Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka nestátních památek
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka nestátních památek

  • Vydáno22. února 2022
Mezi památkami, které každý rok na začátku sezony znovu vítají své návštěvníky, objevíte řadu takových, které jsou v jiném než státním vlastnictví. Hradů, zámků a dalších objektů v majetku měst a obcí, soukromých osob, neziskových organizací, církví a nadací je dokonce víc než památek v majetku státu a v ničem se od nich neliší: kromě interiérů nabízejí prohlídky venkovních areálů, pořádají výstavy i zajímavé akce.
V roce 2021 se provozovatelé nestátních otevřených památek sešli na Arcibiskupském zámkuKroměříži a založili Asociaci nestátních otevřených památek / ANOPA. Ačkoliv její členové jsou z různých koutů země a každá z památek je odlišná a něčím výjimečná, mají společné cíle i zájmy. Právě Asociace je má hájit a zastupovat. Které z hradů a zámků, klášterů, zahrad a dalších kulturních památek si vyberete jako cíl příštího výletu?
 

1. Praha a Chvalský zámek

Nevíte, co podniknout s dětmi v Praze? Vydejte se na Chvalský zámek! Najdete ho na okraji hlavního města v Horních Počernicích, otevřeno má celý rok a pořádá výstavy a nejrůznější akce pro rodiny s dětmi i pro školy a školky. V průběhu roku se také můžete těšit na pravidelné detektivní týdny či víkendy pro děti a jejich rodinné týmy, tedy „únikové“ hry s příběhy z historie zámku, na Pohádkové víkendy s princeznami, rytíři, vílami i skřítky spojené se speciálními prohlídkami, na poutě, trhy, koncerty či nocování na zámku spojené s cestou za pokladem, na královský bál princezen i rytířů a další akce. Pro děti se tu chystá i spousta výtvarných soutěží, výtvarných dílen a vzdělávacích programů.
 

2. Středočeský kraj a Kladenský zámek

Zřejmě žádný český zámek kromě Kladenského zámku se nemůže pochlubit tím, že se v jeho sklepeních nachází uhelná štola. Co na tom, že ji vyhloubili uměle v roce 1984 jako maketu důlního pracoviště? Na zámku si také prohlédnete expozici známého kladenského rodáka a výtvarníka Zdeňka Milera, autora animované postavy Krtečka. Dozvíte se tu zajímavosti o krtčím letu do vesmíru, pro děti je připravena originální herna a dospělí návštěvníci mohou nahlédnout do výtvarníkova ateliéru. Navštívit můžete i galerii, kabinet fotografie, oválnou kapli sv. Vavřince nebo dobově zařízenou pracovnu opata; ta připomíná časy, kdy Kladno patřilo Břevnovskému klášteru. Zajímavý zážitek čeká i v zámecké zahradě: její součástí totiž je medvědárium s medvědicemi Martou a Míšou.
 

3. Jihočeský kraj a Bechyně

Rodinná firma Panství Bechyně vznikla v roce 1993, působí na pozemcích bývalých panství Bechyně a Opařany a patří lichtenštejnské společnosti, jejímž majitelem je Josef Šťáva. Kromě lesů a rybníků spravuje areál zámku Bechyně. Při výletu do jižních Čech si tak kromě samotného města Bechyně můžete prohlédnout i renesanční zámek (vstupenky koupíte v Turistickém informačním centru Bechyně), zahrát si golf na devítijamkovém hřišti uprostřed Černické obory, ubytovat se na zámku, v hotelu anebo v Černické hájence, uspořádat tu svatbu nebo firemní akci. Na své si přijdou i milovníci výtvarného umění: v rozlehlé budově bývalého zámeckého pivovaru v Bechyni budou k vidění sbírky Alšovy jihočeské galerie.
 
 

4. Plzeňský kraj a hrad Kašperk

Oslnivé výhledy na Šumavu, dva prohlídkové okruhy mapující život na hradě a jeho stavbu, dětská prohlídka Staň se rytířem nebo princeznou a spousta akcí: to je hrad Kašperk, nejvýše položený královský hrad u nás. Roku 1356 ho dal založit císař a král Karel IV., a protože od konce 15. století nebyl výrazněji upravován, dochovaly se tu původní středověké konstrukce a prvky v autentické podobě. Hrad patří městu Kašperské Hory a kromě prohlídek nabízí čilý kulturní život – divadelní představení, koncerty, noční prohlídky nebo lukostřelnici, seženete tu také regionální produkty ze Šumavy.
 

5. Karlovarský kraj a hrad Vildštejn

Chcete se svými přáteli, rodinou či známými zažít noc na hradě? Unikátní příležitost bydlet, jíst a užívat si středověkou atmosféru máte na hradě Vildštejn. Stojí v Karlovarském kraji uprostřed Skalné, pochází z doby okolo roku 1200 a je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás. Od roku 1999 je v soukromých rukou a nabízí víc, než byste čekali: můžete se tu ubytovat, je tu restaurace, královský sál, vězení i muzeum soudnictví. Dokonce tu najdete i malé muzeum hasičské techniky s vzácným exponátem: žebříkem, který sloužil k hašení požáru Národního divadla v Praze.
 

6. Ústecký kraj a zámek Červený Hrádek u Jirkova

Raně barokní zámek Červený Hrádek se nachází uprostřed malebné krajiny na okraji Jirkova, v místě, kde stával původní hrad Borek. Protože hrádek prý někdy v 15. století nechali natřít načerveno, název se přenesl i na dnešní barokní sídlo. Kromě nádvoří se sochařskou výzdobou od Jana Brokoffa zámek nabízí prohlídky historických interiérů včetně knihovny a vzácné růžové koupelny, ubytování a wellness centrum. Je tu rovněž dětská herna, restaurace a vinárna. Lákavé jsou i procházky rozlehlým zámeckým parkem: aby byl zážitek z výletu dokonalý, v zámecké restauraci si k němu objednejte piknikové koše.
 

7. Liberecký kraj a hrad Valdštejn

Romantický skalní palác vytesaný ve skalách, kamenný most ozdobený barokními sochami českých patronů, místnosti zařízené ve stylu dávných pohádkových rytířů a terasy s překrásnými výhledy do okolí: to je Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje. Jistou dobu hrad skutečně patřil vévodovi Albrechtovi z Valdštejna, v 19. století se pak stal jednou z prvních památek zpřístupněných pro turisty. Výlet si můžete zpestřit procházkou Hruboskalským skalním městem anebo návštěvou některé z četných akcí, které na hradě probíhají.
 

8. Královéhradecký kraj a hrad Kost

Nejzachovalejší gotický hrad u nás, ukrytý v malebném romantickém údolí Českého ráje: to je hrad Kost. Poslední majitelkou před znárodněním byla Anna Marie dal Borgo Netolická, po roce 1989 se v restituci vrátil jejímu manželovi Norbertu Kinskému. Ten hrad přepsal na své syny Giovanniho a Pia Kinský dal Borgo; ti jsou majiteli dodnes. Po opravách se Kost představuje v novém: revitalizace se dočkaly například parkány a povrchy nádvoří, novinkou je otevření přízemí Velké věže a expozice s 3D prezentací. Objednat si můžete pobyt v apartmánu přímo pod hradem a domů si z hradu odvézt originální suvenýr: některé z nové kolekce triček #jsemKost. Zastavte se pro něj v hradním obchůdku!
 

9. Pardubický kraj a hrad Svojanov

Kdysi střežil důležitou obchodní stezku, přezdívalo se mu vila českých královen a gotická architektura se tu mísí s empírem: to je půvabný hrad Svojanov. Během samostatných prohlídek můžete navštívit gotická sklepení hradu, dům zbrojnošů a projít se i venkovním areálem s obnovenou gotickou zahradou, jedinou svého druhu ve střední Evropě. Na Svojanově je dětské hřiště, můžete se tu ubytovat a koná se tu řada kulturních akcí, koncertů, divadelních vystoupení a šermířských slavností.
 

10. Vysočina a zámek Žďár nad Sázavou

Hledáte místo, kde se historie propojuje s moderními prvky a kde si užije opravdu celá rodina? Pak zvolte Žďár nad Sázavou a seznamte se s příběhem bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století, dnešního zámku rodiny Kinských. Kromě prohlídek vás čeká například multimediální Muzeum nové generace, galerie a stálá výstava barokního malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie, výlety po stopách Jana Blažeje Santiniho, vinárna a také prohlídková trasa na téma hospodaření cisterciáků a šlechtických rodů na žďárském panství. Užijete si tu i řadu akcí, namátkou kostýmované večerní prohlídky, květnové Dny otevřených zahrad s dvoudenním programem anebo Den venkova, který ukazuje přírodu a živou kulturu Vysočiny. Zámek rovněž nabízí ubytování v zahradníkově domku anebo rezidenční tvůrčí pobyty, které pravidelně vrcholí Mezinárodním festivalem současného tance a pohybového divadla KoresponDance.
 

11. Jihomoravský kraj a zámek Rosice

Žerotínská renesanční perla, kde se již v 17. století dělala evropská politika: to je zámek RosiceJihomoravském kraji. Kromě nádvoří s renesančními arkádami a sgrafitovou omítkou si prohlédněte dobové interiéry, výstavy hraček, rosického skla a také kuriozitu, na našich hradech a zámcích téměř nevídanou: protiatomový kryt. Byl postaven v letech 1963–1965 jako vysoce utajované zařízení a až do roku 1992 byl střežen a spravován armádou. Při jeho prohlídce navštívíte například dekontaminační vstup, nahlédnete do vrátnice se službou, na ošetřovnu, do místnosti pro ubytování důstojníka a také do malé zbrojnice s ukázkami ručních zbraní.
 

12. Olomoucký kraj a zámek Náměšť na Hané

Na úpatí Drahanské vrchoviny leží Náměšť na Hané a stejnojmenný zámek, inspirovaný francouzskou architekturou. Obklopuje ho kruhový park, z něhož do čtyř světových stran vybíhají lipové aleje. Kromě pokojů bohatě zařízených nábytkem různých historických stylů se sbírkami porcelánu je k vidění jedinečná kolekce kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů, jedna z tras vede k pozůstatkům středověkého hradu. Na zámku se pořádá řada akcí, od výstav květin přes zábavná odpoledne pro děti až po speciální večerní pohádkové a tajemné prohlídky.
 

13. Moravskoslezský kraj a zámek Štáblovice

Do roku 1945 byl zámek ve Štáblovicích na Opavsku v majetku rodu Sobků z Kornic a jejich potomků, významných představitelů slezské šlechty. Dlouhá léta chátral, po nákladné rekonstrukci v létě 2021 se brány přes pět set let starého sídla a zámeckého parku vůbec poprvé v historii otevřely pro veřejnost. Prohlédnete si například obnovenou hodovní síň renesančního šlechtice Kašpara Rotmberka z Ketře anebo reprezentační prostory, kde při svých častých návštěvách pobýval rakouský ministr spravedlnosti Alois ze Spens-Booden. Čekání na prohlídku si můžete zpříjemnit posezením v zámecké kavárně nebo procházkou v zámeckém parku.
 

14. Zlínský kraj a Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Okázale vyzdobené interiéry Arcibiskupského zámku, přes 80 metrů vysoká zámecká věž, sala terrena s napodobeninami jeskyní coby originální vstup do Podzámecké zahrady a také Květná zahrada, která patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Barokní zámek je po staletí majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, jimž sloužil jako reprezentativní sídlo a místo pro významná jednání i setkání. Nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí a společně s oběma zahradami byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech režisér Miloš Forman natáčel oscarový snímek Amadeus?
 

Víte, že…?

  • Asociace navázala spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Sdružením obchodu a cestovního ruchu a s agenturou CzechTourism, a vytvořila vlastní motivační program pro návštěvníky památek Třetí za polovic, sedmá zdarma. Hned v prvním roce se ho zúčastnilo 65 památek a několik desítek tisíc návštěvníků.
  • Všechny památky najdete na internetových stránkách asociace a také na portálu Objevuj památky.
  • Hrady Svojanov a Kašperk odstartovaly dlouhodobý projekt vzájemné výměny průvodců mezi jednotlivými objekty ANOPA.
  • Na sobotu 25. června připravila ANOPA bonbónek pro všechny milovníky památek: akce NON STOP – Nekonečná noc otevře nestátní památky na celý den i noc a budete si je moci prohlédnout i ve velmi netradičním čase.
Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký resort Panství Bechyně v malebném jihočeském městě Bechyni a jeho okolí tvoří několik samostatných objektů. Specialitou je možnost využití sálů, zahrady a dalších prostor Zámku Bechyně, včetně budovy bývalé Jízdárny.

Zámek Štáblovice

Zámek Štáblovice

Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii. Nachází se v centru obce, nedaleko obecního úřadu a kostela sv. Vavřince a tvoří jednu ze zdejších dominant. Je obklopen zámeckým parkem a v západní části francouzskou zahradou.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Kladenský zámek

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy

Dominantou původní obce Chvaly na současném území Horních Počernic v Praze je již po staletí Chvalský zámek. Toto historicky přirozené centrum po rekonstrukci nabízí prostory pro galerijní či výstavní účely, ale lze si je také pronajmout pro konání různých akcí.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!
Památky

15 tipů na procházky k lesním kapličkám

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
Památky

Svět dnes vzpomíná na oběti holocaustu

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.
Památky