ÚvodAktualityČeské značky: Palírna U Zeleného stromu v Prostějově, nejstarší palírna v Evropě
Gurmánská turistika

České značky: Palírna U Zeleného stromu v Prostějově, nejstarší palírna v Evropě

  • 19. října 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Každý milovník whisky by měl alespoň jednou v životě navštívit palírnu a vyzkoušet degustaci svého oblíbeného pití. Právě takový zážitek pro oči, nos i chuťové buňky nabízí palírna U Zeleného stromu v Prostějově. V roce 2018 oslavila 500 let od svého vzniku, mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka a žitná whisky Stará žitná myslivecká.
Palírna U Zeleného stromu na původním místě, v historickém domě na Žižkově náměstí v centru Prostějova
V polovině 20. století se společnost přestěhovala do dnešní Dykovy ulice, do areálu bývalého pivovaru
Město Prostějov láká na řadu zajímavostí. Projděte se po náměstí T. G. Masaryka kolem nádherných měšťanských domů, zajděte se podívat do muzea a galerie ve staré radnici a vyšplhejte na vyhlídkovou věž Nové radnice.

Navštivte novorenesanční zámek, jehož stěny zdobí unikátní sgrafita Jano Köhlera, nezapomeňte ani na secesní Národní dům, postavený podle návrhu architekta Jana Kotěry anebo kostel Povýšení sv. Kříže. Mezi málo známé, ale nesmírně cenné prostějovské památky patří také Palírna U Zeleného stromu, jejíž historie sahá až do roku 1518. Nejstarší palírna v Evropě je součástí kulturního dědictví starého kontinentu, mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka, likér Vaječný sen a žitná whisky Stará žitná myslivecká.
 

Nejstarší palírna v Evropě a Vilém z Pernštejna

Historie nejstarší palírny Evropy se začala odvíjet 4. července 1518, když Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil právo várečné jedenatřiceti majitelům domů v Prostějově. Mezi nimi byl i vlastník domu U Zeleného stromu, hajný Jež ze Seloutek.

Zpočátku se v domě na náměstí vařilo hlavně pivo, v roce 1591 ale se ale palírny ujal pekař Pavel Zoubek, v jehož péči se tu vyráběla nejkvalitnější pálenka v celém okolí. Protože prostějovská kořalka lidem zachutnala, Karel z Lichtenštejna záhy rozšířil majitelům šenkovních domů právo vaření piva o monopol na pálení a nálev kořalky.
 

Stará myslivecká a originální recepty

Ve svých dějinách palírna U Zeleného stromu zažila období růstu, starostí i politických změn. Za třicetileté války málem zanikla, na sklonku 17. století se jako zázrakem vyhnula požáru, který tehdy zničil polovinu Prostějova.

Častěji ale palírna zažívala časy rozkvětu a prosperity. V tradičních originálních receptech můžete dodnes vychutnávat fenykl, anýz, mátu a jiné byliny, které do svých výrobků začal v 18. století přidávat tehdejší majitel, lékárník Storch z Markvartic. V 19. století palírnu výrazně vylepšil Jakub Vojáček (1789–1858), když ji proměnil v první tovární podnik v Prostějově vůbec a jeden z největších lihovarnických podniků na Moravě. Zavedl také nové destilační technologie a ve spolupráci s německým podnikatelem Louisem Eckelmannem, spolumajitelem první továrny na výrobu droždí v Rakouském císařství a likérky v Krásném Březně u Ústí nad Labem, začal v Prostějově vyrábět destilovanou žitnou pálenku zvanou režná. Ze spolupráce obou lihovarnických podniků posléze vzešla žitná pálenka Stará myslivecká.
 

Starorežná Prostějov a návrat k tradičnímu jménu

Po druhé světové válce byla pouhý den před oslavou 430 let od založení Palírna U Zeleného stromu znárodněna a na několik desítek let se proměnila v závod Starorežná Prostějov. V roce 1959 přebrala výrobu likéru L. V. Griotte a bylinného likéru Nuncius, které se tehdy vyvážely do západní Evropy, ale hlavně ukončila své působení v centru města, v historickém domě na dnešním Žižkově náměstí. Kvůli rozšíření kapacity se přestěhovala do areálu pivovaru do Dykovy ulice.

V dalších letech si podnik navzdory komunistickému vedení udržel vysokou kvalitu a za špičkové výrobky získal řadu vyznamenání. V roce 1992 prošla Starorežná Prostějov privatizací, později se spojila s ústeckou likérkou Granette, někdejším podnikem bratrů Eckelmannů. Nová firma, od roku 2017 opět přejmenovaná na tradiční Palírnu U Zeleného stromu, dnes je největším tuzemským výrobcem lihovin s ryze českým kapitálem a zároveň jednou z nejvýznamnějších firem na celém českém trhu.
 

Ocenění pro českou whisky

Zlato ve světové degustační soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2022 získala Palírna U Zeleného stromu za whisky Stará žitná myslivecká Bourbon Cask Reserve v kategorii evropských blendovaných whisek. Porotu oslovila výjimečná chuť po vanilce v kombinaci se sytým dřevitým závěrem, z níž vystupují vanilkové lusky zabalené v medu, bílý pepř nebo ostružiny.
 
 

Exkurze, limitované řady a další zajímavosti Palírny U Zeleného stromu

  • Vypravte se na exkurzi do nejstarší palírny v Evropě! Uvidíte stáčecí linku, projdete část sklepů, kde je v dubových sudech a nerezových tancích stařeno statisíce litrů značkových lihovin, a v baru ochutnáte vybrané výrobky, které si vzápětí můžete koupit v podnikové prodejně.
  • V roce 2019 Palírna U Zeleného stromu uvedla na trh vlastní značku pětiletého panamského rumu Heffron. Základem je třtinový rum z Panamy, dopracovaný podle originální receptury master blendera společnosti Romana Petruše. Novinka doplňuje prémiové karibské rumy, které palírna nabízí na domácím trhu, tedy francouzskou značku Moko rum, kolumbijský Dictador či The Rum Factory.
  • Třtinový rum Heffron svým názvem připomíná poslední loď, která vezla domů československé legionáře. Palírna U Zeleného stromu jej vyrobila na počest těch, kteří statečně bojovali za svobodu a spravedlnost.
  • Oslavy rokem 2018 neskončily, Palírna U Zeleného stromu si výročí připomíná každý rok. Například v roce 2021 v Prostějově ručně stočili výroční limitovanou edici Staré žitné myslivecké Single Barrel, která zrála ve francouzském jarním dubu po odrůdě Pinot Noir. Vznikla sběratelská edice v počtu pouze 503 kusů, což symbolizovalo počet roků od založení Palírny.
  • V roce 2022 stočila nejstarší palírna v Evropě v rámci oslav 504. výročí od svého vzniku novou limitovanou řadu, a to Starou žitnou mysliveckou Single Barrel 12YO. Chutná po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčelo, se podílel i herec Jiří Bartoška. Oblíbený herec je ambasadorem whisky Stará žitná myslivecká Selection.
Exkurze s ochutnávkou v Palírně U Zeleného stromu – v současné době neprobíhají Zážitky

Exkurze s ochutnávkou v Palírně U Zeleného stromu – v současné době neprobíhají

V současné době probíhá úprava exkurzní trasy a není tedy dočasně možné provádět exkurze ani předběžné rezervace.

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Palírna U Zeleného stromu – místo, kde se rodí whiskey Gurmánská turistika

Palírna U Zeleného stromu – místo, kde se rodí whiskey

Palírna u Zeleného stromu je pravděpodobně nejstarší, nepřetržitě fungující palírnou v Evropě. Vznik a založení se datuje ke 4. červenci roku 1518 se souhlasem Viléma z Pernštejna, který udělil právovárečné výsady jedenatřiceti majitelům domů města Prostějova.

Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech

Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech

Prostějovská palírna slaví letos již 500 let a u této příležitosti uvádí retro edici populární Staré myslivecké v podobě, v jaké se prodávala v roce 1918. Pokud do města zavítáte o tomto víkendu, můžete produkty zdejší palírny ochutnat také na tradičním lidovém jarmarku s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů, který proběhne 15. a 16. září 2018.

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov Památky

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov v Olomouckém kraji. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou.

Další aktuality

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2024 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program.
18. červenec 2024 10:33
Letní sporty, Olomoucký kraj

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2024. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny zve na novou prohlídkovou trasu – honosné sály i pokoje posledních majitelů

Zámek Velké Losiny začátkem června 2024 otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která jej představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Trasa je přístupná jako druhý prohlídkový okruh nazvaný Liechtensteinové na Losinách.
19. červen 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj