!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost
#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost

  • Vydáno6. června 2021
Luhačovice jsou nejmalebnější a nejpohádkovější lázně, jaké u nás máme. Jezdí se sem na lázeňské pobyty, na prodloužené víkendy i na krátké výlety, léčit se, odpočívat, poznávat i ochutnávat. Poradíme vám, jak si nádherné lázeňské městečko opravdu užít, která místa si projít krok za krokem, kde ochutnat léčivé prameny a kde najít nejhezčí místa k fotografování.
Přestože se Luhačovice představují jako malinké město zasazené uprostřed lesů v podhůří Bílých Karpat a Vizovických vrchů, zas tak malé nejsou. Z jednoho konce na druhý je to pěkných pár kilometrů, a to i když se budete soustředit na konejšivou a úhlednou lázeňskou část plnou zeleně, květin, barevných fasád domů a lázeňských vil, bez pohodlných bot to nepůjde. Zvlášť pokud se necháte vylákat k výletům do okolí – Luhačovice leží v nádherné krajině a nepoznat ji by byla rozhodně škoda.

Přívětivá kopcovitá krajina láká lázeňské hosty k výletům do okolí: lázně Luhačovice v Bílých Karpatech a rakouské Bad Blumau ve spolkové zemi Štýrsko

Vincentka a minerální prameny

Pokladem Luhačovic jsou minerální prameny v čele se slavnou Vincentkou, skvělou pomocnicí při prevenci i onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Pavilon s jejím pramenem najdete přímo na lázeňské kolonádě. Jméno Vincentka vymyslel na přelomu 18. a 19. století hrabě Jan Serényi, který podle členů rozvětvené rodiny pojmenoval i další tehdy známé prameny: proto tu dnes prýští například minerálky Ottovka, Amandka nebo Aloiska.

Většina z nich je volně přístupná, a tak můžete chodit po Luhačovicích, degustovat a přitom obdivovat atmosféru elegantních prvorepublikových lázní. K procházce si můžete pořídit knižního průvodce Příběhy domů a vil nebo jeho kapesní verzi Příběhy místa Luhačovice, obě najdete na pultech turistického informačního centra.
 
Luhačovice
Bad Blumau

Originální lázeňská architektura: nezaměnitelné stopy Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a Friedensreicha Hundertwassera v Bad Blumau

Dřevěná pohádka, secese a funkcionalismus

Slovenský „básník dřeva“ Dušan Jurkovič, který v Luhačovicích působil v letech 1902–1914, vtiskl lázním nádech pohádkových kulis v duchu lidové secese. Jen pár kroků od kolonády stojí hotel Jurkovičův dům a nad ním ve svahu, dobře skrytou mezi stromy, objevíte romantickou Chaloupku. Když půjdete dál údolím kolem Bruselské fontány, nad soutokem Šťávnice a Pozlovického potoka uvidíte Jurkovičův lázeňský dům Jestřabí, hudební altán, Vodoléčebný ústav a Sluneční lázně. V nedaleké Pražské čtvrti Jurkovič postavil dvě vily, Valašku a Vlastimilu – právě v ní několikrát bydlel hudební skladatel Leoš Janáček, který v lázních býval častým hostem a hledal tu inspiraci pro svou tvorbu.

Půvabných fotogenických míst nabízejí Luhačovice mnohem víc, najdete tu také řadu skvělých ukázek funkcionalismu. Při toulkách městem si prohlédněte Bílou čtvrť nebo „malou Prahu“ v podobě Pražské čtvrti, Dům Bedřicha Smetany a další krásné stavby. To, že Luhačovice mají jedinečný genius loci potvrzuje i úspěch v podobě prestižního ocenění EDEN (European Destination of Excellence), které lázně získaly v roce 2019.
Luhačovice
Bad Blumau

Muzeum a tipy pro rodiny s dětmiKdyž zrovna nebudete odpočívat nebo si užívat lázeňskou péči, vydejte se do města. V informačním centru v Domě kultury Elektra na Masarykově ulici jsme se už zastavili, ve stejné budově sídlí i Muzeum luhačovického Zálesí. Pořádají se tu zajímavé výstavy, je tu Kabinet Dušana Jurkoviče a získáte tu také publikace o lázních a lidech, kteří do lázní rádi jezdili.

Přijeli jste s dětmi? Ve městě a okolí objevíte několik hřišť. Ta největší jsou u hotelu Ambra a hotelu Pohoda, lákavé je i dětské lanové centrum Pirátská zátoka u Luhačovické přehrady. Přímo v infocentru začíná městská hra Hurá ven! Jak se hraje? Jednoduše: vyzvednete si mapu a výletní sadu s křídami, skákací gumou a létajícím talířem. Pak podle mapy začnete obcházet jednotlivá zastavení (hlavně prameny a Jurkovičovy pohádkové stavby), sbírat razítka, poznávat, objevovat, malovat na tabule v lázeňských galeriích a hledat tajný kód k pokladu, ale hlavně si společně s dětmi hrát a dobře se u toho bavit. S vyplněnou kartičkou se vrátíte zpět do infocentra a pokud jste správně luštili, dostanete zasloužený kousek pokladu.

Skluzavka, bazén s výhledem a výlety do okolí

V letních dnech se vám bude hodit tip na nejdelší vodní skluzavku na Moravě u hotelu Vega, navíc tu mají venkovní bazén, jaký znáte z cestovatelských Instagramů: zkrátka vodní plochu, která za hranou nemá dlaždice a zeď, ale jen skvělý výhled do krajiny.

K hotelu Vega se z lázní dostanete celkem jednoduše autem, na kole nebo pořádnou procházkou od Luhačovické přehrady, kam z centra Luhačovic jezdí silniční vláček.

V hotelu si můžete si půjčit kolo a projet se pěknými traily po úbočí hory Komonec, případně se vydat na delší cyklovýlety do Slavičína anebo do Bojkovic a Uherského Brodu s návratem po železnici. Mezi další zajímavé cíle patří třeba Jezírko lásky, Obětová hora, křížová cesta mezi Nevšovou a Slavičínem anebo smírčí kříže. Stavěly se hlavně na místech, kde došlo k neštěstí nebo k mordu. Například vedle hasičské zbrojnice v Podhradí stojí smírčí kříž z roku 1663, který původně nechal postavit v Máčalově humně ženich své snoubence, zabité Tatary. Temný příběh provází i druhý kříž nazvaný Zbojníček; ten najdete v lesích nad přehradou (GPS 49.1291558N, 17.7896708E), v místech, kam nevedou cesty ani značky. Zamířit můžete také ke zříceninám hradů Engelsberk / Sehradice, Starý Světlov či Rýsov. Skála na Rýsově nedaleko Provodova má pověst místa, kde dříve žili čerti, kteří zde hodovali. Jak praví pověst, skály jsou rozervané a proděravělé od čertích pařátů a zbarvené do ruda krví dobytka, který zde obludy požíraly.
 

#světovéČesko a Hundertwasserovy lázně

  • Podobnou atrakcí jako Luhačovice pro milovníky architektury Dušana Jurkoviče jsou rakouské lázně Bad Blumau, dílo architekta, grafika a malíře Friedensreicha Hundertwassera.
  • Lázeňský komplex dokončený v roce 1997 hýří barvami a křivkami; každé okno je jiné, střechy obrůstají zelení, jednotícím prvkem jsou barevné sloupky a zlaté kupole.
  • Lázně využívají několik termálních pramenů, z nichž nejsilnější je mineralizovaný pramen Vulcania, vyvěrající z hloubky 2843 metrů. Voda neslouží jen k vodním radovánkám (teplota vody v bazénech se pohybuje od 21 do 37 stupňů), komplex má vlastní geotermální elektrárnu, je energeticky zcela soběstačný a přebytečná voda, která se nevyužije k vytápění či balneologii, se vrací do podzemí.
  • Nejznámější Hundertwasserova díla se nacházejí ve Vídni, ať už jde o slavný Hundertwasserhaus na nároží ulic Löwengasse a Kegelgasse či Dům umění / KunstHausWien na adrese Untere Weißgerberstraße 13.
Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Lázeňský hotel Vila Antoaneta

Lázeňský hotel Vila Antoaneta

Moderní hotel Vila Antoaneta poskytuje klidné ubytování v blízkosti lázeňského parku a kolonády.

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích

Lázeňské hotely Miramare v Luhačovicích

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně ČR a nejnavštěvovanější lázně na Moravě. Lázeňské hotely nabízí veškerý komfort pro vaši léčebnou či relaxační dovolenou – luxusní ubytování, výběrová strava, kvalifikovaný personál a přes 80 léčebných a relaxačně-rehabilitačních procedur.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Léčebný dům Praha Luhačovice

Léčebný dům Praha Luhačovice

Lázeňský léčebný dům Praha naleznete v malebném lázeňském městečku Luhačovice, asi tak 500 metrů od kolonády. Relaxaci a odpočinek zajistí krytý bazén, římské lázně, různé relaxační a léčebné procedury, odpočinková plocha s lehátky i čtyři volně přístupné terasy.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit. Rekonstrukce začne v roce 2021 a potrvá do roku 2023.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Jezírko lásky u Luhačovic

Jezírko lásky u Luhačovic

Nedaleko Luhačovic se nachází oblíbené místo vycházek lázeňských hostů i samotných obyvatel Luhačovic, malá přehradní nádrž postavená za účelem zásobárny vody pro lesní zvěř, Jezírko lásky.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích

Vila Alpská růže – lázeňský odpočinek v Luhačovicích

Vila Alpská růže se nachází v klidném centru lázní Luhačovice, nedaleko kolonády a minerálních pramenů. Tato kulturní památka je charakteristickou ukázkou architektury tzv. alpského stylu, který určoval podobu luhačovických lázní ve druhé polovině 19. století.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích slouží veřejnosti již přes sto let. Je vyhledávaným místem návštěvníků zdejších lázní a nedílnou součástí kulturního života Luhačovic.

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

V klidné části nad luhačovickou přehradou se nachází rekonstruovaný hotel Niva, který nabízí více než 40 léčebných procedur a 15 wellness procedur.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček.

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa

Lázeňské hotely a resorty Royal Spa

Český rodinný řetězec lázeňských hotelů a resortů, který působí na území České republiky již více než dvacet let.

Další aktuality