Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce
Gurmánská turistika

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.
Moderní minipivovar obnovil v roce 2020 tradici výroby piva v pivovarských sklepích ve Velké Bystřici u Olomouce. Sklepy jsou součástí bývalého zámeckého pivovaru, který vařil pivo již v roce 1579. Rozsáhlá rekonstrukce umožnila znovuožití celého areálu. Minipivovar TVARG vaří tradiční ležáky a celou řadu sezónních speciálů i svrchně kvašených piv. Zájemcům jsou k dispozici zážitkové exkurze s degustací, specialitou je také whisky&beer pairing. Ochutnat pivo a dalši dobroty můžete přímo na místě v pivovarské restauraci na jedinečné adrese Pivovarská 899. 

Součástí areálu zrekonstruovaných sklepů je řemeslná sýrárna. Zde vzniká sýr s označením Tvargle – aromatický pod mazem zrající sýr. Tvargle nesou ocenění Regionální potravina Olomouckého kraje a certifikát Haná regionální produkt. 

Dnes je v areálu restaurace, ve stálé nabídce minipivovaru je pět druhů piv a vždycky nějaký sezónní speciál. Ať už si dáte jedenáctku, což je mimořádně vyvážený ležák, bronzové barvy s příjemným aromatem, určený pro typického milovníka českého hořkého piva nebo svrchně kvašenou IPA, kde je nosný aromatický chmel Nelson Sauvin, který dává pivu ovocné, až angreštové tóny, bude to zážitek. A najdete tu i řemeslnou sýrárnu Tvargle. Však za ní stojí Blanka Poštulková, kterou možná znáte z Tvarůžkové cukrárny. David Kapsia má zase sedm let zkušeností v pivovaru Kosíř.
 

Exkurze do výroby i sýrárny

Každou sobotu se, kromě exkurze do pivovarské výroby, můžete také podívat, jak se vyrábí poctivé řemeslné Tvargle. Do tajů výroby nahlédnete díky exkurznímu oknu, projdete se sýrařskou expozicí a legendární aromatický sýr samozřejmě ochutnáte. 45-minutové exkurze začínají vždy ve 14 hodin. Maximální kapacita je 15 osob, takže doporučujeme rezervaci předem. Vstupné stojí 130 Kč/os. 

Na tvarůžkovou exkurzi navazuje v 15 hodin ta pivovarská, kde si během 75 minut prohlédnete pivovarské sklepy, ochutnáte pivo přímo z tanku a naučíte se, jak správně načepovat pivo. Pro menší skupiny do 15 osob je na objednávku připraven originální chuťový zážitek v podobě párování piva Tvarg s irskou whiskey Jameson v pivovarském tasting roomu. Od úterý do neděle můžete ochutnávat místní pivní speciály a jídla s tvarglema (ale i bez nich) na pivovarské zahrádce. Pivo i tvargle můžete koupit i s sebou a vychutnat si doma.

Noc vědců v Přáslavicích

Zveme vás na prohlídku bunkru v Přáslavicích u Olomouce v rámci celostátní akce Noc vědců. V pátek 6.10. od 18.00 nebo 19.00 hodin budete mít možnost zažít "Tajemství" v bunkru.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Podze(i)mní prázdniny v bunkru

Zveme vás na prohlídku podzemních prostor unikátního vojenského objektu poblíž Olomouce. Akce Podze(i)mní prázdniny v bunkru je vhodná i pro rodiny s dětmi. Prohlídka trvá 60 minut, prohlédnete si 4podzemní patra kdysi přísně tajného objektu včetně autentického vybavení.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Vánoce v zoo Olomouc – večerní vánoční prohlídky

Už jste někdy zažili večerní prohlídku zoo? Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná zoo než v létě. Venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno. A zvířata? Řada z nich je mnohem aktivnější než za letního horka. 
Olomouc, Olomoucký kraj

Jóga pro psychickou pohodu

Cílem jógových pozic nikdy nebylo krásné pružné tělo. To je spíš jakýsi „bonus na cestě“. Účelem jógy je ovlivňovat naši mysl, fungování smyslů a vnímání reality. Ásany spolu s dechovými technikami kultivují vnitřní prostředí a navozují stavy klidu mysli a přesně tam je cílený tento jógový speciál.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kurz sebeobrany pro ženy

Zažily jste někdy ten pocit úzkosti, kdy se vracíte večer domů a někdo jde za Vámi? Tyto situace jsou nepříjemné, ale stávají se. Ignorovat možná nebezpečí není rozumné ani chytré. Pravdou je, že každá třetí žena v ČR někdy čelila násilí. Co s tím?
Olomouc, Olomoucký kraj

Mezinárodní den zvířat v Zoo Olomouc 2023

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček se také zapojí k oslavám Mezinárodního dne zvířat.
Olomouc, Olomoucký kraj

Národní vlčí týden v Zoo Olomouc

Návštěvou „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se můžete připojit k Národnímu vlčímu týdnu (National Wolf Awareness Week) pořádanému ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě.
Olomouc, Olomoucký kraj

Večer duchů v Zoo Olomouc 2023

Můžete opět zavítat do hrůzostrašně vyzdobené olomoucké zoo, zavítají k nám totiž strašidla, duchové a jiné děsivé bytosti. Idylická podzimní atmosféra, haloweenská výzdoba a dobroty pro zahřátí i mlsné jazýčky budou neodmyslitelnou součástí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Rybaření na soukromém rybářském revíru. Zahájení lovu půl hodiny před východem slunce. Ukončení lovu půl hodiny po západu slunce. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Rozhledna Božka v Přáslavicích

Rozhlednu najdete ve sportovním areálu, kde je velká možnost různých spotrovních aktivit – je zde velké fotbalové hřiště, hřiště na malou kopanou, hřiště s umělým povrchem, kde se dá hrát tenis, volejbal, florbal, basketbal, dále dětské hřiště s kolotočem, houpačkami a průlezkami.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golfový resort nedaleko Olomouce patří k nejpěknějším hřištím v republice. Areál má spoustu vodních i písečných překážek a z některých míst nádherné vyhlídky na krajinu Hané a město Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Největší kříž v Česku v Olomouci na Svatém Kopečku

Poutní bazilika na Svatém Kopečku a stromořadí, které k ní stoupá z města, vytváří totiž při pohledu z ptačí perspektivy velký kříž.
Samotišky, Olomoucký kraj

Nordic Walking Olomouc

Procházky na Sv. Kopečku u Olomouce a v jeho okolí, tedy v místech, která učarovala malíři Svolinskému, básníku Wolkerovi, Bablerovi, místech poznamenaných historií (Bazilika Navštívení Panny Marie) i současností (ZOO Olomouc). Po domluvě je možné vyrazit i na jiná místa.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.
Olomouc, Olomoucký kraj

Wolkerova vila na Svatém Kopečku

Básník Jiří Wolker trávil na Svatém Kopečku mnoho času, kdy zde navštěvoval svou babičku. Její dům, kde Wolker trávil mnoho času, se nazývá dům "Na krásné vyhlídce" nebo též Wolkerova vila.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tvargle z Tvargu

V původních kamenných sklepích pod valenými klenbami vznikla nová sýrařská výroba. Jedinečné klimatické podmínky sklepů mají pozitivní vliv na zrání tvarglí. Tvoříme unikátní sýrárnu, kde díky vysokému podílu ruční práce, vznikají řemeslné tvargle
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Zámek Velká Bystřice

Stylový hotel a restaurace v srdci města Velká Bystřice nabízí rekonstruované prostory pro ubytování, gurmánskou turistiku a pořádání společenských událostí včetně svateb.
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Flenexa – Aquaponická farma Přáslavice

V bývalém vojenském bunkru na okraji Přáslavic pěstujísaláty a další rostliny. Zdejší farmáři a výzkumníci v vsadili na unikátní spojení farmaření a chovu ryb v jedné vodě.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Historický areál restaurace a penzionu Fojtství na Svatém Kopečku u Olomouce

Objekt postavený již roku 1744 je národní kulturní památkou, je obklopen velikou zahradou a v blízkém okolí najdete spoustu aktivit, jako ZOO, lanové centrum, půjčovnu koloběžek, rozhlednu, ale také kostel, který navštívil Papež Jan Pavel II. To všechno jen deset minut jízdy od centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Šmeralova vila na Sv. Kopečku

Elegantní Šmeralova Vila s útulnou zahradou se nachází v klidné oblasti Olomouce, v části Svatý Kopeček. Vila nabízí pohodlné a kvalitní ubytovací služby v 6 útulně zařízených pokojích. Těšit se můžete také na posezení v krásné zahradě či na relaxaci ve welness centru.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svatokopecké pivo v Olomouci

Svatokopecké pivo, jak již vyplývá z názvu, se vaří v pivovaru na Svatém Kopečku, což je místní část Olomouce. Pivovar vznikl v červnu 2009, kdy byla uvařena první domácí "hrncová" várka, ale komerčním pivovarem, třetím v Olomouci, se stal až 3.1.2012.
Olomouc, Olomoucký kraj

Nutrend World

Toužíte zažít dokonalý relax a vychutnat si zasloužený odpočinek? Přijeďte k nám do unikátního hotelového komplexu NUTREND World v Olomouci, kde prožijete nezapomenutelnou dovolenou plnou zážitků.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurant Nutrend World

Naším cílem je hra s různými chutěmi, jejichž výsledek se stane nezapomenutelným a díky tomu se k nám budete chtít opět vrátit.
Olomouc, Olomoucký kraj