Úvod > Aktuality > Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší
Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Ubytování

Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší

  • Vydáno5. září 2022
Vyberte si na portálu Kudy z nudy unikátní místo k ubytování! Hledáte hotely, které vybočují z průměru? Právě na vás jsme mysleli a sestavili žebříček hotelových kuriozit. Sbalte si kufry a ubytujte se v hotelech, které splňují některé z mnoha nej! Nejužší starý hotel? Hotel ve věži? Hotel, kde se budete cítit jako ve vesmírné lodi? Nejstarší hotel? Hotel s jediným pokojem? Anebo hotel tak vysoko v oblacích, že výš už to v Česku nejde? Víme o všech, a připojíme také osvědčené tipy na netradiční ubytování v rozmanitých stylech.

Nejužší hotely: pražský hotel Clementin a brněnský hotel Avion

V křivolaké Seminářské uličce na Starém MěstěPraze objevíte romantický hotel Clementin. Nejužší pražský hotel vás upoutá na první pohled, a to svou šířkou: dům U Panny Marie, zvaný též U Naší milé Paní, pochází z druhé poloviny 14. století a na šířku měří jen 3,28 metru. Hotel ale zas tak malý není, má devět pokojů s dvaceti postelemi. Hoteloví hosté mají spousty pověstných krás Prahy po ruce: přes Mariánské náměstí lze za chvíli dojít na Staroměstské náměstí, Karlova ulice vede přímo na Karlův most, a z oken se nabízí pohled na Klementinum.

Nejužší hotel nemusí být v historickém domě: stačí navštívit hotel AvionBrně. Ačkoli funkcionalistická budova postavená v roce 1928 podle návrhu Bohuslava Fuchsefasádu pouhých osm metrů širokou, hotel nabízí ubytování v 37 pokojích. Symbol české avantgardní architektury má dokonalou prvorepublikovou atmosféru, přijeďte se přesvědčit na vlastní oči!
 

Největší hotel: hotel Hilton Prague

Téměř 800 pokojů, jedenáct pater a největší konferenční sál pro 1500 osob: to je stručná vizitka luxusního pětihvězdičkového hotelu Hilton Prague. Vůbec největší hotel v České republice nechala v 80. letech postavit tehdy státní společnost Čedok, vůbec nejstarší česká cestovní kancelář, ve spolupráci s francouzskou organizací CBC Paris. Dokončený byl až po svržení komunistického režimu v roce 1989, tehdy se ale podle rozsáhlého skleněného prostoru v interiéru jmenoval hotel Atrium. Při svých návštěvách tu bydlelo pět prezidentů USA i Bill Gates. V posledním patře hotelu funguje od roku 2008 Cloud 9 Sky Bar & Lounge, první pražský sky bar ve stylu chic urban lounge, milovníci sportu a wellness ocení LivingWell Health Club & Spa.
 

Nejmenší hotel nejvýš nad zemí: One Room Hotel v Praze

Nejmenší hotel v Česku prozrazuje počet pokojů pouhým názvem: One Room Hotel, hotel s jediným pokojem. Unikátní místo se nachází v Televizní věžiPraze na Žižkově, a z výšky 70 metrů budete mít město jako na dlani – a to třeba i s koktejlem ve vaně anebo posezením v Oblaca restaurantu či Bistru 66.
 

Hotely ve věži: Ještěd, Praděd a Bohumín

V našem výběru boduje One Room Hotel také coby hotel ve věži. Ostatně kdo by nechtěl strávit noc v tak atraktivním místě? Nemusí to ale být Televizní věžPraze, ve věži se totiž vyspíte i jinde. Kde? Třeba na Ještědu: z hotelu v televizním vysílači a z nadmořské výšky 1012 metrů se otvírají nádherné výhledy na Liberec a do okolí, ultramoderní nadčasový design navíc nabízí pocit, že letíte vesmírnou lodí.

Bydlet ale můžete ještě o něco výš, a to v hotelu na vysílači Praděd. Nadmořská výška rozhledny je 1562,8 metrů, což je po Sněžce (1602 m) druhé nejvyšší místo v České republice. Z hotelových pokojů je vidět Ovčárna, Petrovy kameny nebo hřebeny Jeseníků, za příznivého počasí (a zejména na podzim a v zimě) bývají vidět Krkonoše (126 km), Beskydy (105 km) a Malá Fatra (150 km), občas dohlédnete dokonce do Vysokých Tater (230 km).

A ještě jedna věž, ne sice tak vysoká, ale rozhodně zajímavá, čeká na hotelové hosty v Bohumíně. Penzion ve věži vznikl v bývalé vodárenské věži a je architektonickým unikátem s atypickým a atraktivním uspořádáním interiéru.
 

Nejstarší klášterní hotel: Břevnovský klášter

Bývalo dobrým zvykem, že kláštery poskytovaly přístřeší poutníkům, a tak s lehkou nadsázkou můžete tvrdit, že nejstarší klášterní hotel v českých zemích patrně vznikl v Břevnovském klášteře v Praze. Nejstarší mužský klášter u nás funguje od roku 993 a najdete tu také jeden z nejstarších klášterních pivovarů na světě, na dávné tradice navazuje klášterní hotel Adalbert.
 

Nejstarší hotel: Jaškovská krčma u Těrlicka

Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která eviduje národní rekordy a zveřejňuje je v Muzeu rekordů a kuriozit, za oficiálně nejstarší hospodu v celém Česku prohlásila Jaškovskou krčmu na břehu přehradní nádrže Těrlicko mezi Českým Těšínem a Havířovem. Její existenci potvrzuje dokument z roku 1268 z časů krále Přemysla Otakara II., uložený v klášteře v polských Katowicích a udělující hospodě právo čepovat pivo. Od té doby hospoda pojmenovaná podle místního zbojníka Jaška fungovala téměř nepřetržitě, samotná budova je zřejmě ještě o něco starší. Hotel má nyní kapacitu 60 lůžek v dvou- i jednolůžkových pokojích a apartmánech.
 

Tipy na netradiční ubytování

Hledáte další tipy na netypické a raritní ubytování? Vyzkoušejte další tipy portálu Kudy z nudy: přespat můžete třeba v sudu nebo v hotelu na vodě, v jeskyni, ve středověkém hotelu, na stromě, v klášteře, v maringotce nebo na zámku. Podívejte se na naše tipy netradičního ubytování a vyberte si místo, které vás uchvátilo!
Zámek Herálec – Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Zámek Herálec – Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu – se standardy a vymoženostmi dneška a v atmosféře, jaká zde panovala před stovkami let. Pět okvětních lístků erbovní herálecké růže se stalo symbolem kvality a luxusu, pohody, soukromí a výjimečnosti.

Penzion ve věži v Bohumíně

Penzion ve věži v Bohumíně

Do nejvyššího patra bývalého vodojemu v Bohumíně se vrací život. Penzion má 12 dvoulůžkových pokojů a 1 jednolůžkový pokoj.

Ubytování Ve Věži na zámku Žďár

Ubytování Ve Věži na zámku Žďár

Třípatrová barokní věž je dominantou zámku a ubytování v ní je nezapomenutelným zážitkem. V bývalé zvonici cisterciáckého kláštera se po čerstvé rekonstrukci nachází tři stylově zrekonstruované dvoulůžkové apartmány s vlastním sociálním zařízením.

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

V hotelu Nové Lázně můžete prožít luxusní dovolenou se špičkovými službami, které jsou naprosto srovnatelné s těmi zahraničními. Vyzkoušejte koupání ve třech bazénech v originálních Římských lázních, které zdobí originální mramorové sloupy pocházející z roku 1896.

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Hotel Avion v Brně

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Hotel Klášter Želiv

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Hotel Pod Věží Prague a Depandance Pod Věží Praha

Hotel Pod Věží Prague a Depandance Pod Věží Praha

Hotel Pod Věží a jeho Depandance Pod Věží Praha nabízí příjemné a moderní ubytování ve dvou historických budovách v centru Prahy. Konkrétně v samém srdci Malé Strany, která je zařazena do celosvětově chráněných oblastí UNESCO. Obě budovy se tak nacházejí přímo u Karlova mostu.

Prvok – 3D tištěný dům v Safariresortu Hluboká u Borovan

Prvok – 3D tištěný dům v Safariresortu Hluboká u Borovan

Prvok je první, první svého druhu. První 3D tištěný dům z betonu. Své stálé místo našel roku 2021 v Safariresortu v Hluboké u Borovan, kde se zájemci mohou zabydlet a vyzkoušet si tak pohodlné bydlení, jaké Prvok nabízí.

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.

Hotel Dům u Červeného Lva –  nejmenší český hotel

Hotel Dům u Červeného Lva – nejmenší český hotel

Nejmenší hotel v Česku stojí na Královské cestě, v romantické čtvrti pod Pražským Hradem, na Malé Straně, v Nerudově ulici. Jedná se o historický měšťanský dům z 15. století.

Art Deco Imperial Hotel Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Romantik hotel U raka v Novém Světě

Romantik hotel U raka v Novém Světě

Prožijte klidnou dovolenou v samém srdci Prahy, v místech, kde na vás dýchá historie na každém kroku. V kterékoliv roční době zde objevíte něco, co učiní z vaší dovolené nezapomenutelný romantický zážitek.

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.

Krumlovská věž

Krumlovská věž

Unikátní ubytování v historickém městě Český Krumlov nadchne kdejakého milovníka historie a kultury. Penzion z roku 1502 nabízí dva samostatné apartmány, se dvěma pokoji a vlastní koupelnou. Nechte se unést romantickým posezením s krásným výhledem na město.

Hilton Prague

Hilton Prague

Vyrazte letos do stověžaté Prahy, plné parků, historie a nových cool míst – přímo k luxusnímu pobytu vás zve 5* hotel Hilton Prague u Vltavy. Odpočiňte si v prostorném moderním pokoji, užijte si wellness a originální koktejly na terase střešního baru Cloud 9. Parkování je zdarma po celé léto.

Hotel Joseph 1699 v Třebíči – ubytování uprostřed židovské čtvrti

Hotel Joseph 1699 v Třebíči – ubytování uprostřed židovské čtvrti

Rodinný hotel Joseph 1699 **** se nachází uprostřed klidné židovské čtvrti Třebíče, která je součástí památek UNESCO. V hotelu nejsou dva stejné pokoje, jejich uspořádání je dáno stavebními dispozicemi vzájemně propleteného shluku historických budov ve svahu nad městem, které se utvářely po staletí.

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.

Cloud 9 Sky Bar & Lounge – první pražský sky bar

Cloud 9 Sky Bar & Lounge – první pražský sky bar

První pražský sky bar, otevřený v roce 2008, nabízí nádherný výhled na město nejen zevnitř, ale i z venkovních teras, a také neopakovatelnou atmosféru ve stylu chic urban lounge. Barové menu je založené na inovativních koktejlech, při jejichž přípravě barmani používají prémiové destiláty.

One Room Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

One Room Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

Ubytujte se v šestihvězdičkovém jednopokojovém hotelu – apartmá One Room Hotel. Položte se do prostorné postele a pozorujte Prahu z ptačí perspektivy obklopeni nejmodernějšími technologiemi a profesionálním personálem.

Houseboat botel Lofi – netradiční ubytování v srdci Prahy

Houseboat botel Lofi – netradiční ubytování v srdci Prahy

Unikátní houseboat nabízí opravdový komfort. Spodní palubu tvoří přední a zadní terasa, široké ochozy a z velké části prosklená přední nástavba. Pro zájemce je tak připravena forma jedinečného ubytování v privátním luxusu se strategickým umístěním v blízkosti historického centra Prahy.

Dancing House – hotel Tančící dům

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Nejmenší pražský dům

Nejmenší pražský dům

V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853 a architektem byl Josef Liebel. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Hotel Anybody v Brně – nejkouzelnější místo v ČR, kde se můžete ubytovat

Hotel Anybody v Brně – nejkouzelnější místo v ČR, kde se můžete ubytovat

Brněnský podnik Anybody slibuje podobně nepředvídatelné zážitky i v prostředí hotelu. Podle ankety Amazing Places se brněnský zážitkový hotel stal nejkouzelnějším místem v České republice, kde se můžete ubytovat.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.