Úvod > Aktuality > Novinky letošní sezóny na hradech a zámcích, které jsou v soukromých rukách
Památky

Novinky letošní sezóny na hradech a zámcích, které jsou v soukromých rukách

  • Vydáno29. března 2021
Mnoho hradů a zámků u nás patří původním šlechtickým rodům, anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí. Pro letošní rok chystají soukromé památky řadu novinek a již se nemohou dočkat, až budou moci uvítat své návštěvníky. Ti se mohou těšit na zrekonstruovaný hrad Kost, příběh lásky na zámku Loučeň, nové prohlídkové trasy v Dětenicích nebo na Starých Hradech u Libáně. Zámek Mělník připravil nové zkrácené prohlídky pro děti.

Zábavná stezka pohádkovým sklepením na Starých Hradech

hrad staré hrady_direkcePohádkový hrad Staré Hrady u Libáně v Českém ráji připravil pro děti novinku – originální zábavně naučnou cestu zámeckým pohádkovým sklepením – tu si mohou projít sami s rodinou nebo přáteli v menších skupinkách podle svého tempa. Prohlídka trvá zhruba 30 až 50 minut a je vhodná i pro ty nejmenší.

Na stezce čeká dvanáct pohádkových zastavení: Vodnické království, Obří domácnost, Ledové království, drak Třífňák a čarodějné víly, hnízdo dráčka Šmudlinosky, žalář čaroděje Zlomyslína, obří smaragdoví draci, pohádková hladomorna, vodovodní draci Potrubáci, čertovská domácnost a škola i pekelná direkce.
 

Nová prohlídka v pivovaru Dětenice s ochutnávkou

děteniceZámecký resort Dětenice v sobě ukrývá nejen barokní zámek, ale i středověkou krčmu s hotelem a pivovar. Původní budova pivovaru byla částečně přestavěna na již zmíněnou krčmu a z další historické části vzniklo muzeum piva.

Milovníky piva jistě potěší prohlídka historického pivovaru. Dozvíte se zde, jak se vyrábělo pivo v 18. století a jak se vyrábí dnes. Není to jen plané povídání, v našem pivovaru se dodnes vaří kvasnicové Pivo lásky dle tajného receptu rytíře Artura. Během prohlídky zdejší pivečko samozřejmě ochutnáte! Prohlídky pivovaru se konají každou sobotu a neděli (až to situace dovolí).
 

Na Karlově Koruně se pustí do opravy historických kočárů

Na zámku Karlova Koruna byl zahájen průzkum kočár coupépředcházejíci opravě historického kočáru Chariot-coupé, a to za podpory Královehradeckého kraje. Zámek by svým návštěvníkům v následujících letech otevřel novou expozici v bývalé budově zámecké kočárovny. Chariot-coupé zde hlavní hvězdou expozice stejně tak jako další kočár, tzv. Mail coach určený k přepravě pošty.
 
Chariot-coupé je čtyřkolový kočár tažený koňmi z poloviny 18. století, který byl lehčí a menší než ostatní kočáry své doby. Coupé mělo uzavíratelnou kabinku na sezení pro dva (později až čtyři) cestující, a vyvýšené venkovní sedadlo pro řidiče. Ve 20. století se přízvisko Coupé ujalo pro uzavřený dvoudveřový automobil se dvěma cestujícími.
 

Květnový příběh lásky na zámku Loučeň

LoučeňLáska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. A kdy jindy vyprávět příběh lásky než v květnu – měsíci lásky? Zámek Loučeň tedy zve na květnové prohlídky (pokud to bude možné) interiérů na pozadí velkého příběhu lásky knížete Alexandra a jeho manželky, kněžny Marie Thurn – Taxis. Princ a princezna se vzali z lásky, a to vůbec nebylo v jejich kruzích běžné, 19. dubna 1875 v Benátkách.

Marie a Alexandr spolu procestovali celý svět, vychovali tři syny, svojí lásku dali jedenácti vnoučatům a dočkali se i pravnoučat. Jejich společný příběh se uzavřel po 59 letech, kdy zemřela Její Jasnost kněžna Marie. Během prohlídky zazní krásné tóny hudby, uslyšíte nejkrásnější zamilované verše, ucítíte příjemnou vůni a ochutnáte skvělou čokoládovou pralinku. Dojde i na květomluvu a pokrmy zamilovaných. Prohlídky jsou na plánu od 1. do 30. května 2021 o víkendech i ve všední dny.
 

Na Kosti letos skončí rekonstrukce

hrad KostV srpnu by měla skončit rekonstrukce hradu Kost zasazeného v malebném údolí Českého ráje, která začala v roce 2019. Ještě zbývá dokončit západní část Vartemberského paláce a necelou polovinu ploch nádvoří.
 
Prvním turistům by se měl hrad otevřít letos v červenci. Na návštěvníky bude kromě nové dlažby, opravené parkánové zdi a skalního masivu čekat i 3D projekce na plastový model hradu.

 

Zámek Mělník připravil zkrácenou prohlídku pro děti

zámek MělníkNa zámku v Mělníku myslí na děti. Pro nejmenší návštěvníky letos připravili zkrácené dětské prohlídky zámku s názvem „Cesta za denárem kněžny Emmy“. Malí turisté se dozví zábavnou formou zajímavosti z historie zámku, a na závěr je čeká malá odměna.
 
Zámek Mělník připomíná návštěvníkům, že i přes uzavření zámecké galerie a vinných sklepů, stále mohou od středy do neděle obdivovat zámecké nádvoří a zakoupit lahodnou kávu s desertem či láhev lobkowiczkého vína v zámecké patisserii.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky