Úvod > Aktuality > Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu
Slavnosti mesta Šumperka probehnou poslední kvetnový den
"> Slavnosti mesta Šumperka probehnou poslední kvetnový den "> Slavnosti mesta Šumperka "> Expozice Carodejnické procesy - temné období šumperských dejin
Zážitky

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

  • Vydáno29. května 2019
Historické slavnosti města Šumperka letos začnou již ve čtvrtek 30. května, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 1. června. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.

Slavnosti města ŠumperkaPočátkem června roku 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak jednali o osudu vedlejších zemí Koruny české. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodli, že budou postupovat společně. Letos se na paměť tohoto důležitého mezníku v dějinách konají již po 21. Slavnosti města Šumperka, které jsou zároveň příležitostí k oslavě Mezinárodního dne dětí a otevření letní turistické sezóny.
 

Město čeká historický průvod i ohňostroj

Sobota nabídne vedle připomínky na největší událost šumperských dějin tzv. Šumperský sněm i malou vzpomínkou na rok 1419, tedy na první střet husitů s ozbrojenou mocí, na rok 1619, kdy se Morava připojila ke stavovskému povstání, na rok 1669, kdy město vzplálo velkým požárem a také na rok 1679 na začátek čarodějnických procesů.

Šumperk ožije slavnostmiTak jak jsou návštěvníci městských slavnostní zvyklí, celý den završí velký kostýmovaný průvod městem k radnici a zpět, slavnostní ceremonie přijetí moravských a slezských stavů v Šumperku a ohňostroj.

Po celou dobu akce bude navíc v parku umístěn informační stánek města, v němž získáte informace o programu, nafukovací balonky a další propagační materiály.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Šumperský zámek – bývalé sídlo Žerotínů

Šumperský zámek – bývalé sídlo Žerotínů

V centru Šumperka najdete zajímavou památku – bývalý žerotínský zámek. Původní gotický hrad byl přestavěn Tunkly z Brníčka a Žerotíny na přelomu 15. a 16. století v renesanční zámek. V současné době zde sídlí střední škola.

Rozhledna Háj u Šumperka

Rozhledna Háj u Šumperka

Rozhledna Háj u Šumperka je velmi krásná a znovu opravená rozhledna, ze které je nezapomenutelný výhled na Hanušovickou vrchovinu, Rychlebské hory, Šumperk, Hrubý Jeseník, Litovelské Pomoraví Orlické hory i Králický Sněžník.