Nejméně jedna a nanejvýš pět: to je srozumitelná řeč
hotelových hvězdiček. Jak se ale jednotlivé úrovně liší a jak najít
ubytování, které skutečně hledáte? Pojďme si v tom na
portálu Kudy z nudy konečně udělat jasno!
Přehled hotelů a penzionů Hotelstars
Hotelové hvězdy: od jedné do pěti
Co všechno se hodnotí? Všechno! Podle průzkumu očekávání hostů a potřeb trhu má klasifikace pro
hotely celkem
239 hodnotících kritérií. Vedle povinných položek se při udělování počtu hvězdiček hodnotí i dobrovolně volitelné požadavky.
Kategorie Tourist * označuje levné a jednoduché
ubytování, kdy v pokoji najdete jen základní vybavení a koupelna bývá obvykle společná na chodbě anebo na patře.
Kategorie Standard ** se od jednohvězdičkových ubytovacích zařízení příliš neliší, podstatným rozdílem je ale právě koupelna. V dvouhvězdičkových hotelech by už měla být součástí pokoje, a to včetně základních hygienických potřeb.
Tři hvězdičky
kategorie Komfort *** označují zlatou střední cestu: lépe vybavený pokoj i koupelnu. Ve vybavení by neměla chybět televize, nabídka nápojů, denní pokojová služba nebo parkoviště.
Čtyřhvězdičková
kategorie First Class **** nabízí nejenom kvalitnější vybavení pokojů, pokojovou službu a nonstop recepci, ale také něco navíc – třeba wellness, fitness nebo jiné doplňkové služby.
Pěti hvězdičkami je hodnocena
kategorie Luxus *****. Nonstop servis je v pětihvězdičkových hotelech samozřejmostí, podobně jako parkování zajištěné obsluhou a široká mozaika služeb, například možnost využití hotelové prádelny, kadeřníka či kosmetiky.
Superior aneb kategorie pro apartmánové hotely a komplexy
Narazili jste někdy na takzvané
hotely Superior?
Asociace hotelů a restaurací České republiky do této kategorie
ubytovacích zařízení řadí
hotely a komplexy, kde se hosté ubytovávají v apartmánech a studiích. Apartmánové hotely se podobně jako běžné hotely řadí do kategorií od jedné do čtyř hvězdiček, označení
Superior platí pro pětihvězdičkovou úroveň – tedy komplexy s obzvlášť kvalitními a nadstandartními službami, které nabízejí služby nad rámec své kategorie a snaží se hostům zajistit maximální pohodlí v nejvyšší možné kvalitě.
Asociace Hotelstars Union a jak se orientovat v klasifikaci hotelů
Že se ohledně systému udělování hvězdiček blýská na lepší časy se zdálo v roce 2010, když hotelové asociace Evropské unie založily
asociaci Hotelstars Union (HSU). Záhy vznikla oficiální a hlavně
jednotná klasifikace hotelů a penzionů Hotelstars, uznávaná v rámci členských států HSU. Platí to i u nás, Česká republika byla jedním ze zakládajících členů. HSU navíc podporuje řada institucí, od
Evropského parlamentu přes
Ministerstvo pro místní rozvoj až po
Českou centrálu cestovního ruchu CzechTourism.
Ani s touto klasifikací ale nemáte jako hoteloví hosté vyhráno: pro
ubytovací zařízení je totiž dobrovolná, zpoplatněná a vždy po pěti letech se zařazení přezkoumává. Pokud však tuzemské
hotely a
penziony systém hvězdiček používají,
můžete se na něj spolehnout a očekávat přibližně to, co jsme uvedli výše. Nový systém rovněž reaguje na princip udržitelnosti, a to např. zrušením některých kritérií z důvodu ochrany životního prostředí.
Kde se systém hvězdiček používá a kde naopak neplatí?
Pravidlo „čím víc hvězdiček, tím lepší hotel“ ale neplatí stoprocentně.
Hotelstars Union (HSU) sjednocuje klasifikační kritéria v rámci
České republiky, Německa, Rakouska, Maďarska, Švýcarska, Švédska, Nizozemí, Lucemburska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Malty, Belgie, Dánska, Řecka, Lichtenštejnska a
Slovinska, vstup dalších zemí se projednává. V každé členské zemi ale platí jiná pravidla a měřítka, takže počet hvězdiček v České republice neodpovídá počtu hvězdiček v jiných zemích.
V některých zemích je klasifikace počtem hvězdiček podobně jako u nás dobrovolná, jinde se vůbec nepoužívá, například ve Skandinávii. Jednotná klasifikace není oblíbená ani ve Středomoří, kde počet hvězdiček většinou záleží na daném hotelu a kvalita ubytování tak v některých případech může být nadhodnocena.
Počet hvězdiček tak berte pouze jako orientační a při výběru ubytování se ujistěte, co daný
hotel či
penzion nabízí, jaké služby jsou v ceně ubytování zahrnuty a co o něm říkali ti, kteří se tu ubytovali před vámi.
Certifikované hotely, penziony a další zařízení bývají navíc u vchodu označeny
oficiální nálepkou, deklarující počet hvězd a nesoucí loga
Asociace hotelů a restaurací České republiky a CzechTourism.
V současné době je u nás
certifikováno přes 1200 ubytovacích zařízení, dohromady po Evropě asi 30 tisíc hotelů a penzionů. Vyhledat si je můžete v katalogu klasifikovaných hotelů a penzionů
Hotelstars.
Počty hvězdiček u hotelů indikují úroveň vybavení, služeb a komfortu, které hotel nabízí. Jedna hvězdička značí základní vybavení, zatímco pět hvězdiček označuje luxusní ubytování se širokou nabídkou služeb.
V hotelu s třemi hvězdičkami byste měli najít pohodlně vybavený pokoj s televizí, nabídkou nápojů, denní pokojovou službou a parkováním.
Kategorie Superior se vztahuje na apartmánové hotely a komplexy s apartmány a studii, které nabízí nadstandartní služby a pohodlí, typicky ve formě pětihvězdičkového ubytování.
Klasifikace hotelů podle systému Hotelstars Union se přezkoumává každých pět let.
Ano, na některých českých hradech a zámcích je možné přenocovat. Nabídka zahrnuje jak luxusní, tak i jednodušší ubytování.
Glamping je luxusní forma kempování, která spojuje pohodlí moderních vymožeností s blízkostí přírody.
Portál Kudy z nudy nabízí různé designové hotely a ubytování na unikátních místech jako jsou maringotky, hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit, ekofarmy a další.
Informace o wellness & spa hotelech v České republice naleznete na cestovatelském portálu Tripadvisor, ale i na domácím portálu Kudy z nudy, ve kterém najdete výběr skvělých míst dle redakce.
Certifikace v systému Hotelstars znamená, že hotel splňuje jednotná kritéria klasifikace stanovená asociací Hotelstars Union, což zahrnuje povinné a volitelné prvky hodnocené hosty.
Ano, v České republice je možné strávit dovolenou na samotách, kde si můžete užívat klid a odpočinek od civilizace.