ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Nový Světlov: kouzlo novogotiky a sen jménem Miramare
Památky

#světovéČesko a zámek Nový Světlov: kouzlo novogotiky a sen jménem Miramare

  • 23. července 2021
Zamilovali jste si novogotické zámky a jejich romantický styl se spoustou arkýřů, věžiček a zubatých cimbuří? Sídla, která září do dálky jako vzácné šperky? Neplatí to jen pro Hlubokou nad Vltavou, Lednici nebo Hrádek u Nechanic, některé novogotické skvosty leží v hodně odlehlých místech a možná o nich ani nevíte. Pojďme je prozkoumat!
Dvakrát Miramare: zámek Nový Světlov, přezdívaný Slovácké Miramare, a skutečný zámek Miramare u italského Terstu na břehu Jaderského moře
Nový Světlov
Miramare
Pohádkový pseudogotický zámek, který si pro své půvaby vysloužil přízvisko Slovácké Miramare, se jmenuje Nový Světlov. Skutečný zámeček Miramare na pobřeží Jaderského moře je ale mnohem mladší, vznikl v polovině 19. století, kdežto historie Nového Světlova sahá až do 15. století. Tehdy páni z Landštejna u Bojkovic vybudovali pozdně gotický hrad. V okolí prý podobných hradů, hrádků a tvrzí bývalo víc, a mívaly hlásnou a signalizační funkci: hlídaly pohraničí a výstražné signály předávaly dál do vnitrozemí. Od planoucích ohňů pravděpodobně pochází i název Světlov.
 

Zámek Nový Světlov

V polovině 19. století nechali tehdejší majitelé Larisch-Mönnichové přestavět staré renesanční sídlo podle návrhu vídeňského architekta Eduarda Kuschera na zámek v slohu anglické tudorské gotiky, obklopený parkem a oborou. Nyní zámek Nový Světlov slouží jako hotel s restaurací a kavárnou, na zastřešeném nádvoří se pořádají koncerty. Zájemci o prohlídky sem musí zamířit výhradně v sezoně a o víkendech, ovšem je nutné předem zjistit, zda na zámku nebude svatba; v takovém případě se dovnitř nepodíváte.
 

Zámek Hluboká, sídlo podle anglického vzoru



Za bílými fasádami šlechtických sídel se někdy skrývají zajímavé příběhy: například než se Schwarzenberkové v polovině 19. století pustili do novogotických úprav tehdy barokního zámku, parku i okolní krajiny v Hluboké nad Vltavou, podnikl tehdejší majitel, kníže Jan Adolf II. s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, několik cest do Anglie. Tam prý kněžně padl do oka královský zámek Windsor, a rázem tak bylo jasné, jakým směrem se budou ubírat přestavby Hluboké. Ve stejném stylu nechali kníže s kněžnou postavit i novou Schwarzenberskou hrobku u Třeboně, kde byli nakonec oba pochováni.
Je to ale jen část příběhu: na Windsoru se sice Schwarzenberkovi zastavili, ale podobně je okouzlila i další sídla, namátkou Hampton Court, Ashride, Woburn Abbey, Pernhyn, Moor Park či Warwick. Když je všechny smícháte do velkého a impozantního koktejlu, výsledkem bude Hluboká taková, jakou ji znáte dnes.
 

Zámky Lednice a Hrádek u Nechanic



Schwarzenberkovi ovšem po Anglii necestovali sami, na cestách je doprovázel hrabě Harrach a kníže Liechtenstein. Podobně jako knížecí pár z Hluboké i tihle dva aristokraté hledali inspiraci pro své nové rezidence. Už v roce 1839 totiž hrabě František Arnošt Harrach zahájil stavbu Hrádku u Nechanic, romantického sídla ve stylu tudorské gotiky podle projektu anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba, o něco později se pak kníže Liechtenstein odhodlaně pustil do historizujících úprav zámku Lednice. Luxusní reprezentační letní sídlo obklopuje rozsáhlý park, volně přecházející do pohádkově upravené krajiny Lednicko-valtického areáluřadou drobných romantických staveb. Pro zábavu panstva v těsném okolí zámku vznikly další „drobnosti“, například palmový skleník, antický akvadukt, minaret nebo umělá zřícenina Janohrad.
 

Malá Hluboká

Slavnou „velkou“ Hlubokou jsme vám představili, ale znáte také malou Hlubokou? Říká se tak zámečku v Českém Rudolci, přestavěnému v letech 1860–1863 ve stylu tudorovské novogotiky. Po roce 1950 sloužil státním statkům jako kanceláře a kravín, od 90. let ale už jen chátral. Pak se opět změnil majitel a nyní se jedné z nejhezčích památek České Kanady opět vrací původní lesk.
 

Zámek Miramare: domov mexického císaře

  • Jestliže se Novému Světlovu říká Slovácké Miramare, pro seriál #světovéčesko to je příležitost podívat se zblízka na originální Miramare, pohádkovou habsburskou rezidenci na břehu Jadranu u severoitalského Terstu. V polovině 19. století ji podle projektu vídeňského architekta Carla Junkera nechal postavit rakouský vévoda Maxmilián, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I. a pozdější mexický císař, jako sídlo pro sebe a svou manželku Charlottu Belgickou.
  • Prohlídka vede nejenom přes reprezentativní místnosti, ale i ty, ve kterých svůj čas Maxmilián a jeho manželka trávili v soukromí. K vidění je Charlottin klavír, obrazy, tapisérie i přepychová knihovna. V bývalých stájích se konají krátkodobé výstavy, přístupný je i park s romantickými jezírky, terasami a drobnými stavbami; na jeho botanickém uspořádání se podíleli i dva Češi, Josef Laube a Antonín Jelínek.
  • Po Maxmiliánově popravě v roce 1867 v Mexiku Charlotta zešílela a zbytek života strávila v izolaci, zprvu na zámku Miramare, později na belgickém zámku Bouchout. Miramare pak využívali jako letní rezidenci členové rodiny Habsburků. Často tu pobývala císařovna Alžběta, jezdíval sem i velkovévoda Ludvík Salvátor Toskánský a František Ferdinand d'Este s rodinou.
Zámek Nový Světlov Památky

Zámek Nový Světlov

Na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích – Světlově najdete unikátní zámek ve slohu anglické tudorské gotiky.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Naučná stezka Koménka u Bojkovic Příroda

Naučná stezka Koménka u Bojkovic

Vydejte se společně s námi na pětikilometrovou naučnou stezku Koménka nedaleko od Bojkovic.

Slavičín

Slavičín

Město Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. V centru stojí trojkřídlý barokní zámek a kostel sv. Vojtěcha, památník na hřbitově připomíná leteckou bitvu z roku 1944. S podrobnostmi se seznámíte v městském muzeu.

Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Další aktuality

Jak poznat Zlín za jeden den

Jedete na východní Moravu a máte namířeno na Valašsko, do Beskyd anebo třeba ještě o kousek dál? Zastavte se cestou ve Zlíně, krajském městě Zlínského kraje. Na Kudy z nudy vybrali pár míst a zajímavostí, které snadno poznáte během jediného dne anebo třeba jen několika hodin.
3. říjen 2024 10:33
Památky, Zlínský kraj

Vyjeďte si na podzimní výlet vinohrady Uherskohradišťska

18. ročník symbolického zavírání cyklostezek v centru Slovácka začne v sobotu 5. října 2024 od 10:00 hod. na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Cylisté vyjedou a pěší vyjdou na trasy různé délky a náročnosti, vedoucí přes mikroregiony Uherskohradišťska. Odpoledne bude připraven doprovodný program a vinný trh na Masarykově náměstí.
1. říjen 2024 10:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Ve Štípě se bude konat Slavnost přenášení milostné sochy – vzácná socha bude mimořádně vystavena

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně se chystá na nedělní slavnost – v neděli 29. září 2024 se bude ve Štípě u Zlína připomínat výročí 260 let od přenesení milostné sochy Panny Marie Štípské do tehdy nově dokončeného kostela. Stejně jako tenkrát bude Štípská madona přenesena ze starého do nového kostela.
27. září 2024 14:00
Památky, Zlínský kraj

V Rožnově pod Radhoštěm rozkvete podzimní Rožnovská zahrada

Již tento pátek 27. 9. 2024 se otevřou brány campu Sport v Rožnově, kde se budou od pátku 27. až do neděle 29. září konat velké, nejen zahradnické trhy! Pořadatelský tým přichystal bezmála stovku prodejců, kteří se chtějí předvést svými výpěstky a výrobky. Několik zahradnictví nabídne podzimní živou výsadbu květin jako chryzantémy nebo barevné vřesy, samozřejmě nemůžou chybět okrasné i ovocné stromy nebo keře a cibuloviny.
26. září 2024 6:00
Životní styl, Zlínský kraj

V Archeoskanzenu v Modré se budou v sobotu ochutnávat rybí speciality

Archeoskanzen Modrá ležící nedaleko Uherského Hradiště zve v sobotu na Rybářovy žně. Těšit se můžete na prodej rybích specialit šéfkuchaře Michala Zelenky, zajímavé expozice a hry s rybníkářskou tematikou. Vše se uskuteční 28. září 2024 v areálu Živá voda od 9 do 17 hodin v Modré u Velehradu.
23. září 2024 6:39
Zážitky, Zlínský kraj

Na návštěvu za králem Ječmínkem se vydejte na zámek Chropyně

Malebný zámek Chropyně je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem, který prý spí v Ječmínkově sále, a to v noze stále prostřeného stolu. Připomenout si tu můžete také život a chropyňského občana Dr. Emila Axmana a vedle prohlídky historických sálů navštívit i zámeckou galerii.
22. září 2024 15:00
Památky, Zlínský kraj

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne šestý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 20. září 2024. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
20. září 2024 11:00
Zážitky, Zlínský kraj

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 21. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří . Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
19. září 2024 11:00
Památky, Zlínský kraj