Úvod > Aktuality > Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu
Zážitky

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

  • Vydáno2. června 2023
Historické slavnosti města Šumperka letos začaly již ve čtvrtek, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 3. června 2023. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.

slavnosti města šumperkaPočátkem června roku 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak jednali o osudu vedlejších zemí Koruny české. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodli, že budou postupovat společně.

Letos se na paměť tohoto důležitého mezníku v dějinách konají již po 22. Slavnosti města Šumperka, které jsou zároveň příležitostí k oslavě Mezinárodního dne dětí a otevření letní turistické sezóny.
 

Město čeká historický průvod, jarmark a ohňová show

ŠumperkPáteční večer nabídne koncert v Pavlínině dvoře. Program zahájí hity legendární skupiny Lucie v podání šumperské kapely Lucie Tribute Band a strhující bubenickou show uskupení Tam Tam Batucada. Hlavní hvězdou večera bude muzikálový herec a rocker Václav Noid Bárta.

Sobota 3. června se v parku u vily Doris ponese v duchu historie a romantiky. Dopoledne bude patřit vystoupením dětí i dospělých z místních spolků a volnočasových organizací, akci doplní tvořivé dílničky v režii Střediska volného času Doris Šumperk na téma Moje královská rodina.

Slavnosti města ŠumperkaNosným tématem odpoledního programu bude výročí vpádu švédských vojsk do Šumperka roku 1643 a závěr slavností už tradičně připomene tzv. šumperský sněm z roku 1490. Po celý den bude v sadech 1. máje probíhat jarmark s tradičními řemesly a dobovým zbožím, k dispozici budou atrakce pro děti a bohaté občerstvení. Středověký den završí velký kostýmovaný průvod městemradnici a zpět, slavnostní ceremonie přijetí moravských a slezských stavů Šumperku a ohňová show. Vstup na sobotní program v sadech 1. máje je zdarma.

Na sobotu 3. června navíc České dráhy připravily nevšední zážitek – výlet historickým vlakem s parní lokomotivou Rosnička 464.202 z roku 1956 do krásného okolí Šumperka. Vlak vyrazí po deváté ranní ze Zábřehu na Moravě do Šumperka, během dne poté parní lokomotiva s historickou soupravou pojede do Loučné nad Desnou a zpět a odpoledne se vrátí do Zábřehu.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Rozhledna Háj u Šumperka

Rozhledna Háj u Šumperka

Rozhledna Háj u Šumperka je velmi krásná a znovu opravená rozhledna, ze které je nezapomenutelný výhled na Hanušovickou vrchovinu, Rychlebské hory, Šumperk, Hrubý Jeseník, Litovelské Pomoraví Orlické hory i Králický Sněžník.

Šumperský zámek – bývalé sídlo Žerotínů

Šumperský zámek – bývalé sídlo Žerotínů

V centru Šumperka najdete zajímavou památku – bývalý žerotínský zámek. Původní gotický hrad byl přestavěn Tunkly z Brníčka a Žerotíny na přelomu 15. a 16. století v renesanční zámek. V současné době zde sídlí střední škola.

Další aktuality

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč, kluziště a vyhlídkové kolo

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci trvají od 17. listopadu až do 23. prosince 2023.
Olomoucký kraj | Zážitky

Kam na výlet v Olomouci po celý rok?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna. Příjemný výlet do Olomouce si můžete udělat kdykoli během roku.
Olomoucký kraj | Památky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda