Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal
#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal

  • Vydáno11. srpna 2021
Jsou chvíle, které zažijete jen v Karlových Varech: například jako návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu. Hlavním domovem akce, která každý rok v létě zaplaví celé město, je hotel Thermal – místo, které vyrostlo právě kvůli filmovému festivalu.
Dva filmové festivaly a velké filmové přehlídky Evropy: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a italský Benátský filmový festival / Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Benátský filmový festival / Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia
Červený koberec pokládáme pouze jednou ročně, to ale nemění nic na tom, že se u nás budete cítit jako hvězda, láká návštěvníky karlovarský Spa Hotel Thermal. Unikátní komplex ve stylu brutalismu získal po pečlivé rekonstrukci podobu z roku 1977. Tak jako kdysi nabízí komfortní ubytování s výbornou lázeňskou a wellness péčí, krásný výhled na lázeňskou část města i populární bazény na hotelové střeše – jeden s běžnou vodou, druhý s termální. Hotel Thermal rovněž každoročně hostí hvězdy stříbrného plátna a projekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jak ale spolupráce s nejprestižnější tuzemskou filmovou akcí začala? A jak to bylo se začátky samotného festivalu?
 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

První ročník jednoho z nejstarších filmových festivalů na světě se uskutečnil v roce 1946 v Mariánských Lázních. Po několika ročnících se přesunul do Karlových Varů a v roce 1956 byl festival zařazen organizací FIAPF do kategorie A, tedy do společnosti festivalů v Cannes, Berlíně či Benátkách.Nejtěžší časy nastaly v letech 1959 až 1993, kdy se Mezinárodní filmový festival na příkaz z nejvyšších míst ob rok střídal s filmovým festivalem v Moskvě. Výstavbou hotelu Thermal coby areálu, který by dokázal pojmout celý festival a zároveň moderním zázemím mohl konkurovat jiným evropským festivalům, se Česko pokusilo zabránit tomu, aby se prestižní akce nepřesunula do Moskvy natrvalo.
 

Festivalový hotel Thermal

Soutěž na nový komplex mezinárodního hotelu s festivalovým kinem byla vypsána v roce 1964, zároveň se v Karlových Varech začalo bourat. V okolí dnešního hotelu šly k zemi asi tři desítky domů, většinou secesních z 19. století. Soutěže se účastnilo asi osmdesát ateliérů, nakonec zvítězil návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Návrh byl typický pro částečně uvolněnou architekturu 60. let, a přestože se budova diametrálně lišila od původní zástavby, do okolního terénu dokonale zapadla. Základní kámen se pokládal 5. června 1968, ovšem kvůli průsakům podzemní vody do základů stavby a také nedostatku financí se stavba místo plánovaných pěti protáhla na devět let.Slavnostní zahájení provozu proběhlo během lázeňské sezóny roku 1977 – a právě do tohoto roku se vrátila podoba hotelu Thermal po rekonstrukci. Kvůli maximálnímu dojmu a neopakovatelnosti Machoninovi navrhli pouze pro tento hotel veškeré zařízení interiérů, ubrusy, příbory i sklo, vše v jednotném stylu. Pověstná byla například sada židlí a křesel – od nízkých po vysoké, sedačky i ušáky, které byly tak rozměrné, že se v nich člověk úplně ztratil. Uplatnilo se tu i jedno z lepších socialistických pravidel, kdy jedno až čtyři procenta nákladů na jakoukoliv stavbu bylo vyhrazeno na umělecká díla. Kousky od nejlepších umělců té doby byly i v hotelu Thermal, například svítidla od sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové ve foyer před vstupem do malých sálů.
 

Hotelový bazén a voda z Vřídla

Město Karlovy Vary si přálo, aby moderní šestnáctipodlažní festivalový palác s velkým filmovým sálem, který jako by levitoval v prostoru, měl využití i pro místní. Na skále nad hotelem proto vznikl bazén. Protože část vody dodávalo karlovarské Vřídlo, teplota vody dosahovala 26 až 28 stupňů Celsia. V hotelu je rovněž kongresové centrum s kinosálem a několika menšími sály, restaurace, kavárny a terasy, noční klub, parkoviště, garáže a další služby, nechybí ani saunové a wellness centrum. Hotel Thermal nabízí podobně jako další lázeňské domy jak tradiční léčbu, tak řadu léčebných a relaxačních programů.

 

Křišťálové glóby ze sklárny Moser

V moderním, přes šedesát metrů vysokém hotelu Thermal na okraji lázeňské zóny v údolí říčky Teplé skutečně Mezinárodní filmový festival získal svou hlavní základnu. V hotelovém sálu se dodnes koná úvodní i závěrečný ceremoniál, předávají se tu i Křišťálové glóby. Jsme v Karlových Varech, a tak je už dvacet let nemůže vyrábět nikdo jiný než známá sklárna Moser. Festivalové ceny z luxusního křišťálu sklárna vyrábí ve stříbrné a zlaté variantě, pětikilogramové sošky měří 42 centimetrů. Jejich přesný počet pro každý ročník je ovšem tajemstvím.

 

Třikrát o filmových festivalech

  • Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Mezi filmaři i novináři je považován za nejdůležitější událost ve střední a východní Evropě vůbec.
  • Festival se nakonec do Moskvy stěhovat nemusel, ale po sametové revoluci bojoval o existenci. V roce 1994 se jeho organizace ujal nový tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou. Ti vrátili festival na mapu prestižních filmových přehlídek a zajistili účast světově proslulých hvězd.
  • Kam se vydal seriál #světovéČesko? Na Filmový festival v Benátkách! Ten se zrodil z původní výstavy výtvarného umění, Benátského bienále, jehož historie sahá až do roku 1895. Probíhá na přelomu srpna a září na ostrově Lido, v historické části Palazzo del Cinema na Lungomare Marconi. Hlavní cenou je od roku 1966 Zlatý lev, z českých filmů tu bodovala například Extase (1932, režie Gustav Machatý).
Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Užijte si pohodu Karlových Varů

Užijte si pohodu Karlových Varů

Město s úžasnou lázeňskou atmosférou každoročně ožívá v době mezinárodního filmového festivalu. Karlovy Vary však stojí za návštěvu i mimo tuto hlavní událost sezóny. Projděte se po kolonádě, ochutnávejte léčivé prameny a nechte se nakazit pohodou, která vyzařuje z kolemjdoucích.

Procházka filmovými Karlovými Vary

Procházka filmovými Karlovými Vary

Karlovy Vary jsou známé nejen pro své blahodárné prameny, ale také díky filmovému festivalu, který se zde každoročně koná. Málokdo však ví, že lázeňské město je rájem i pro filmové štáby. Filmaři z Česka i ze zahraničí už zde natočili více než 120 snímků. Projděte se historickým centrem a poznejte známá místa z českých i zahraničních filmů!

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve stejnojmenných lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!