Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Nový Světlov: kouzlo novogotiky a sen jménem Miramare
Památky

#světovéČesko a zámek Nový Světlov: kouzlo novogotiky a sen jménem Miramare

  • Vydáno23. července 2021
Zamilovali jste si novogotické zámky a jejich romantický styl se spoustou arkýřů, věžiček a zubatých cimbuří? Sídla, která září do dálky jako vzácné šperky? Neplatí to jen pro Hlubokou nad Vltavou, Lednici nebo Hrádek u Nechanic, některé novogotické skvosty leží v hodně odlehlých místech a možná o nich ani nevíte. Pojďme je prozkoumat!
Dvakrát Miramare: zámek Nový Světlov, přezdívaný Slovácké Miramare, a skutečný zámek Miramare u italského Terstu na břehu Jaderského moře
Nový Světlov
Miramare
Pohádkový pseudogotický zámek, který si pro své půvaby vysloužil přízvisko Slovácké Miramare, se jmenuje Nový Světlov. Skutečný zámeček Miramare na pobřeží Jaderského moře je ale mnohem mladší, vznikl v polovině 19. století, kdežto historie Nového Světlova sahá až do 15. století. Tehdy páni z Landštejna u Bojkovic vybudovali pozdně gotický hrad. V okolí prý podobných hradů, hrádků a tvrzí bývalo víc, a mívaly hlásnou a signalizační funkci: hlídaly pohraničí a výstražné signály předávaly dál do vnitrozemí. Od planoucích ohňů pravděpodobně pochází i název Světlov.
 

Zámek Nový Světlov

V polovině 19. století nechali tehdejší majitelé Larisch-Mönnichové přestavět staré renesanční sídlo podle návrhu vídeňského architekta Eduarda Kuschera na zámek v slohu anglické tudorské gotiky, obklopený parkem a oborou. Nyní zámek Nový Světlov slouží jako hotel s restaurací a kavárnou, na zastřešeném nádvoří se pořádají koncerty. Zájemci o prohlídky sem musí zamířit výhradně v sezoně a o víkendech, ovšem je nutné předem zjistit, zda na zámku nebude svatba; v takovém případě se dovnitř nepodíváte.
 

Zámek Hluboká, sídlo podle anglického vzoru



Za bílými fasádami šlechtických sídel se někdy skrývají zajímavé příběhy: například než se Schwarzenberkové v polovině 19. století pustili do novogotických úprav tehdy barokního zámku, parku i okolní krajiny v Hluboké nad Vltavou, podnikl tehdejší majitel, kníže Jan Adolf II. s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, několik cest do Anglie. Tam prý kněžně padl do oka královský zámek Windsor, a rázem tak bylo jasné, jakým směrem se budou ubírat přestavby Hluboké. Ve stejném stylu nechali kníže s kněžnou postavit i novou Schwarzenberskou hrobku u Třeboně, kde byli nakonec oba pochováni.
Je to ale jen část příběhu: na Windsoru se sice Schwarzenberkovi zastavili, ale podobně je okouzlila i další sídla, namátkou Hampton Court, Ashride, Woburn Abbey, Pernhyn, Moor Park či Warwick. Když je všechny smícháte do velkého a impozantního koktejlu, výsledkem bude Hluboká taková, jakou ji znáte dnes.
 

Zámky Lednice a Hrádek u Nechanic



Schwarzenberkovi ovšem po Anglii necestovali sami, na cestách je doprovázel hrabě Harrach a kníže Liechtenstein. Podobně jako knížecí pár z Hluboké i tihle dva aristokraté hledali inspiraci pro své nové rezidence. Už v roce 1839 totiž hrabě František Arnošt Harrach zahájil stavbu Hrádku u Nechanic, romantického sídla ve stylu tudorské gotiky podle projektu anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba, o něco později se pak kníže Liechtenstein odhodlaně pustil do historizujících úprav zámku Lednice. Luxusní reprezentační letní sídlo obklopuje rozsáhlý park, volně přecházející do pohádkově upravené krajiny Lednicko-valtického areáluřadou drobných romantických staveb. Pro zábavu panstva v těsném okolí zámku vznikly další „drobnosti“, například palmový skleník, antický akvadukt, minaret nebo umělá zřícenina Janohrad.
 

Malá Hluboká

Slavnou „velkou“ Hlubokou jsme vám představili, ale znáte také malou Hlubokou? Říká se tak zámečku v Českém Rudolci, přestavěnému v letech 1860–1863 ve stylu tudorovské novogotiky. Po roce 1950 sloužil státním statkům jako kanceláře a kravín, od 90. let ale už jen chátral. Pak se opět změnil majitel a nyní se jedné z nejhezčích památek České Kanady opět vrací původní lesk.
 

Zámek Miramare: domov mexického císaře

  • Jestliže se Novému Světlovu říká Slovácké Miramare, pro seriál #světovéčesko to je příležitost podívat se zblízka na originální Miramare, pohádkovou habsburskou rezidenci na břehu Jadranu u severoitalského Terstu. V polovině 19. století ji podle projektu vídeňského architekta Carla Junkera nechal postavit rakouský vévoda Maxmilián, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I. a pozdější mexický císař, jako sídlo pro sebe a svou manželku Charlottu Belgickou.
  • Prohlídka vede nejenom přes reprezentativní místnosti, ale i ty, ve kterých svůj čas Maxmilián a jeho manželka trávili v soukromí. K vidění je Charlottin klavír, obrazy, tapisérie i přepychová knihovna. V bývalých stájích se konají krátkodobé výstavy, přístupný je i park s romantickými jezírky, terasami a drobnými stavbami; na jeho botanickém uspořádání se podíleli i dva Češi, Josef Laube a Antonín Jelínek.
  • Po Maxmiliánově popravě v roce 1867 v Mexiku Charlotta zešílela a zbytek života strávila v izolaci, zprvu na zámku Miramare, později na belgickém zámku Bouchout. Miramare pak využívali jako letní rezidenci členové rodiny Habsburků. Často tu pobývala císařovna Alžběta, jezdíval sem i velkovévoda Ludvík Salvátor Toskánský a František Ferdinand d'Este s rodinou.
Zámek Nový Světlov

Zámek Nový Světlov

Na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích – Světlově najdete unikátní zámek ve slohu anglické tudorské gotiky.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Naučná stezka Koménka u Bojkovic

Naučná stezka Koménka u Bojkovic

Vydejte se společně s námi na pětikilometrovou naučnou stezku Koménka nedaleko od Bojkovic.

Slavičín

Slavičín

Město Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. V centru stojí trojkřídlý barokní zámek a kostel sv. Vojtěcha, památník na hřbitově připomíná leteckou bitvu z roku 1944. S podrobnostmi se seznámíte v městském muzeu.

Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Další aktuality

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zlínský kraj | Zážitky

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky