Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole – ochotné ten rozdíl!
Letní sporty

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole – ochotné ten rozdíl!

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole je výzvou pro cyklisty i labužníky, vede krásnou venkovskou krajinou a k tomu nabízí zajímavé gurmánské zážitky. Na cyklostezce je připraveno 13 zastavení na 91 kilometrovém okruhu. Trasa je variabilní, záleží jen na vás, jak moc si ji chcete vychutnat.
Unikátní značená cyklotrasa dlouhá 91 km s 11 gastro zastávkami a 2 vyhlídkami do krajiny. Cestou ochutnáte: v Lošticích pravé Olomoucké tvarůžky, tvarůžkové moučníky a tvarůžkovou zmrzlinu, v Zábřehu v rodiné konzervárně Via Delicia úžasné domácí delikatesy, dobroty z ovčího, kozího i kravského mléka na Ofčím statku v Brníčku, Kozí farmě v Pobučí a na Doubravském dvoře. Levandulový statek v Bezděkově okouzlí vůní, malebností a chutí levandulí ochucených specialit, v Úsově doplníte energii müsli tyčinkou, milovníci masa si pochutnají na Krušově domácím uzeném a na závěr si můžete dopřát sladkou tečku v podobě troubelické čokolády.

Cyklotrasa tvoří okruh dlouhý 91 km. Start i cíl je v Zábřeze na vlakovém nádraží, kde je také půjčovna kol Českých drah. Trasa je však variabilní a vy si ji můžete zcela přizpůsobit svým zájmům a možnostem. V terénu trasu najdete podle žlutých značek s jejím názvem. Nabízí třináct zastavení, kde si ke svému sportovnímu výkonu můžete dopřát chuťový a čichový požitek, safari s hospodářskými zvířaty a sondu do místní historie a tradic.

Ochutnat můžete jedinečné tvarůžky a originální pochoutky z nich, kvalitní domácí čokoládu, zmrzlinu, kravské, kozí i ovčí sýry a mléčné výrobky, tradičními postupy vyráběné paštiky, čatní, sirupy, uzené maso, voňavou levanduli a mnoho dalšího.

Soutěživého ducha podpořte sbíráním razítek do hrací karty, odměnou vám bude pamětní magnetka.
 

Info o cyklotrase

  • je vyznačená v délce 91 km
  • tvoří uzavřený okruh vyznačený v obou směrech
  • je variabilní, můžete si ji zcela přizpůsobit svým zájmům a možnostem
  • je vybavena dobíjecími stanicemi na elektrokola – Via Delicia v Zábřeze, Levandulové bistro v Úsově
  • Plná varianta cyklotrasy počítá se startem i cílem v Zábřeze na vlakovém nádraží, kde je také půjčovna kol Českých drah.


Zastávky na trase

Via Delicia
Stylově zařízená prodejna na okraji města Zábřeh. Dveřmi vstupujete do luxusně vybavené „spižírny“, kde se skví plné regály vkusně zabalených a úhledně naskládaných zavařenin, sirupů, paštik, čatní a dalších dobrot. Z poctivých českých surovin zde podle tradičních starých knih o zavařování vyrábí výtečné delikatesy. Samotná výrobní manufaktura je přímo za obchodem a telefonicky si můžete domluvit její komentovanou prohlídku.

Zábřeh, 2443/30 Leštinská


Krušovo uzené maso
Z původně rodinného domu majitel vkusnou přístavbou vytvořil stinné a v létě příjemně chladivé zákoutí. Pro hosty má pan Kruš vždy na ochutnání kousek uzeného, koupit si tu můžete víno. Protože správně naložené maso musí nějakou dobu odpočívat a vše zde dělají ručně a poctivě, tak pokud byste měli zájem o koupi uzeného masa, raději si dopředu zavolejte.

Potoční 83, Leština


Ofčí statek Brníčko
Pod na kopci se čnící zříceninou hradu Brníčko stojí hospodářské stavení s obrovskými lány luk, kde se pasou ovce s jehňátky, krávy, koně, ve výběhu zobou zrní slepice, u rybníčka sedí kachny a nad hlavami poletují holubi. Zní to romanticky? Pokud vám tedy nevadí zaprášené boty a vůně hnoje. V Brníčku najdete statek v ryzí podobě se spoustou zvířat a nekonečným množstvím práce. Pokud právě farmář se svojí rodinou bude zaneprázdněn ve výbězích nebo v sýrárně, zazvoňte na zvonek. V sezoně tu vždy můžete koupit několik druhů sýra. Průvodkyni na statku vám možná bude dělat farmářova malá dcerka, protože tady zvířatům rozumí opravdu celá rodina.

Adresa: Na Statko 32, Brníčko u Zábřeha


Levandulový statek
Nejkrásnější místo k odpočinku a relaxaci. Na kopečku nad vsí, s nerušeným výhledem, absolutním klidem, mezi poli osázenými levandulí, kousek od lesa. Spočnout můžete usazeni přímo mezi levandulovými keříky nebo ve venkovním altánu, kde je v sezoně nabízeno osvěžující občerstvení v podobě domácích limonád a třeba levandulové bábovky. Když si odpočinete, můžete si projít volně přístupnou levandulovou naučnou stezku, po předchozí domluvě vás pan farmář provede statkem a nakonec si můžete nakoupit v levandulovém krámku.

Adresa: Bezděkov 6, Úsov


ÚSOVSKO a.s.
ÚSOVSKO je velká zemědělská firma hospodařící ve zdejším regionu. Mimo jiné pěstuje na rozlehlých sadech, které cestou uvidíte kolem obce Klopina, ovoce, z něhož vyrábí známé müsli tyčinky. Tohle zastavení má podobu tematické cykloodpočívky, která je umístěna u obchodu COOP v Klopině. V obchodě si můžete zakoupit tyčinky a dostanete tu také razítko do herní karty. Je třeba si pohlídat otvírací dobu obchodu.

Adresa: Klopina 33, Úsov


Čokoládovna Troubelice
V Troubelicích vás cyklotrasa navede na rozcestí přímo před další zastávku. Díky velkým poutačům čokoládovnu mezi ostatními domy nelze přehlédnout. Pokud milujete sladké a dokážete ocenit kvalitní čokoládu, v Troubelicích budete jako Alenka v říši divů. Krámek plný krásně balených tabulek čokolády a dalších čokoládových dobrot potěší každého mlsouna.

Adresa: Troubelice 10


Farma Holubice
Holubice je název pro pár domů stojících na samotě na stejně zvaném kopci vysokém 380 metrů. Ještě před pár lety tu hospodařili na farmě a také poskytovali ubytování. Dnes tudy jen projedete a odpočinout si můžete posezením na louce. Vyjížďka na Holubici stojí za to díky krásnému výhledu do daleké krajiny.

Adresa: Farma Holubice, Medlov


Doubravský dvůr
Stranou civilizace, ovšem léta zavedený, hojně navštěvovaný a svými výrobky dobře známý statek. Všemožné výrobky z kravského mléka si koupíte přímo v prodejně na statku. Dát si tu můžete kávu a hlavně výbornou domácí zmrzlinu, za kterou se sem sjíždí široké okolí. Strávit tu klidně můžete půl dne. Prohlédnete si statek a jeho obyvatelky krávy zblízka, pro děti jsou tu herní prvky, stezka naboso, posedět můžete u rybníka.

Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka


Tvarůžková cukrárna
V centru Loštic, pár kroků z náměstí je Tvarůžková cukrárna, kde na vás čekají tvarůžkové moučníky v nečekaných variacích. Dát si tu můžete také kávu, pivo, studené nápoje, zmrzlinu. Venku je malé posezení, kde si své dobroty můžete vychutnat.

Adresa: Komenského 325, Loštice


Kavárna Galerie U lišky Bystroušky
Kavárnu najdete přímo na náměstí v Lošticích. Vnitřní prostory stylově zdobí obrazy z knihy Liška Bystrouška, která má ve zdejším regionu kořeny. Zatímco si rodiče dají kávu s domácím zákuskem a tvarůžkovou zmrzlinu, děti si hrají v hracím koutku nebo s řadou her, které jsou tu k dispozici. Využít lze také venkovní posezení na předzahrádce. V Lošticích se můžete zdržet klidně celý den. Zeptejte se na kterémkoliv loštickém zastavení na Naučnou stezku lišky Bystroušky nebo na Kreslenou soutěžní mapu Loštic.

Adresa: Náměstí Míru 54, Loštice


Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W.
Muzeum je umístěno na loštickém náměstí. Nabízí moderní expozici a pro děti animovaný film o Tvarůžkově cestě do Sýrové akademie. Délka prohlídky je cca jedna hodina a prohlídku ukončíte rovnou v podnikové prodejně, kde si můžete nakoupit voňavé lahůdky do zásoby.

Adresa: Palackého 2, Loštice


Ryzáček, z.s.
Království koní na okraji vesnice Vyšehorky. Areál není zamčený a je přístupný kterýkoli den v týdnu. V areálu je dětské hřiště a pískoviště, lavičky na různých místech, ohniště na louce. Můžete se tu porozhlédnout, ale je třeba dodržovat pravidla – nekrmit koně a nechodit do ohrad, opatrně na elektrické ohradníky. Všude jsou informační cedulky. Můžete se zde také zúčastnit placeného programu Ahoj, já jsem kůň, ale je potřeba se objednat minimálně týden předem, čím dříve, tím lépe.

Adresa: Vyšehorky 16, Líšnice


Kozí JZD Pobučí
Když přijedete od Krchleb, projedete Pobučí až na úplný konec a před křížkem odbočíte doprava, tak po levé straně uvidíte kozí výběh. Menší farma hospodaří na zahradách a loukách přilehlých k rodinnému domku. Můžete tu chvíli pobýt ve společnosti kozlů, koz a kůzlátek. U okénka v kozím krámku si můžete koupit domácí mléčné výrobky, vždy je však potřeba si dopředu zatelefonovat.

Adresa: Pobučí 64, Zábřeh

Provozovatel

Svazek obcí Mikroregionu Mohelnicko

U Brány 916/2
789 85 Mohelnice
Tel.:
+420 731 104 001
Email:
mohelnicko@moheln...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.mohel...
WWW:
https://ochutnejm...
GPS:
49,777000 16,919529
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Mohelnice
Tipy na výlet:
Mohelnice a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Farmářské trhy Mohelnice

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Terry Haass 1923–2016

Výstava se koná u příležitosti nedožitých stých narozenin významné česko-francouzské výtvarnice Terry Haass (1923–2016).
Mohelnice, Olomoucký kraj

Pohlednice města Mohelnice

Výstava představí výběrový soubor pohlednic města Mohelnice ze soukromé sbírky pana Jaroslava Šmída.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Mezinárodní den archeologie v Mohelnici

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku opět dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Mezinárodní den archeologie v Mohelnici

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku opět dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Bleší trhy Mohelnice

Zveme vás na Bleší trhy v Mohelnici.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Muzeum Mohelnicka

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Biskupský hrádek v Mohelnici

Jedna z nejstarších budov zdejšího regionu stojí na Mohelnickém náměstí nejméně od 13. století. Její historický význam dnes ještě zdůrazňuje výjimečné mohelnické muzeum sídlící v této budově.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Městská vyhlídková věž v Mohelnici

Věž byla postavena po roce 1322. Věž je 72 metrů vysoká, čtvercového půdorysu, o základně 9 metrů a síle stěny u základů až 2,5 metru. Z věže je krásný výhled nejen na město, ale také na široké okolí.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Čarodějnický domek Mohelnice

Dům, který byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě, neblaze proslul jako poslední vězení děkana Lautnera před jeho upálením v čarodějnických procesech.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Městské opevnění Mohelnice

Z původního městského opevnění Mohelnice se dochovaly v několika ulicích pozůstatky. Kompletně se zachovala se Vodní (Severní) brána, z těch ostatních pouze boční stěny s erby města.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Morava Camp v Mohelnici

V Morava Camp máme dlouholetou tradici a stojí za námi spoustu spokojených zákazníků. Každý rok se snažíme o moderní posun, a proto se vždy máte na co těšit.Najdete u nás pohodlí ať už v chatkách, turistických ubytovnách, v hotelových pokojích, ale i vyžití v podobě stanování.
Mohelnice, Olomoucký kraj

Restaurace U Coufalů

Restaurace s dlouholetou tradicí v srdci Loštic, kraji olomouckých tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.
Loštice, Olomoucký kraj

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Loštice, Olomoucký kraj

Sport & Relax areál Bozeňov

V rekreačním areálu zažijete relax, sport, přírodu i dovolenou bez stresu a starostí. Oblíbený areál Bozeňov se nachází uprostřed bušínovských lesů, v údolí, kde sice není signál, ale zato je tu mnoho aktivit pro každého.
Zábřeh, Olomoucký kraj

Restaurace Valáškův Grunt

Přijměte pozvání do restaurace Valáškův grunt, která se nachází v obci Kozov. Najdete zde výbornou kuchyni, pivnici a vinárnu k příjemnému posezení.
Bouzov, Olomoucký kraj

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Exkurze v Rodinné konzervárně Via Delicia

Chcete nahlédnout pod pokličku výroby tradičních paštik, marmelád z planého ovoce a dalších dobrot? Zajímá vás, jak se dříve vyráběly domácí zavařeniny? V Rodinné konzervárně Via Delicia vše uvidíte a rovnou i ochutnáte. Unikátní manufaktura v podhůří Jeseníků se svým Palácem chutí je tu pro vás.
Zábřeh, Olomoucký kraj