ÚvodAktuality#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost
Lázně a wellness

#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost

  • 6. června 2021
Luhačovice jsou nejmalebnější a nejpohádkovější lázně, jaké u nás máme. Jezdí se sem na lázeňské pobyty, na prodloužené víkendy i na krátké výlety, léčit se, odpočívat, poznávat i ochutnávat. Poradíme vám, jak si nádherné lázeňské městečko opravdu užít, která místa si projít krok za krokem, kde ochutnat léčivé prameny a kde najít nejhezčí místa k fotografování.
Přestože se Luhačovice představují jako malinké město zasazené uprostřed lesů v podhůří Bílých Karpat a Vizovických vrchů, zas tak malé nejsou. Z jednoho konce na druhý je to pěkných pár kilometrů, a to i když se budete soustředit na konejšivou a úhlednou lázeňskou část plnou zeleně, květin, barevných fasád domů a lázeňských vil, bez pohodlných bot to nepůjde. Zvlášť pokud se necháte vylákat k výletům do okolí – Luhačovice leží v nádherné krajině a nepoznat ji by byla rozhodně škoda.

Přívětivá kopcovitá krajina láká lázeňské hosty k výletům do okolí: lázně Luhačovice v Bílých Karpatech a rakouské Bad Blumau ve spolkové zemi Štýrsko

Vincentka a minerální prameny

Pokladem Luhačovic jsou minerální prameny v čele se slavnou Vincentkou, skvělou pomocnicí při prevenci i onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Pavilon s jejím pramenem najdete přímo na lázeňské kolonádě. Jméno Vincentka vymyslel na přelomu 18. a 19. století hrabě Jan Serényi, který podle členů rozvětvené rodiny pojmenoval i další tehdy známé prameny: proto tu dnes prýští například minerálky Ottovka, Amandka nebo Aloiska.

Většina z nich je volně přístupná, a tak můžete chodit po Luhačovicích, degustovat a přitom obdivovat atmosféru elegantních prvorepublikových lázní. K procházce si můžete pořídit knižního průvodce Příběhy domů a vil nebo jeho kapesní verzi Příběhy místa Luhačovice, obě najdete na pultech turistického informačního centra.
 
Luhačovice
Bad Blumau

Originální lázeňská architektura: nezaměnitelné stopy Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a Friedensreicha Hundertwassera v Bad Blumau

Dřevěná pohádka, secese a funkcionalismus

Slovenský „básník dřeva“ Dušan Jurkovič, který v Luhačovicích působil v letech 1902–1914, vtiskl lázním nádech pohádkových kulis v duchu lidové secese. Jen pár kroků od kolonády stojí hotel Jurkovičův dům a nad ním ve svahu, dobře skrytou mezi stromy, objevíte romantickou Chaloupku. Když půjdete dál údolím kolem Bruselské fontány, nad soutokem Šťávnice a Pozlovického potoka uvidíte Jurkovičův lázeňský dům Jestřabí, hudební altán, Vodoléčebný ústav a Sluneční lázně. V nedaleké Pražské čtvrti Jurkovič postavil dvě vily, Valašku a Vlastimilu – právě v ní několikrát bydlel hudební skladatel Leoš Janáček, který v lázních býval častým hostem a hledal tu inspiraci pro svou tvorbu.

Půvabných fotogenických míst nabízejí Luhačovice mnohem víc, najdete tu také řadu skvělých ukázek funkcionalismu. Při toulkách městem si prohlédněte Bílou čtvrť nebo „malou Prahu“ v podobě Pražské čtvrti, Dům Bedřicha Smetany a další krásné stavby. To, že Luhačovice mají jedinečný genius loci potvrzuje i úspěch v podobě prestižního ocenění EDEN (European Destination of Excellence), které lázně získaly v roce 2019.
Luhačovice
Bad Blumau

Muzeum a tipy pro rodiny s dětmiKdyž zrovna nebudete odpočívat nebo si užívat lázeňskou péči, vydejte se do města. V informačním centru v Domě kultury Elektra na Masarykově ulici jsme se už zastavili, ve stejné budově sídlí i Muzeum luhačovického Zálesí. Pořádají se tu zajímavé výstavy, je tu Kabinet Dušana Jurkoviče a získáte tu také publikace o lázních a lidech, kteří do lázní rádi jezdili.

Přijeli jste s dětmi? Ve městě a okolí objevíte několik hřišť. Ta největší jsou u hotelu Ambra a hotelu Pohoda, lákavé je i dětské lanové centrum Pirátská zátoka u Luhačovické přehrady. Přímo v infocentru začíná městská hra Hurá ven! Jak se hraje? Jednoduše: vyzvednete si mapu a výletní sadu s křídami, skákací gumou a létajícím talířem. Pak podle mapy začnete obcházet jednotlivá zastavení (hlavně prameny a Jurkovičovy pohádkové stavby), sbírat razítka, poznávat, objevovat, malovat na tabule v lázeňských galeriích a hledat tajný kód k pokladu, ale hlavně si společně s dětmi hrát a dobře se u toho bavit. S vyplněnou kartičkou se vrátíte zpět do infocentra a pokud jste správně luštili, dostanete zasloužený kousek pokladu.

Skluzavka, bazén s výhledem a výlety do okolí

V letních dnech se vám bude hodit tip na nejdelší vodní skluzavku na Moravě u hotelu Vega, navíc tu mají venkovní bazén, jaký znáte z cestovatelských Instagramů: zkrátka vodní plochu, která za hranou nemá dlaždice a zeď, ale jen skvělý výhled do krajiny.

K hotelu Vega se z lázní dostanete celkem jednoduše autem, na kole nebo pořádnou procházkou od Luhačovické přehrady, kam z centra Luhačovic jezdí silniční vláček.

V hotelu si můžete si půjčit kolo a projet se pěknými traily po úbočí hory Komonec, případně se vydat na delší cyklovýlety do Slavičína anebo do Bojkovic a Uherského Brodu s návratem po železnici. Mezi další zajímavé cíle patří třeba Jezírko lásky, Obětová hora, křížová cesta mezi Nevšovou a Slavičínem anebo smírčí kříže. Stavěly se hlavně na místech, kde došlo k neštěstí nebo k mordu. Například vedle hasičské zbrojnice v Podhradí stojí smírčí kříž z roku 1663, který původně nechal postavit v Máčalově humně ženich své snoubence, zabité Tatary. Temný příběh provází i druhý kříž nazvaný Zbojníček; ten najdete v lesích nad přehradou (GPS 49.1291558N, 17.7896708E), v místech, kam nevedou cesty ani značky. Zamířit můžete také ke zříceninám hradů Engelsberk / Sehradice, Starý Světlov či Rýsov. Skála na Rýsově nedaleko Provodova má pověst místa, kde dříve žili čerti, kteří zde hodovali. Jak praví pověst, skály jsou rozervané a proděravělé od čertích pařátů a zbarvené do ruda krví dobytka, který zde obludy požíraly.
 

#světovéČesko a Hundertwasserovy lázně

  • Podobnou atrakcí jako Luhačovice pro milovníky architektury Dušana Jurkoviče jsou rakouské lázně Bad Blumau, dílo architekta, grafika a malíře Friedensreicha Hundertwassera.
  • Lázeňský komplex dokončený v roce 1997 hýří barvami a křivkami; každé okno je jiné, střechy obrůstají zelení, jednotícím prvkem jsou barevné sloupky a zlaté kupole.
  • Lázně využívají několik termálních pramenů, z nichž nejsilnější je mineralizovaný pramen Vulcania, vyvěrající z hloubky 2843 metrů. Voda neslouží jen k vodním radovánkám (teplota vody v bazénech se pohybuje od 21 do 37 stupňů), komplex má vlastní geotermální elektrárnu, je energeticky zcela soběstačný a přebytečná voda, která se nevyužije k vytápění či balneologii, se vrací do podzemí.
  • Nejznámější Hundertwasserova díla se nacházejí ve Vídni, ať už jde o slavný Hundertwasserhaus na nároží ulic Löwengasse a Kegelgasse či Dům umění / KunstHausWien na adrese Untere Weißgerberstraße 13.
Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny Příroda

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Lázeňský hotel Vila Antoaneta Lázně a wellness

Lázeňský hotel Vila Antoaneta

Moderní hotel Vila Antoaneta poskytuje klidné ubytování v blízkosti lázeňského parku a kolonády.

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích Lázně a wellness

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně ČR a nejnavštěvovanější lázně na Moravě. Lázeňské hotely nabízí veškerý komfort pro vaši léčebnou či relaxační dovolenou – luxusní ubytování, výběrová strava, kvalifikovaný personál a přes 80 léčebných a relaxačně-rehabilitačních procedur.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice Lázně a wellness

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Léčebný dům Praha Luhačovice Lázně a wellness

Léčebný dům Praha Luhačovice

Lázeňský léčebný dům Praha naleznete v malebném lázeňském městečku Luhačovice, asi tak 500 metrů od kolonády. Relaxaci a odpočinek zajistí krytý bazén, římské lázně, různé relaxační a léčebné procedury, odpočinková plocha s lehátky i čtyři volně přístupné terasy.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích Příroda

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Sluneční lázně v Luhačovicích Kultura

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Muzeum je již přístupné a můžete navštívit expozice věnující se vodoléčbě, architektovi Jurkovičovi a skladateli Leošovi Janáčkovi.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice Ubytování

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Jezírko lásky u Luhačovic Příroda

Jezírko lásky u Luhačovic

Nedaleko Luhačovic se nachází oblíbené místo vycházek lázeňských hostů i samotných obyvatel Luhačovic, malá přehradní nádrž postavená za účelem zásobárny vody pro lesní zvěř, Jezírko lásky.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen Lázně a wellness

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen Lázně a wellness

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích Lázně a wellness

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích

Vila Alpská růže se nachází v klidném centru lázní Luhačovice, nedaleko kolonády a minerálních pramenů. Tato kulturní památka je charakteristickou ukázkou architektury tzv. alpského stylu, který určoval podobu luhačovických lázní ve druhé polovině 19. století.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen Lázně a wellness

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Lázeňské divadlo v Luhačovicích Kultura

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích slouží veřejnosti již přes sto let. Je vyhledávaným místem návštěvníků zdejších lázní a nedílnou součástí kulturního života Luhačovic.

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice Ubytování

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

V klidné části nad luhačovickou přehradou se nachází rekonstruovaný hotel Niva, který nabízí více než 40 léčebných procedur a 15 wellness procedur.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice Lázně a wellness

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček. Wellness centrum slouží i pro neubytované hosty.

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa Lázně a wellness

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa

Český rodinný řetězec lázeňských hotelů a resortů, který působí na území České republiky již více než dvacet let.

Další aktuality

Město rabína Šacha: objevte židovské památky Holešova

Šabtaj ben Meir ha-Kohen neboli rabín Šach patřil k nejvýznamnějším židovským učencům. V Holešově se sice nenarodil, ale působil zde posledních pět let svého života a také tu napsal některé ze svých knih. Jeho hrob je dodnes poutním místem Židů z celého světa. Přijíždějí sem z dalekých zemí, aby se u hrobu pomodlili a poklonili učenci, který se zabýval židovským právem (halachou) a jehož dílo je aktuální i dnes. Patří k dvacítce největších učenců židovského národa na světě. A navíc přímluva u hrobu rabína Šacha prý opravdu dělá zázraky – až z Izraele sem jezdí mladíci, aby prosili o příhodnou nevěstu. S Kudy z nudy se můžete vydat nejen po židovských stopách v Holešově a udělat si zajímavý výlet.
9. červen 2024 9:00
Památky, Zlínský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Zlínského kraje: zoo Zlín, aquapark Uherské Hradiště a rožnovský skanzen

Jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy, které každý rok chystá zajímavé novinky, to je Zoologická zahrada Zlín. Ve Zlínském kraji jí na stupnících vítězů dělají společnost Aquapark Uherské Hradiště a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K oblíbeným cílů patří i bazilika na Velehradě nebo Živá voda Modrá.
6. červen 2024 22:52
Životní styl, Zlínský kraj

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.
4. červen 2024 6:22
Kultura, Zlínský kraj

Česko mezi řádky: Žítkovské bohyně a Kateřina Tučková

Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Říkalo se jim bohyně. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Možná bychom je dodnes neznali, nebýt románu Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové (*1980).
4. červen 2024 6:18
Životní styl, Zlínský kraj

Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Na moravsko-slovenském pomezí v oblasti CHKO Bílé Karpaty se udržují tradiční řemesla, folklórní tradice a dochovalo se tu mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou. Ve Starém Hrozenkově se každoročně koná folklórní přehlídka Kopaničářské slavnosti, na Žítkové najdete ovčí farmu, oblast je dobře značena turistickými značkami KČT. Kam se v Moravských Kopanicích za zážitky vydat vám jako vždy napoví Kudy z nudy. Stačí si sbalit batůžek a hurá na výlet!
4. červen 2024 6:15
Příroda, Zlínský kraj

Ondrášova valaška roztančí Rožnov pod Radhoštěm

Ve dnech 7. až 9. června 2024 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční pátý ročník přehlídky folklórních a uměleckých souborů Ondrášova valaška, který navazuje na dlouholetou a bohatou tradici Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška. Hlavními hosty budou letos Umelecký súbor Lúčnica z Bratislavy a Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.
3. červen 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Zlínském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Zlínského kraje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Určitě vám pomohou doporučení portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky živými či kovovými, do skanzenu či si zařádit v dětském světě? Stačí si vybrat.
29. květen 2024 7:39
Zážitky, Zlínský kraj

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

Na zámku v Buchlovicích je opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 250 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 29. září 2024.
27. květen 2024 10:00
Příroda, Zlínský kraj