Úvod > Aktuality > Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony
Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony
"> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

  • Vydáno9. května 2022
Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, které zahajují svou 200. sezónu 12. až 15. května 2022. S portálem Kudy z nudy můžete být svědky okamžiku, kdy se do svých vodoléčebných lázní znovu přijede podívat jejich zakladatel Vincenz Priessnitz.

Místo, kde voda a vzduch léčí

jeseníkTradiční zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku a Priessnitzových léčebných lázních je v letošním roce velkou oslavou mimořádného 200. výročí od založení lázní Vincenzem Priessnitzem. Můžete se těšit na bohatý kulturní program a u této příležitosti bude také vypraven do Jeseníku v sobotu 14.5. speciální historický parní vlak z Olomouce, který doveze nejen vzácné hosty oslav, ale také pana Priessnitze a paní Priessnitzovou. Těšte se na spoustu známých interpretů a užijte si celkovou atmosféru po tříleté kulturní přestávce.

Vincenz Priessnitz poznal blahodárné účinky studené vody, když se na počátku 19. století vyléčil pramenitou vodou z těžkého úrazu. Když mu bylo třiadvacet, vybudoval v rodném domě nad městem Jeseník první vodoléčebný ústav na světě, dnešní Priessnitzovy lázně.
 

Parní vlak, kulturní program a otevřené památky

Priessnitzův doprovodPodobně jako jinde, i v Jeseníku nabízí zahájení nové sezóny zábavu pro celou rodinu. Oficiální zahájení nové sezony proběhne ve čtvrtek 12. května v 10:00 zdobením pramenů v lázních a v 15:00 se budou zdobït prameny ve Smetanových sadech. V pátek 13. 5. budou oslavy pokračovat od 16:00 na Masarykově náměstí. Z kulturního programu se můžete těšit na Rytmy, Divadlo Impro a Lenku Filipovou.

Sobotní den 14. 5. zajájí ve 13:00 mše u kaple a hrobky Vincenze Priessnitze u příležitosti 200. výročí založení lázní a dorazí také parní vlak z Olomouce. Z hudebních interpretů zahraje a zazpívá Dixieland Armády ČR, Vladimír Hron, Děti ráje, Olga Lounová nebo Třetí zuby. Zajímavý program pak bude pokračovat i v neděli 15. 5. u LD Priessnitz, kde bude otevřená také vyhlídková věžička. Od 14:00 do 16:00 hodin bude oteveřna hrobka a kaple V. Priessnitze.
 

Kroky ve studené vodě i měkkém jehličí

Lázně JeseníkJak dřív lázně vypadaly? To poznáte už jen na starých rytinách a pohlednicích, ale Priessnitzovy metody můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Na svazích Studničního vrchu, hned nad lázněmi, bublají potoky, šumí malé vodopády a ledová voda stéká do bazénků, kanálů a nádrží – tam najdete originální balneopark, kde si podle pokynů na informačních panelech můžete některé staré, ale účinné metody ověřit sami na sobě. Podobné vodní zážitky nabízí i chodník u Bezručova pramene, nabídku uzavírá venkovní Fitpark

S bezprostředním okolím lázní s řadou pomníčků a pramenů vás seznámí několik značených okruhů nebo sedm kilometrů dlouhá naučná stezka Vincenze Priessnitze, která začíná a končí u Sanatoria Priessnitz. Celou cestou vás povede symbol modré vodní kapky.
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Jesenické prameny a památky

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.