Úvod > Co chcete dělat? > Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru
Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru
"> "> "> "> "> "> DSCN2777.JPG "> PA027817.JPG ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.

V současném pivovaru v Litovli se vaří pivo od roku 1893 a pivovar tak navázal na tradici výroby piva v Litovli, o níž jsou historické záznamy už od roku 1291. Díky své kvalitě proniklo litovelské pivo za krátkou dobu po otevření pivovaru za hranice hanáckého regionu a v období tzv. "první republiky" se litovelskému pivu říkalo moravská Plzeň.

Litovelský pivovar je živou historií pivovarnictví. I když prošel modernizací, dvě stě litovelských pivovarníků si zakládá na tom, že vyrábí klasicky vařené české pivo stejně jako vlastenci, kteří před více než sto patnácti lety pivovar zakládali.
 

Muzeum pivovarnictví

Stálá expozice z historie pivovarnictví byla otevřena už v roce 1988 jako vůbec první svého druhu na Moravě. Můžete v ní vidět například historické soudky piva, pivovarnické nástroje, staré lahve a také fotografie slavného zápasníka Gustava Frištenského, který se do pivovaru přiženil.
 

Exkurze v Pivovaru Litovel

Přijďte na exkurzi do pivovaru, na které skutečně proniknete do tajů vaření piva. Průvodce vás provede do míst, které stojí za to vidět s nabídne vám ochutnávku různých druhů piv. Dozvíte se, co všechno dělá litovelský sládek; jak vypadá varna, spilka a ležácké sklepy nebo jak vypadalo nářadí a zařízení na vaření piva kdysi.

Na exkurzi se dozvíte, jak se vaří klasické české pivo, co vše dělá v pivovaru sládek, ale také jak vypadá spilka nebo ležácké sklepy a mnoho dalšího. Milovníci zlatavého moku starší 18 let si mohou zvolit exkurzi s ochutnávkou našeho piva. Prohlídky probíhají ve všední dny, cena za hodinu začíná od 150 Kč a minimální počet osob ve skupině je 15, jednotlivci se mohou přidat po domluvě. Rezervujte na exkurze@litovel.cz nebo na telefonu +420 724 776 392.
 

Uvařte si vlastní pivo v Litovelském minipivovaru

Jak se vlastně vaří pivo? V minipivovaru Litovel si mohou návštěvníci vyzkoušet, co vše obnáší výroba zlatavého moku od prvního do posledního kroku. Vaření piva probíhá pod odborným vedením sládka, zájemci mohou postupovat dle doporučených receptur nebo zkusit stvořit vlastní unikátní chuť. Vaření piva probíhá pouze v pracovních dnech od pondělí do pátku a mohou se ho účastnit pouze osoby starší 18 let. Minimální nutný odběr piva je 1x 50 l sud, maximální možný odběr piva je v množství 4x 50l sud.

Zážitek je třeba objednat u sládka minipivovaru: Josef Pohlmann: +420 724 776 552, e-mail adresa: minipivovar@litovel.cz

Kolik stojí vlastní pivo? Dle počtu osob, které se vaření zúčastní: 1 člověk 3300 Kč na osobu, 2 lidé 1800 Kč na osobu, 3 lidé 1300 Kč na osobu, 4 lidé 1100 Kč na osobu, 5 lidí 900 Kč na osobu.
 

Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum Pivovaru Litovel se nachází v prostorách bývalé sladovny. Na humnech, kde dříve klíčil ječmen, si návštěvníci mohou prohlédnout klenbové prostory se sloupořadím, části technologického zařízení a nářadí, které se dříve používalo při výrobě sladu a piva. Na instalovaných panelech je v dokumentech a také na dobových fotografiích zachycena historie výroby litovelského piva. Návštěvníci si mohou vše v klidu prohlédnout a zároveň ochutnat několik druhů litovelského piva, které je zde čepováno ze sedmi kohoutů.

16.7.
Hliněné stavitelství a hanácké kroje

Hliněné stavitelství a hanácké kroje

Příkazy, Olomoucký kraj
30.7.
Hanácké žně

Hanácké žně

Příkazy, Olomoucký kraj
21.8.
Koniny

Koniny

Příkazy, Olomoucký kraj
26.11.
Hanácké vánoce

Hanácké vánoce

Příkazy, Olomoucký kraj
Muzeum Litovel

Muzeum Litovel

Litovel, Olomoucký kraj
Muzeum harmonik v Litovli

Muzeum harmonik v Litovli

Litovel, Olomoucký kraj
Smírčí kříže na Litovelsku

Smírčí kříže na Litovelsku

Litovel, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Automat na rajčata v Haňovicích

Automat na rajčata v Haňovicích

Haňovice, Olomoucký kraj
Resort Sobáčov

Resort Sobáčov

Mladeč, Olomoucký kraj
Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Náměšť na Hané, Olomoucký kraj
Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Horka nad Moravou, Olomoucký kraj