Úvod > Aktuality > České značky: Palírna U Zeleného stromu v Prostějově, nejstarší palírna v Evropě
Gurmánská turistika

České značky: Palírna U Zeleného stromu v Prostějově, nejstarší palírna v Evropě

  • Vydáno19. října 2022
Každý milovník whisky by měl alespoň jednou v životě navštívit palírnu a vyzkoušet degustaci svého oblíbeného pití. Právě takový zážitek pro oči, nos i chuťové buňky nabízí palírna U Zeleného stromu v Prostějově. V roce 2018 oslavila 500 let od svého vzniku, mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka a žitná whisky Stará žitná myslivecká.
Palírna U Zeleného stromu na původním místě, v historickém domě na Žižkově náměstí v centru Prostějova
V polovině 20. století se společnost přestěhovala do dnešní Dykovy ulice, do areálu bývalého pivovaru
Město Prostějov láká na řadu zajímavostí. Projděte se po náměstí T. G. Masaryka kolem nádherných měšťanských domů, zajděte se podívat do muzea a galerie ve staré radnici a vyšplhejte na vyhlídkovou věž Nové radnice.

Navštivte novorenesanční zámek, jehož stěny zdobí unikátní sgrafita Jano Köhlera, nezapomeňte ani na secesní Národní dům, postavený podle návrhu architekta Jana Kotěry anebo kostel Povýšení sv. Kříže. Mezi málo známé, ale nesmírně cenné prostějovské památky patří také Palírna U Zeleného stromu, jejíž historie sahá až do roku 1518. Nejstarší palírna v Evropě je součástí kulturního dědictví starého kontinentu, mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka, likér Vaječný sen a žitná whisky Stará žitná myslivecká.
 

Nejstarší palírna v Evropě a Vilém z Pernštejna

Historie nejstarší palírny Evropy se začala odvíjet 4. července 1518, když Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil právo várečné jedenatřiceti majitelům domů v Prostějově. Mezi nimi byl i vlastník domu U Zeleného stromu, hajný Jež ze Seloutek.

Zpočátku se v domě na náměstí vařilo hlavně pivo, v roce 1591 ale se ale palírny ujal pekař Pavel Zoubek, v jehož péči se tu vyráběla nejkvalitnější pálenka v celém okolí. Protože prostějovská kořalka lidem zachutnala, Karel z Lichtenštejna záhy rozšířil majitelům šenkovních domů právo vaření piva o monopol na pálení a nálev kořalky.
 

Stará myslivecká a originální recepty

Ve svých dějinách palírna U Zeleného stromu zažila období růstu, starostí i politických změn. Za třicetileté války málem zanikla, na sklonku 17. století se jako zázrakem vyhnula požáru, který tehdy zničil polovinu Prostějova.

Častěji ale palírna zažívala časy rozkvětu a prosperity. V tradičních originálních receptech můžete dodnes vychutnávat fenykl, anýz, mátu a jiné byliny, které do svých výrobků začal v 18. století přidávat tehdejší majitel, lékárník Storch z Markvartic. V 19. století palírnu výrazně vylepšil Jakub Vojáček (1789–1858), když ji proměnil v první tovární podnik v Prostějově vůbec a jeden z největších lihovarnických podniků na Moravě. Zavedl také nové destilační technologie a ve spolupráci s německým podnikatelem Louisem Eckelmannem, spolumajitelem první továrny na výrobu droždí v Rakouském císařství a likérky v Krásném Březně u Ústí nad Labem, začal v Prostějově vyrábět destilovanou žitnou pálenku zvanou režná. Ze spolupráce obou lihovarnických podniků posléze vzešla žitná pálenka Stará myslivecká.
 

Starorežná Prostějov a návrat k tradičnímu jménu

Po druhé světové válce byla pouhý den před oslavou 430 let od založení Palírna U Zeleného stromu znárodněna a na několik desítek let se proměnila v závod Starorežná Prostějov. V roce 1959 přebrala výrobu likéru L. V. Griotte a bylinného likéru Nuncius, které se tehdy vyvážely do západní Evropy, ale hlavně ukončila své působení v centru města, v historickém domě na dnešním Žižkově náměstí. Kvůli rozšíření kapacity se přestěhovala do areálu pivovaru do Dykovy ulice.

V dalších letech si podnik navzdory komunistickému vedení udržel vysokou kvalitu a za špičkové výrobky získal řadu vyznamenání. V roce 1992 prošla Starorežná Prostějov privatizací, později se spojila s ústeckou likérkou Granette, někdejším podnikem bratrů Eckelmannů. Nová firma, od roku 2017 opět přejmenovaná na tradiční Palírnu U Zeleného stromu, dnes je největším tuzemským výrobcem lihovin s ryze českým kapitálem a zároveň jednou z nejvýznamnějších firem na celém českém trhu.
 

Ocenění pro českou whisky

Zlato ve světové degustační soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2022 získala Palírna U Zeleného stromu za whisky Stará žitná myslivecká Bourbon Cask Reserve v kategorii evropských blendovaných whisek. Porotu oslovila výjimečná chuť po vanilce v kombinaci se sytým dřevitým závěrem, z níž vystupují vanilkové lusky zabalené v medu, bílý pepř nebo ostružiny.
 
 

Exkurze, limitované řady a další zajímavosti Palírny U Zeleného stromu

  • Vypravte se na exkurzi do nejstarší palírny v Evropě! Uvidíte stáčecí linku, projdete část sklepů, kde je v dubových sudech a nerezových tancích stařeno statisíce litrů značkových lihovin, a v baru ochutnáte vybrané výrobky, které si vzápětí můžete koupit v podnikové prodejně.
  • V roce 2019 Palírna U Zeleného stromu uvedla na trh vlastní značku pětiletého panamského rumu Heffron. Základem je třtinový rum z Panamy, dopracovaný podle originální receptury master blendera společnosti Romana Petruše. Novinka doplňuje prémiové karibské rumy, které palírna nabízí na domácím trhu, tedy francouzskou značku Moko rum, kolumbijský Dictador či The Rum Factory.
  • Třtinový rum Heffron svým názvem připomíná poslední loď, která vezla domů československé legionáře. Palírna U Zeleného stromu jej vyrobila na počest těch, kteří statečně bojovali za svobodu a spravedlnost.
  • Oslavy rokem 2018 neskončily, Palírna U Zeleného stromu si výročí připomíná každý rok. Například v roce 2021 v Prostějově ručně stočili výroční limitovanou edici Staré žitné myslivecké Single Barrel, která zrála ve francouzském jarním dubu po odrůdě Pinot Noir. Vznikla sběratelská edice v počtu pouze 503 kusů, což symbolizovalo počet roků od založení Palírny.
  • V roce 2022 stočila nejstarší palírna v Evropě v rámci oslav 504. výročí od svého vzniku novou limitovanou řadu, a to Starou žitnou mysliveckou Single Barrel 12YO. Chutná po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčelo, se podílel i herec Jiří Bartoška. Oblíbený herec je ambasadorem whisky Stará žitná myslivecká Selection.
Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Exkurze v Palírně U Zeleného stromu – kde se rodí whiskey

Exkurze v Palírně U Zeleného stromu – kde se rodí whiskey

Exkurze do Palírny u Zeleného stromu, která je pravděpodobně nejstarší, nepřetržitě fungující palírnou v Evropě.

Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech

Prostějovská palírna slaví 500 let, režnou nebo myslivce ochutnáte na Hanáckých slavnostech

Prostějovská palírna slaví letos již 500 let a u této příležitosti uvádí retro edici populární Staré myslivecké v podobě, v jaké se prodávala v roce 1918. Pokud do města zavítáte o tomto víkendu, můžete produkty zdejší palírny ochutnat také na tradičním lidovém jarmarku s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů, který proběhne 15. a 16. září 2018.

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov v Olomouckém kraji. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou.

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Navštivte exkurze, na nichž uvidíte stáčecí linku a v historické expozici se dozvíte zajímavosti z historie. Projdete část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích je stáčeno statisíce litrů značkových lihovin.

Další aktuality

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Skleníky Flory Olomouc ve Smetanových sadech patří k největším v ČR. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny – s vyjímkou zimních měsíců – téměř po celý rok. V listopadu je tu otevřeno o víkendech, vždy od 9:30 do 16:00 hod.
Olomoucký kraj | Příroda

Advent v Olomouci začne už v pátek

Vánoční trhy s bohatým kulturním programem již od pátku 18. listopadu oživí centrum města, ulice se rozezní vánočními koledami a náměstí se rozzáří duchem Vánoc. Vychutnat si tu můžete tradičně horký punč s pohledem na dominantu města a památku UNESCO – Sloup Nejsvětější Trojice. Vánoční trhy 2022 se v Olomouci konají od 18. 11. do 23. 12. 2022.
Olomoucký kraj | Zážitky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2022 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
Olomoucký kraj | Životní styl