Úvod > Aktuality > Co značí certifikace služeb

Co značí certifikace služeb

  • Vydáno1. dubna 2010
Certifikace, hvězdičky, standardy, kvalita.. Jak se vyznat v tom, co vlastně tato slova ve vztahu k nabízeným službám znamenají? Představujeme vám přehled certifikátů v zařízeních cestovního ruchu, se kterými se při cestách po České republice můžete setkat.

Při svých cestách se poměrně často můžete v zařízeních, která navštěvujete, setkat s různými certifikáty. Co vlastně vypovídají o jejich nositeli? Zákony a vyhlášky se většinou kvality služeb pro turisty netýkají. Proto byly z iniciativy různých institucí, kterým záleží na solidnosti poskytovaných služeb, vypracovány standardy, které objektivně stanovují parametry kvalitní služby. V návaznosti na tyto standardy byly zavedeny systémy certifikace. Díky nim mohou zájemci, kteří splní podmínky stanovené tímto systémem, získat certifikát. Jde tedy o potvrzení splnění standardu, potvrzení kvality nabízených služeb. V České republice bylo v posledních letech zavedeno v oboru cestovního ruchu několik systémů standardů a na ně navazující certifikace.

Existují dvě základní linie:
1) certifikáty kvality poskytovaných služeb
2) certifikáty kvality řízení podniku (uplatňuje se zde filozofie, že kvalitní management zajistí kvalitní služby)

Konkrétní certifikáty používané v ČR v oblasti kvality služeb jsou:

  • systém hvězdiček označujících úroveň ubytovacích zařízení (obvykle jedna až pět hvězdiček)
  • systém značení informačních středisek podle rozsahu poskytovaných služeb (písmeny A – D)
  • logo Cyklisté vítáni, které zaručuje, že zařízení poskytuje specializované služby pro cyklisty
  • označení regionálních produktů (značka garantuje místní původ výrobku, jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí; tyto výrobky často kupují turisté místo klasických suvenýrů)
  • logo Czech Specials označující certifikované restaurace dle projektu Ochutnejte Česku republiku

Konkrétní certifikáty používané v ČR v oblasti řízení podniku jsou:

  • certifikáty ISO (potvrzení kvality řízení firmy)
  • ekologické certifikáty (potvrzení, že provoz zařízení je šetrný vůči životnímu prostředí; v ČR se používá několik systémů s různými značkami)

K nejznámějším mezinárodním standardům a certifikátům na světě patří Michelin hvězdičky udělované restauracím nebo modré vlajky jako známky čistoty pláží. Méně známá (ale i v ČR používaná) je mezinárodní klasifikace autokarů (systém 1 – 4 hvězdiček) hodnotící jejich komfort.

Jaký je přínos certifikace pro spotřebitele – turistu? Podstoupení certifikace je dobrovolné, nepřímo certifikát spotřebitelům sděluje, že majiteli zařízení záleží na kvalitě služeb a dobrém jménu. Zároveň některá označení (např. počet hvězdiček u hotelu, logo Cyklisté vítáni) rychle informují o rozsahu a kvalitě poskytovaných služeb. Každopádně by certifikát měl být garancí kvality služeb. Neznamená to ovšem, že zařízení, které certifikát nemá, poskytuje služby nekvalitní.