!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: 100 let Československa jiným pohledem
České značky: 100 let Československa jiným pohledem
"> ">
Zážitky

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

  • Vydáno21. října 2018
Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.
Symbolem demokracie byl Masaryk, příkladem prosperity pak firma Baťa. Rodina Baťů dokázala během 20. a 30. let dvacátého století vybudovat z nenápadné obuvnické továrničky firmu s celosvětovým dopadem. S jejich příběhem se nejlépe seznámíte ve Zlíně, který Baťové změnili z vcelku bezvýznamného provinčního městečka v moderní metropoli s řadou nevídaných vymožeností.
 

Škoda Auto a další začátky za monarchie

Ševcovská rodina ze Zlína začala s podnikáním ještě v 19. století, podobně jako současná firma Škoda AutoMladé Boleslavi, naše nejúspěšnější tradiční značka. Obchodní partneři Laurin a Klement začali společně vyrábět jízdní kola a motocykly v roce 1895, o deset let později pak dokončili první dva automobily Voiturette. Dnes se Škodovka řadí mezi značky, počítané za české rodinné stříbro. Společnost jí dělají značkové výrobky, které si zejména cizinci často odvážejí jako suvenýry, namátkou sklo, pivo, porcelán nebo Becherovka.

Ve stejném roce jako pánové Laurin a Klement zahájil v Jizerských horách výrobu korálků, knoflíků a dřevěných perlí Johann Schowanek; v roce 1908 založil továrnu v Jiřetíně a posléze výrobu přesunul do Albrechtic. Dnes tu můžete navštívit továrnu, kde se rodí dřevěné hračky značky Detoa; letos slaví 110 let od zahájení výroby. Trochu dál než o pouhých sto let se také musíte vypravit za příběhem ikonického nožíku Rybička z MikovuMikulášovicích anebo slavných klavírů PetrofHradce Králové.
 

Značky první republiky

Další značky nás provázely celou historií republiky. Těsně před první světovou válkou například začal brněnský lékárník Josef Veselý vyrábět Francovku značky Alpa, jejíž výroba se však naplno rozjela až v roce 1918. Po druhé světové válce se Alpa, roztok se stejně tajným receptem jako například bylinný likér Becherovka, přesunula do Velkého Meziříčí. Dodnes se tu kromě francovky vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.

Výrobou granátů a ručních zbraní začal v roce 1922 příběh značky Jawa, spojené se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. V době první republiky vznikla také naše nejznámější a největší optická firma Meopta se sídlem v Přerově; od roku 1933 se tu vyráběly zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, objektivy a příslušenství pro profesionály i amatéry.
 

Značky válečné a poválečné

Mezi nejznámější české značky patří také ETA, výrobce elektrických spotřebičů. Společnost založená v roce 1943 v Hlinsku se na samém začátku věnovala výrobě telefonních rozdělovačů pro říšskou armádu. Po válce přišly na řadu přístroje pro domácnost v čele s populární žehličkou se stojánkem; už během roku 1945 se jich tu vyrobilo 200 tisíc.

Až po druhé světové válce se začal odvíjet příběh hodinek značky Prim: ve Šternberku tehdy začala Chronotechna vyrábět budíky a nástěnné hodiny. Výroba se už dávno přesunula jinam a pověst města hodin Šternberku vrátila až Expozice času; dnešní náramkové hodinky značky Prim vyrábí společnost Elton v Novém Městě nad Metují.
Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Pronájem historické tramvaje v Plzni

Pronájem historické tramvaje v Plzni

Hledáte něco mimořádného? Využijte unikátní možnosti pronájmu historické tramvaje v Plzni a zpestřete tak svou svatbu, podnikovou oslavu, reklamní akci či jinou příležitost, která si žádá něco opravdu výjimečného.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Rodinný pivovar Bernard

Rodinný pivovar Bernard

Přijeďte na prohlídku pivovaru, který vyrábí sedm druhů nepasterizovaného piva, dvě nealkoholická piva Bernard s čistou hlavou (světlé a jantarové) a nealkoholický osvěžující nápoj Bernard s čistou hlavou švestka.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Botas Praha – celý sortiment firmy Botas na jednom místě

Botas Praha – celý sortiment firmy Botas na jednom místě

V centru Prahy naleznete prodejnu s celým sortimentem firmy Botas, kde lze koupit nejen boty z kolekce legendárních Botas 66, ale i kultovní sportovní model Botas Classic, který byl uveden na trh již v roce 1966.

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti

Na mapě republiky je z cyklistických tras vytvořen obraz českého dvouocasého lva v délce cca 2 000 km. Zapojte se do této cyklo akce a vytvořme největší obrazec státního symbolu na světě.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.