Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Štáblovice
Památky

Zámek Štáblovice

Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii. Nachází se v centru obce, nedaleko obecního úřadu a kostela sv. Vavřince a tvoří jednu ze zdejších dominant. Je obklopen zámeckým parkem a v západní části francouzskou zahradou.
Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii, během níž zažil období prosperity i chvíle úpadku a ohrožení. V nedávné historii se ocitl téměř na pokraji své existence, ale nakonec se ho soukromému vlastníkovi podařilo zachránit a zrekonstruovat. V roce 2021 se zámek otevřel veřejnosti. Již poněkolikáté se zámek s restaurací stal Svatebním místem roku.
 

Na zámku Štáblovice si můžete projít prohlídkový okruh zahrnující nejreprezentativnější prostory zámku. Vstupenky na prohlídku můžete zakoupit v zámecké kavárně Caffé Lescourant. Prohlídková trasa není bezbariérová.
 

Zámecký park

Zámecký park je nedílnou součástí zámeckého areálu. Jeho největším lákadlem je romantické loubí obepínající zámeckou zahradu na půdorysu původní francouzské zahrady. Zámecký park můžete navštívit zdarma podle uvedené otevírací doby (duben – červen, září, říjen: sobota – neděle 9:30-17:30, červenec – srpen: pátek – neděle 9:30-19:00). Do zámeckého parku není možný vstup s domácími mazlíčky.

 

Další služby na zámku

Na zámku Štáblovice se můžete i ubytovat, v jižním křídle se nachází pět apartmánů. Každý apartmán má svůj jedinečný styl, ze kterého na Vás dýchne úžasná zámecká atmosféra. 

Po procházce v parku se můžete občerstvit v Zámecké restauraci či navštívit Caffé Lescourant,

Kavárna
je umístěna v přízemí severního křídla zámecké budovy v prostoru, který vzniknul přístavbou krátkého bočního křídla v polovině 18. století a od této doby až do 20. století sloužil jako zámecká kuchyně. Vychutnat si můžete výběrovou kávu, domácí zákusky a v neposlední řadě genia loci tohoto jedinečného místa.

Zámecká restaurace nabízí domácí pokrmy s prvky moderní gastronomie. Kuchaři při vaření využívají čerstvé a lokální suroviny a  na místní zahradě vypěstované bylinky. Snaží se vařit především sezónně, a proto je jídelní lístek často obměňován. Dobově řešený interiér, který Vás při vstupu ihned zaujme, nabízí pohodlné zázemí pro rodinné oslavy, večírky a jiné společenské akce.

Restauraci dominuje velkorysá zahrada s posezením, která Vás nadchne svou atmosférou a spolu s výhledem na přilehlý zámek ve Vás umocní pocit klidu a doslova Vás pohladí na duši. Pro děti je k dispozici rozsáhlé venkovní hřiště.
 

Historie zámku

První písemná zmínka o vsi Štáblovice se objevuje v listině z roku 1312, ve které je jmenován Mikuláš ze Štáblovic. Štáblovice nebyly samostatným majetkem, ale byly součástí lenního systému olomoucké diecéze a biskup je uděloval tzv. v léno vybraným šlechticům.

V roce 1460 byly Štáblovice uděleny v léno pánům z Kovalovic a právě s nimi je spjata stavba první tvrze ve Štáblovicích. Stála na místě dnešního zámku, dodnes tvoří jeho základ, a byla obehnána vodním příkopem a hrazením.

Po pánech z Kovalovic drželi Štáblovice páni ze Žďáru, rod Vlků z Konecchlumí a od roku 1558 Rotmberkové z Ketře. Kašpar Rotmberk z Ketře byl významnou postavou mezi místními šlechtici, nechal vystavět nový renesanční kostel s hranolovou věží a také přestavěl původní tvrz do pozdně renesanční podoby.

Éra Rotmberků z Ketře na Štáblovicích byla ukončena událostmi třicetileté války, tvrz poté pustla. Opravy se dočkala až za Lescourantů. Janu Lescourantovi byly Štáblovice uděleny u léno roku 1654 a v rukou jeho potomků zůstaly téměř jedno století. Ve 40. letech 18. století došlo na stavební úpravy samotného zámku, kdy byl rozšířen o dvě krátká kolmá křídla směrem k západu.

V době slezských válek změnilo štáblovické léno svého držitele, kterým se v roce 1745 stal Karel Otto hrabě Salm-Neuburg. Dokončil raně barokní úpravy zámku, jenž postupně získal charakter barokní venkovské vily obklopené zahradou.

Už v roce 1759 ale Štáblovice spolu s Mikolajicemi a Uhlířovem přešly do držby svobodných pánů Sobků z Kornic, kteří byli pod jménem Sobek-Skalové z Kornic zdejšími pány až do roku 1945. Zámecký park byl upraven do podoby anglického parku a zámek získal charakter venkovské aristokratické rezidence.

V roce 1945 byl zámek poškozen válečnými událostmi, štáblovický velkostatek byl zkonfiskován, zámek předán do rukou obce, která jej začala využívat pro různé účely (např. úpravy jako společenský sál, restaurace, moštárna, klub SSM apod.), později zde byl i muzejní depozitář. Zámek byl v té době vystaven nedostatku jakékoliv větší péče a útokům vandalů.

Tento stav trval i v 90. letech za už soukromých vlastníků. Teprve v roce 2001 se zámek dočkal záchrany v podobě nového soukromého vlastníka, který ho zrekonstruoval, a to do podoby odpovídající jeho stavu z přelomu 19. a 20. století.

Současná podoba je výsledkem stavebních prací za svobodných pánů Sobků z Kornic, kteří jej nechali koncem 18. století rozšířit do dnešní velikosti a opatřit novou střechou s vížkou a hodinami. Interiéry byly dobově zařízeny nábytkem, porcelánem, obrazy nebo exotickými předměty z Nové Guineje.

Letní kulturní festival Hrady CZ – Hradec nad Moravicí

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ zavítá do Hradce nad Moravicí v druhé polovině srpna. Těšit se můžete na hvězdy české a slovenské hudební scény.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Pohádka O čarodějnici Xsíxsáře – Hradec nad Moravicí

Pohádka.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Pohádka Čertův poklad – Hradec nad Moravicí

Princezna Jasmína netrpělivě očekává svého ženicha, a protože chce poznat jeho pravou povahu, vymění se se svou služkou Žofií.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Po stopách Hanse Albrechta Graf von Harracha

Co měli společného Vilhelm VII kníže Lichnovský, německý sochař Georg Kolbe a Hans Albrecht von Harrach zu Rohau und Thannhausen…
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Muzikál Pudl a pudr

V rytmu disco-opery.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Hradozámecká noc na zámku Hradec nad Moravicí

Hradozámecká noc na zámku Hradec nad Moravicí.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Vánoce na zámku

Prohlídky zámku.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Vánoce na zámku

Prohlídky zámku.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Hvozdice

Přírodní rezervací Hvozdnice prochází Naučná stezka Hvozdnice. Pojmenována je podle říčky, která v oblasti mezi Dolními Životicemi a Oticemi protéká původním neregulovaným korytem kolem Slavkovských rybníků.
Slavkov, Moravskoslezský kraj

Vyhlídka Žimrovická skála u Žimrovic

Na skále v blízkosti Žimrovického splavu byla obnovena vyhlídka s názvem Žimrovická skála. Na dvou terasách jsou umístěny lavičky z přírodních kmenů, ze kterých je vidět na část Žimrovic a na příjezdovou cestu do této obce.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Zbytky opevnění Šance v Hradci nad Moravicí

Základním stavebním materiálem byla na místě vytěžená zemina, kamení a případně i dovezené dřevo. V současnosti již tyto pevnosti v úplnosti neexistují. Některé byly zcela rozebrány, především v druhé polovině 20. století, jiné přetrvaly pouze ve zbytku.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Vyhlídka Bellaria u Hradce nad Moravicí

Vyhlídka se nachází na pravém břehu řeky Moravice na skalnatém výběžku. Její název má počátky v 19. století, kdy si lidé ohromení výhledem šeptali bella ria. Což v překladu znamená krásná řeka.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Knížecí Mariina stezka v Hradci nad Moravicí

Historická knížecí stezka vede z luk Jízdárny pod zámkem v Hradci nad Moravicí na protější takzvaný Říjnový kopec.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Cesta Bohumila Patera

Cesta Bohumila Patera vede z Hradce nad Moravicí udolím Gručovky do Fulneku. Celá trasa měří 23 kilometrů.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Areál dobré pohody Žimrovice

Areál Dobré Pohody naleznete v obci Žimrovice v překrásném podhůří Nízkého Jeseníku, v údolí řeky Moravice.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Hotel Belaria v Hradci nad Moravicí

Hotel Belaria, který je umístěn v nádherném údolí řeky Moravice v areálu zámeckého parku s výhledem na zámek, je ideální jak pro rodinnou dovolenou, tak pro pořádání různých oslav a školení. Díky situování hotelu nabízí také spoustu volnočasových aktivit na velmi vysoké úrovni.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Pivovar Stěbořice

V areálu bývalého pivovaru z roku 1745 nabízíme příjemné strávení volného času ve stylové restauraci a na zahrádce. Jako jediní vám v naší kuchyni připravíme kulinářské speciality z hovězího masa z našeho chovu. Pro výletníky mme ubytování v útulném penzionu nacházejícím se na okraji lesa.
Stěbořice, Moravskoslezský kraj

Panský mlýn v Opavě – minipivovar, restaurace a penzion

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji Opavy, tam kde se město stává vesnicí a vesnice už rovnou přechází v pole. V kuchyni malebné budovy mlýna z konce 15. století to v kastrolech a kastrůlcích bublá a voní. Zdejší kuchaři milují venkovskou kuchyni, a nejen tu českou.
Opava, Moravskoslezský kraj

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka je místem pro pohodové chvíle odpočinku, relaxace a výborného jídla, to vše pod jednou střechou!
Raduň, Moravskoslezský kraj

Davidův mlýn v Kružberku

Davidův mlýn ve Slezsku nabízí denně čestvé ryby v restauracích Vážka a Rybářská bašta, pokoje i apartmány s vlastní kuchyňkou, nádhernou přírodu, keramickou dílnu, wellness, venkovní vyhřívaný bazén, lanové centrum, veřejný puting golf.
Staré Těchanovice, Moravskoslezský kraj

Vinné sklepy a vinotéka Velké Hoštice – skvělá vína na severní Moravě

Navštivte Zámecké vinné sklepy se zámeckou vinotékou ve Velkých Hošticích a vychutnejte si atmosféru jihomoravského sklípku i u nás ve Slezsku.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj