!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov
Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov
"> ">
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Vydáno 19. července 2012
Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
Možná že dokonce patříte mezi ty, kteří sedí celoročně u počítačů, a hledají nějaký způsob odreagování a nejsou přitom milovníky adrenalinových sportů ani cestování. Právě pro vás je potom určena pobytová agroturistika, kdy můžete strávit čas pomáháním na statku a životem mezi hospodářskými zvířaty. Vaší fantazii se meze nekladou a pomocná ruka se hodí vždy a všude…

1. Archa Noemova na Toulcově dvoře
Toulcův dvůr je přímo v Praze, a proto je ideálním místem, kde se mohou lidé z města setkat s venkovem s pocitem bezpečí civilizace v dosahu. Právě s tím provozovatelé počítají, a tak rozjeli projekt Noemovy archy, kde jsou chována naše původní živočišná plemena. Zúčastnit se můžete i ekologických výukových programů. Statek pochází už z gotických časů, a tak si užijete svůj rustikální výlet ve skutečně originálních kulisách.

2. Arteterapie v cihelně
Pokud už máte první kontakt s venkovskou poetikou za sebou a chcete se vydat daleko mimo civilizaci, doporučujeme starou pošumavskou Cihelnu ve Volenicích. Klid, příroda, hospodářská zvířata a zase klid. Jako novinku zde připravili také výtvarné kurzy pro matky s dětmi, takže až pocítíte odpor k městu, máte se určitě kde schovat a ještě si při tom můžete vyrobit třeba vlastní kozí sýr.

3. Putování za ovčím sýrem

Chcete se seznámit s milými lidmi, které dosud nezkazila městská civilizace? Chcete dětem dopřát požitek z hlazení jehňátka, ukázat jim, jak se zahánějí ovce nebo jezdí na traktoru? Chcete ochutnat jehněčí speciality, případně i koupit jehněčí maso? A co ochutnat domácí koláče, které vám hospodyně upeče podle přání? Zajímá vás zpracování ovčí vlny? Pak je váš cíl jasný: Agroekofarma Kadeřávek!

4. Jeďte se naučit vařit na statek!
Raspenava leží na Frýdlantsku a i přes ničivé povodně v roce 2010 je to stále jeden z nejhezčích koutů naší země. Na Selském dvoře vás naučí vařit tradiční jídla nebo pokrm dle vašeho výběru, také zde můžete pomoci s drobnějšími pracemi v hospodářství, navíc je tady výtvarná dílna Mája, kde můžete uspokojit svoje umělecké ambice dosytosti.

5. Komunikujte s koňmi a jezte kozí sýr
Kozí ekofarma Kofa v Bílsku prakticky na hranicích s Bavorskem nabízí možnost nahlédnout pod pokličku výroby ekosýrů nejvyšší kvality a nejlepší chuti. Pokud by vám ke spokojenosti nestačila zvířata rohatá, můžete se těšit na vyjížďky na koních s průkopníkem přirozené komunikace s koňmi, s panem Františkem Špatným.

6. Za blanickými rytíři a agroturistikou
Zajeďte si odpočinout do Buchova, kde je pro vás připravena asi dvě stě let stará zrekonstruovaná chalupa. Součástí letité usedlosti je i hospodářstvíčko na bázi agroturistiky, kde můžete svoje děti seznámit s běžným domácím zvířectvem a navíc je povozit na oslíkovi (i když na nedaleký Blaník budete muset asi pěšky).

7. Navštivte koňský útulek
Útulky pro opuštěné, týrané a staré psy jsou běžné, ovšem na Šumavě mají podobný útulek pro koně, kteří tu nacházejí poklidné místo k dožití. Projevují za to náležitou vděčnost a určitě budou rádi, když se na ně přijedete podívat a věnujete jim svůj volný čas. Vzít s sebou případně můžete i vlastního koně, který jistě také potřebuje čas od času dovolenou!

8. Na kozí jogurt do Ratibořic
Ratibořské kozí jogurty z rodinné výrobny v moravské vesnici jsou dnes už dobře známé. Není proto důvod neudělat si sem výlet a nepodívat se, jak se zdejší výrobky vyrábějí, případně můžete rovnou přiložit ruku k dílu v připravovaném projektu. Prozatím si můžete statek prohlédnout a nakoupit místní jogurty a sýry od více než dvou stovek koz.

9. Za slovenským ovčím sýrem kousek od Prahy
Asi 60 km od Prahy leží statek Košík, na kterém vás krom romanovských koz a ovcí přivítají tři nefalšovaní slovenští bačové z Prešovska. Ti si sem přivezli své znalosti výroby tradičních slovenských mléčných výrobků a slaví s nimi pochopitelný úspěch. Není žádný problém domluvit si zde dovolenou a celou dobu se mít skvěle a dobře se stravovat.

10. Ekologický statek s vlastním medem
Křišťan, ekologický statek, leží nedaleko Telče a dalších zajímavých cílů prázdninových výletů. Může se tak stát ideálním místem, na které se budete večer vracet a užívat si nefalšované idyly a přírodních potravin, a to včetně medu od tamních včelstev. Dalším plusem je vlastní rybníček a několik dalších rybníků v okolí, které ocení zejména děti.
 
 

Selský dvůr v Raspenavě

Selský dvůr v Raspenavě

Selský dvůr nabízí možnost zúčastnit se menších hospodářských prací nebo kurzů vaření. Penzion je ve starém původním statku renovovaném do původního stavu a provozní části statku jsou zachovány tak, aby mohly dále sloužit svému účelu.

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Kozí ekofarma KOFA v Bílsku blízko Bavorova v Jižních Čechách poskytuje podmínky pro výuku těch, kteří se zajímají o metody přirozené komunikace. Na kolbišti, které se stále zdokonaluje a které je součástí statku, se konají soutěžní setkání příznivců přirozené komunikace a milovníků koní.

Kozí farma - Dvůr Ratibořice

Kozí farma - Dvůr Ratibořice

Kozí farma Dvůr Ratibořice se specializuje na produkci kozích bioproduktů. Široká škála kozích výrobků od jogutů až po sýry je vyráběna v mlékárně, která je součástí farmy. V současné době je na farmě chováno cca 225 kusů koz plemene koza bílá krátkosrstá.

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Útulek pro koně S.O.S. Život pro koně v Mířkově u Horšovského Týna

Útulek pro koně S.O.S. Život pro koně v Mířkově u Horšovského Týna

Přijďte navštívit útulek útulek pro staré a týrané koně. Můžete zde strávit své volné chvíle a poznat život v souznění s přírodou, zvířaty a život na statku.

Ovčí farma na Vysočině

Ovčí farma na Vysočině

Údolí Věcovského potoka zařízlé mezi mohutné hřbety táhnoucí se z vrcholu Bohdalce (800 m n.m.) a Samotína (780 m n.m.) vytváří jednu z nejkrásnějších scenérií Žďárských vrchů. Strmé louky jsou přímo předurčeny k tradičnímu zemědělství založeném na pasteveckém chovu skotu nebo ovcí.

Ekofarma Křišťan - poznejte život na venkově

Ekofarma Křišťan - poznejte život na venkově

Ekofarma Křišťan a spol. v Milotičkách u Pelhřimova je zemědělská usedlost obhospodařovaná rodinou Křišťanů, jejíž kořeny sahají až do roku 1625. Na farmě můžete vyzkoušet nejen ekoagroturistiku, ale také klasické rekreační pobyty.