Úvod > Aktuality > Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?
Gurmánská turistika

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

  • Vydáno28. října 2023
Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?

Kuchyně a výtahy na Šternberku

Jak fungovaly kuchyně na velkých šlechtických sídlech? Poznáte to například na morvaském hradě Šternberku, během prohlídky nazvané Život na šlechtickém sídle anebo nové trasy Od kuchyně po půdu, která představuje technické zázemí hradu. Uvidíte napřiklad jedinečný luxusní osobní výtah v podobě, jak jej před sto lety užívali Lichtenštejnové, strojovnu na hradní půdě anebo jídelní výtah na ruční pohon. Že byl hrad ryze moderním sídlem, kde jste si v koupelnách mohli pustit horkou vodu, o tom svědčí obrovské zásobníky na teplou vodu, obložené pilinami kvůli izolaci. Prohlídka technických památek neopomíjí rekonstruovanou Lichtenštejnskou kuchyni, která byla provozním srdcem hradu. Jedinečnou zastávkou na trase Od kuchyně po půdu tvoří rekonstruovaný objekt Ledovny v areálu hradního parku.
 

Do kuchyně na zámcích Hluboká a Horšovský Týn

Vedle reprezentačních salonů, soukromých i hostinských pokojů nabízí novogotický zámek Hluboká také pohled do velkoryse rozvržené zámecké kuchyně. Víte, že se používala ještě krátce po druhé světové válce a že podobně jako celý zámek je inspirovaná anglickými sídly? Aby provoz kuchyně v bohatém panském domě nerušil život panstva, je umístěná v suterénu, v části orientované na sever. Nepřekvapí vás jen svou rozlohou, ale i rozdělením podle úprav a typů jednotlivých pokrmů. Prohlídka trvá asi 35 minut a přes prázdniny je tato prohlídková trasa otevřená denně.

O něco mladší je zámecká kuchyně na zámku Horšovský Týn; poslední úpravy a modernizace tu proběhly ve dvacátých letech 20. století. Přibližně hodinová prohlídka vede jídelnou pro zámecké služebnictvo do samotné kuchyně a dál přes sklad nádobí a pekárnu do skladu porcelánu a skla. Až do konce prázdnin se sem můžete podívat denně. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu uvidíte přes 2500 exponátů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu (tedy v 17. hodin) v případě minimálního počtu 5 platících osob.
 

Švihov a Jindřichův Hradec zvou do černých kuchyní

Na vodním hradě Švihově se kromě půvabných interiérů, věže a výstavy palných zbraní podíváte i do hospodářského zázemí hradu. Co všechno uvidíte? Třeba sklepy, kam se ukládaly rychle se kazící potraviny, mléko a víno, chlebový sklep, kde jsou k vidění potřeby pro výrobu a uskladňování pečiva, strážnici, hejtmanskou kancelář a černou kuchyni. Okruh je otevřený denně kromě pondělí, až do konce roku nabídku zpestřuje pohádková výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.

Třicet dva metrů vysoká s průměrem něco málo přes 10 metrů a jednou zdí téměř čtyři metry silnou, to jsou parametry Černé věže, do které se můžete vypravit na jindřichohradeckém hradu a zámku. V porovnání s jinými historickými vyhlídkovými věžemi skýtá zdejší Černá věž panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. Kromě vyhlídky okruh nabízí nahlédnutí do pět set let staré Černé kuchyně, kde podle legendy legendární Bílá paní vařila sladkou kaši pro chudé.
 

Kam do pivovaru?

V původní podobě se dochovala také Lichtenštejnská kuchyně z počátku 20. století na zámku Velké Losiny; denně kromě pondělí si ji prohlédnete na trase věnované Lichtenštejnům na Losinách. Kromě toho byste měli vědět, že ke zdejšímu renesančnímu zámku patřil mlýn a velký hospodářský dvůr s pivovarem. Na jejich místě dnes sice stojí zámecké křídlo s arkádami, ale pivo se ve Velkých Losinách vaří i dnes, a to v pivovaru Zlosin.

Na hradě Bítově se podíváte do nedávno otevřených prostory bývalého bítovského hradního pivovaru. Nahlédnete do dobové hospody, podíváte se na půdu, kde se skladoval ječmen, do sladovny i do ležáckých sklepů s chladírnou v hradním sklepení. S historií vaření piva na hradě se seznámíte od první písemné zmínky v roce 1618 až po rok 1893, kdy byl pivovar uzavřen.

Další hradní pivovar si prohlédnete na dolním nádvoří hradu Velhartice. Po rekonstrukci v něm sídlí restaurace U hradního sládka, sklepení a pravý trakt slouží jako výstavní a přednáškové prostory.

Jen pár kroků od zámku Březnice stojí Zámecký pivovar Herold, založený roku 1506; v historických barokních prostorách se stále tradiční technologií vaří výtečné pivo. Poměrně známý je rovněž Zámecký pivovar na zámku Chyše, v našem výčtu by neměl chybět ani Knížecí pivovar v klášteře Plasy. První cisterciácký klášter v Čechách se totiž po josefínských reformách stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, takže se proměnil v zámek. Metternichové tradici vaření piva obnovili a na ně nyní navázal Knížecí pivovar; najdete ho přímo v areálu kláštera pár kroků od Centra stavitelského dědictví.
 

Víte, že…?

  • Romantický zámek Žleby neláká jen na kouzlo staré Anglie a oboru s bílými jeleny, ale také na návštěvu plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se při tematických prohlídkách postarají o doprovodný program a vy ochutnáte to, co se v kuchyni běžně vařilo a peklo v dobách, kdy byly Žleby majetkem starého tyrolského rodu Auerspergů. Prohlídky se pořádají nepravidelně, termíny najdete na webových stránkách zámku, doporučuje se rezervace předem.
  • Příběh o tom, jak byl v roce 1985 nalezen pod podlahou kaple na hradě a zámku v Bečově nad Teplou vzácný relikviář svatého Maura asi znáte, ale víte, že společně s ním bylo objeveno také 133 lahví archivních vín a koňaků? Pocházejí z konce 19. století a nedávno se tekutý poklad dokonce rozrostl o další tři láhve, objevené při archeologickém průzkumu na hradních parkánech. Průzkum ukázal, že většina vín je ve skvělé kondici a jejich cena byla odhadnuta na 20 milionů korun.
Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od roku 2015 zde najdete expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Další aktuality

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v pátek 1. března 2024. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Hrad Šternberk zahajuje o víkendu novou sezónu

Po krátké zimní přestávce se již v březnu otevírají brány hradu Šternberk na Moravě. Otevřeno bude od soboty 2. 3. 2024. Pro návštěvníky na hradě připravují na každou sobotu pravidelné prohlídky I. a II. okruhu, které jsou k dispozici od 10 do 15 hodin. Základní okruh "Šlechtické reprezentační prostory" zahrnuje prohlídku prvního patra hradu a nově také kuchyně. Druhý okruh nazvaný „Život na šlechtickém sídle“, vezme zájemce do pokojů na druhém patře hradu, kam patří např. Dámský salón, Lovecký pokoj nebo Velká jídelna.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 2. března 2024 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Památky

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky