park s 3D bludištěm a vzduchovými trampolínami, nechybí ani dětský koutek Akvárko s hračkami.
 

2. den: Hrad Bouzov a návštěva jeskyní

Dopoledne vás čeká cesta do Bouzova (asi 30 km, 30 minut) a návštěva hradu Bouzova, romantického skvostu Střední Moravy. Krásný hrad si zahrál v desítkách filmových pohádek a seriálů. Natáčel se tu například seriál Mladý Indiana Jones, film Tři mušketýři či série italských filmových pohádek o princezně Fantaghiro. Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů včetně speciální trasy pro děti, atraktivní jsou večerní a kostýmované prohlídky. S malými dobrodruhy navíc můžete vyzkoušet střelbu z dobových zbraní v Areálu historické zábavy pod hradem, kde stojí obří Trojský kůň. Většího prý nikde na světě neuvidíte!

Po prohlídce Bouzova se vydejte na výlet do Mladečských jeskyní nebo Javoříčských jeskyní. Obě místa leží přibližně stejně daleko (asi 11 km). Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a prohlídková trasa měří přibližně 500 metrů. Javoříčské jeskyně tvoří složitý komplex chodeb, dómů a propastí, jimiž prochází dvě trasy (krátká 360 metrů, dlouhá 790 metrů). Na prohlídku každé z jeskyní počítejte asi hodinu a půl.
 

3. den: Hrad Helfštýn, Hranická propast a automuzeum

Dopoledne se vydejte k hradu Helfštýn (cca 30 km, 35 minut). Jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě uvidíte už zdálky, proslavila ho každoroční mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Je zde i expozice kovářství a vyhlídkové terasy, u parkoviště pod hradem objevíte lanové bludiště.

Stačí krátký přejezd (asi 18 km a 20 minut) a přijedete do Teplic nad Bečvou. Odpoledne se vydejte na výlet k Hranické propasti, nejhlubší zatopené propasti na světě. Změřena je hloubka více než 400 metrů, odborníci ale odhadují, že celkem může měřit až 1000 metrů. V Informačním centru Hranické propasti se díky virtuální realitě podíváte přímo do jícnu propasti.

Po návratu do Olomouce si ještě stihnete prohlédnout Muzeum historických automobilů Veteran Arena se sbírkou historických automobilů vyrobených v předválečném Československu a desítkami motocyklů z Velké Británie.
 

4. den: zámek, papírna a Termály Velké Losiny

Po odhlášení z hotelu se vydejte do Velkých Losin (cca 60 km, 70 minut). Dopoledne vás čeká prohlídka zámku Velké Losiny, renesanční perly s arkádovým nádvořím a stylovými interiéry. Zámek má zajímavou historii spojenou s čarodějnickými procesy a natáčela se tu řada pohádkových a historických filmů, například film Bathory.

Další v pořadí je nejstarší a nejslavnější z trojice atrakcí Velkých Losin, původní papírenská manufaktura z 16. století, která je dosud v provozu. Kromě Muzea papíru se tu nabízí jedinečná možnost prohlédnout si celý výrobní proces a dokonce si vyzkoušet výrobu ručního papíru na vlastní pěst.

Děti ovšem nadchnete zejména třetí velkolosinskou atrakcí, a to návštěvou Termálního vodního ráje. Moderní termální lázně nabízejí celkem devět bazénů s termální vodou a vodní atrakce, dětský koutek, dětské hřiště ve tvaru korábu (trampolína, lanová dráha, kuželky a další atrakce) a animační programy.
 

5. den: Jeseníky a Dlouhé stráně

Po odhlášení z hotelu se přesuňte do Petříkova (30 minut z Velkých Losin, 4 minuty z hotelu Park) a užijte si letní bobovou dráhu s délkou 800 m a převýšením 100 metrů a malou zoo Faunapark. Pak pokračujte do Koutů nad Desnou (cca 20 km, 30 minut).

Oblíbeným cílem výletů pěšky i na kolech je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, zejména pak horní nádrž v nadmořské výšce 1 350 m. Nejjednodušší cesta k ní vede od horní stanice lanovky v Areálu Kouty. K přehradě se pořádají exkurze, ale zároveň si tady přímo v srdci Jeseníků užijete jedinečný adrenalinový zážitek, a to nejdelší sjezd na koloběžkách v České republice. Měří přibližně 17 km a celá trasa s výjezdem k horské přehradě a sjezdem zpět do údolí zabere asi pět hodin. Výlet si samozřejmě můžete naplánovat na celý den.
Pobyt v Olomouckém kraji doporučujeme prodloužit alespoň o jeden či dva dny; oblast nabízí celou řadu možností k pěší turistice a projížďkám na kole, zajímavé cíle najdete na portálu Kudy z nudy.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Slevové karty a cestovní výhody?

Nejméně 90 bezplatných vstupů a více než 80 výhodných slev na ty nejzajímavější atraktivity v Olomouckém kraji můžete získat coby držitelé turistické karty Olomouc region Card. Seženete ji v informačních centrech.
 

Jak se tam dostanete?

Olomoucký kraj je velmi dobře dostupný autem i rychlíkovou železniční tratí. Orientační časy dojezdů z velkých měst do krajského města Olomouce: Praha 3 hodiny, Brno 1 hodina, Plzeň 4 hodiny, Ostrava 1 hodina.