Úvod > Aktuality > #světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost
Lázně a wellness

#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost

  • Vydáno6. června 2021
Luhačovice jsou nejmalebnější a nejpohádkovější lázně, jaké u nás máme. Jezdí se sem na lázeňské pobyty, na prodloužené víkendy i na krátké výlety, léčit se, odpočívat, poznávat i ochutnávat. Poradíme vám, jak si nádherné lázeňské městečko opravdu užít, která místa si projít krok za krokem, kde ochutnat léčivé prameny a kde najít nejhezčí místa k fotografování.
Přestože se Luhačovice představují jako malinké město zasazené uprostřed lesů v podhůří Bílých Karpat a Vizovických vrchů, zas tak malé nejsou. Z jednoho konce na druhý je to pěkných pár kilometrů, a to i když se budete soustředit na konejšivou a úhlednou lázeňskou část plnou zeleně, květin, barevných fasád domů a lázeňských vil, bez pohodlných bot to nepůjde. Zvlášť pokud se necháte vylákat k výletům do okolí – Luhačovice leží v nádherné krajině a nepoznat ji by byla rozhodně škoda.

Přívětivá kopcovitá krajina láká lázeňské hosty k výletům do okolí: lázně Luhačovice v Bílých Karpatech a rakouské Bad Blumau ve spolkové zemi Štýrsko

Vincentka a minerální prameny

Pokladem Luhačovic jsou minerální prameny v čele se slavnou Vincentkou, skvělou pomocnicí při prevenci i onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Pavilon s jejím pramenem najdete přímo na lázeňské kolonádě. Jméno Vincentka vymyslel na přelomu 18. a 19. století hrabě Jan Serényi, který podle členů rozvětvené rodiny pojmenoval i další tehdy známé prameny: proto tu dnes prýští například minerálky Ottovka, Amandka nebo Aloiska.

Většina z nich je volně přístupná, a tak můžete chodit po Luhačovicích, degustovat a přitom obdivovat atmosféru elegantních prvorepublikových lázní. K procházce si můžete pořídit knižního průvodce Příběhy domů a vil nebo jeho kapesní verzi Příběhy místa Luhačovice, obě najdete na pultech turistického informačního centra.
 
Luhačovice
Bad Blumau

Originální lázeňská architektura: nezaměnitelné stopy Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a Friedensreicha Hundertwassera v Bad Blumau

Dřevěná pohádka, secese a funkcionalismus

Slovenský „básník dřeva“ Dušan Jurkovič, který v Luhačovicích působil v letech 1902–1914, vtiskl lázním nádech pohádkových kulis v duchu lidové secese. Jen pár kroků od kolonády stojí hotel Jurkovičův dům a nad ním ve svahu, dobře skrytou mezi stromy, objevíte romantickou Chaloupku. Když půjdete dál údolím kolem Bruselské fontány, nad soutokem Šťávnice a Pozlovického potoka uvidíte Jurkovičův lázeňský dům Jestřabí, hudební altán, Vodoléčebný ústav a Sluneční lázně. V nedaleké Pražské čtvrti Jurkovič postavil dvě vily, Valašku a Vlastimilu – právě v ní několikrát bydlel hudební skladatel Leoš Janáček, který v lázních býval častým hostem a hledal tu inspiraci pro svou tvorbu.

Půvabných fotogenických míst nabízejí Luhačovice mnohem víc, najdete tu také řadu skvělých ukázek funkcionalismu. Při toulkách městem si prohlédněte Bílou čtvrť nebo „malou Prahu“ v podobě Pražské čtvrti, Dům Bedřicha Smetany a další krásné stavby. To, že Luhačovice mají jedinečný genius loci potvrzuje i úspěch v podobě prestižního ocenění EDEN (European Destination of Excellence), které lázně získaly v roce 2019.
Luhačovice
Bad Blumau

Muzeum a tipy pro rodiny s dětmiKdyž zrovna nebudete odpočívat nebo si užívat lázeňskou péči, vydejte se do města. V informačním centru v Domě kultury Elektra na Masarykově ulici jsme se už zastavili, ve stejné budově sídlí i Muzeum luhačovického Zálesí. Pořádají se tu zajímavé výstavy, je tu Kabinet Dušana Jurkoviče a získáte tu také publikace o lázních a lidech, kteří do lázní rádi jezdili.

Přijeli jste s dětmi? Ve městě a okolí objevíte několik hřišť. Ta největší jsou u hotelu Ambra a hotelu Pohoda, lákavé je i dětské lanové centrum Pirátská zátoka u Luhačovické přehrady. Přímo v infocentru začíná městská hra Hurá ven! Jak se hraje? Jednoduše: vyzvednete si mapu a výletní sadu s křídami, skákací gumou a létajícím talířem. Pak podle mapy začnete obcházet jednotlivá zastavení (hlavně prameny a Jurkovičovy pohádkové stavby), sbírat razítka, poznávat, objevovat, malovat na tabule v lázeňských galeriích a hledat tajný kód k pokladu, ale hlavně si společně s dětmi hrát a dobře se u toho bavit. S vyplněnou kartičkou se vrátíte zpět do infocentra a pokud jste správně luštili, dostanete zasloužený kousek pokladu.

Skluzavka, bazén s výhledem a výlety do okolí

V letních dnech se vám bude hodit tip na nejdelší vodní skluzavku na Moravě u hotelu Vega, navíc tu mají venkovní bazén, jaký znáte z cestovatelských Instagramů: zkrátka vodní plochu, která za hranou nemá dlaždice a zeď, ale jen skvělý výhled do krajiny.

K hotelu Vega se z lázní dostanete celkem jednoduše autem, na kole nebo pořádnou procházkou od Luhačovické přehrady, kam z centra Luhačovic jezdí silniční vláček.

V hotelu si můžete si půjčit kolo a projet se pěknými traily po úbočí hory Komonec, případně se vydat na delší cyklovýlety do Slavičína anebo do Bojkovic a Uherského Brodu s návratem po železnici. Mezi další zajímavé cíle patří třeba Jezírko lásky, Obětová hora, křížová cesta mezi Nevšovou a Slavičínem anebo smírčí kříže. Stavěly se hlavně na místech, kde došlo k neštěstí nebo k mordu. Například vedle hasičské zbrojnice v Podhradí stojí smírčí kříž z roku 1663, který původně nechal postavit v Máčalově humně ženich své snoubence, zabité Tatary. Temný příběh provází i druhý kříž nazvaný Zbojníček; ten najdete v lesích nad přehradou (GPS 49.1291558N, 17.7896708E), v místech, kam nevedou cesty ani značky. Zamířit můžete také ke zříceninám hradů Engelsberk / Sehradice, Starý Světlov či Rýsov. Skála na Rýsově nedaleko Provodova má pověst místa, kde dříve žili čerti, kteří zde hodovali. Jak praví pověst, skály jsou rozervané a proděravělé od čertích pařátů a zbarvené do ruda krví dobytka, který zde obludy požíraly.
 

#světovéČesko a Hundertwasserovy lázně

  • Podobnou atrakcí jako Luhačovice pro milovníky architektury Dušana Jurkoviče jsou rakouské lázně Bad Blumau, dílo architekta, grafika a malíře Friedensreicha Hundertwassera.
  • Lázeňský komplex dokončený v roce 1997 hýří barvami a křivkami; každé okno je jiné, střechy obrůstají zelení, jednotícím prvkem jsou barevné sloupky a zlaté kupole.
  • Lázně využívají několik termálních pramenů, z nichž nejsilnější je mineralizovaný pramen Vulcania, vyvěrající z hloubky 2843 metrů. Voda neslouží jen k vodním radovánkám (teplota vody v bazénech se pohybuje od 21 do 37 stupňů), komplex má vlastní geotermální elektrárnu, je energeticky zcela soběstačný a přebytečná voda, která se nevyužije k vytápění či balneologii, se vrací do podzemí.
  • Nejznámější Hundertwasserova díla se nacházejí ve Vídni, ať už jde o slavný Hundertwasserhaus na nároží ulic Löwengasse a Kegelgasse či Dům umění / KunstHausWien na adrese Untere Weißgerberstraße 13.
Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Lázeňský hotel Vila Antoaneta

Lázeňský hotel Vila Antoaneta

Moderní hotel Vila Antoaneta poskytuje klidné ubytování v blízkosti lázeňského parku a kolonády.

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně ČR a nejnavštěvovanější lázně na Moravě. Lázeňské hotely nabízí veškerý komfort pro vaši léčebnou či relaxační dovolenou – luxusní ubytování, výběrová strava, kvalifikovaný personál a přes 80 léčebných a relaxačně-rehabilitačních procedur.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Léčebný dům Praha Luhačovice

Léčebný dům Praha Luhačovice

Lázeňský léčebný dům Praha naleznete v malebném lázeňském městečku Luhačovice, asi tak 500 metrů od kolonády. Relaxaci a odpočinek zajistí krytý bazén, římské lázně, různé relaxační a léčebné procedury, odpočinková plocha s lehátky i čtyři volně přístupné terasy.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit. Rekonstrukce začne v roce 2021 a potrvá do roku 2023.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Jezírko lásky u Luhačovic

Jezírko lásky u Luhačovic

Nedaleko Luhačovic se nachází oblíbené místo vycházek lázeňských hostů i samotných obyvatel Luhačovic, malá přehradní nádrž postavená za účelem zásobárny vody pro lesní zvěř, Jezírko lásky.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích

Vila Alpská růže se nachází v klidném centru lázní Luhačovice, nedaleko kolonády a minerálních pramenů. Tato kulturní památka je charakteristickou ukázkou architektury tzv. alpského stylu, který určoval podobu luhačovických lázní ve druhé polovině 19. století.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích slouží veřejnosti již přes sto let. Je vyhledávaným místem návštěvníků zdejších lázní a nedílnou součástí kulturního života Luhačovic.

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

V klidné části nad luhačovickou přehradou se nachází rekonstruovaný hotel Niva, který nabízí více než 40 léčebných procedur a 15 wellness procedur.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček.

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa

Český rodinný řetězec lázeňských hotelů a resortů, který působí na území České republiky již více než dvacet let.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness