Úvod > Aktuality > České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností
Kultura

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

  • Vydáno26. listopadu 2017
Hlinsko znáte hlavně díky malebným domkům zvaným Betlém, nedalekému skanzenu Veselý Kopec a ďábelsky skvělému pohádkovému peklu Čertovina. Víte, že právě tady vznikla za druhé světové války elektrotechnická akciová společnost, která dodnes vyrábí elektrické přístroje značky ETA?
ETA se dlouhodobě drží mezi nejznámějšími českými značkami, její popularita je srovnatelná se značkou Škoda a její výrobky najdete téměř v každé domácnosti. I když doby ze začátku 90. let, kdy každá česká domácnost vlastnila tři až čtyři spotřebiče ETA, jsou už dávno pryč, podle společnosti byste alespoň jeden doma najít měli. Jakou historií značka prošla a co byste o ní měli vědět?
 

ETA: vysavače, žehličky a další spotřebiče

Továrnu v Hlinsku ve východních Čechách založil v roce 1943 podnikatel Jan Prošvic; v bývalé cihelně několik desítek zaměstnanců vyrábělo telefonní rozdělovače pro říšskou armádu. Válečnou výrobu vystřídaly přístroje pro domácnost v čele s populární žehličkou se stojánkem; jen v roce 1945 se jich tu vyrobilo 200 tisíc. V roce 1948 zakladatel a šéf firmy emigroval, firma se začlenila do koncernu Elektro-Praga a od roku 1960 nesou její výrobky značku ETA. Navzdory všem nesnázím přetrvala i v polistopadové tržní konkurenci a je nejznámější značkou elektrických spotřebičů v Česku.
 

Značka v dnešní konkurenci

Sortiment se utěšeně rozrůstal: žehličky doplnily vařiče, mixéry, kávomlýnky, ponorné vařiče a hlavně elektrické vysavače. V roce 1952 se staly hlavním výrobním programem firmy a do dnešních dnů se jich tu vyrábělo přes sto typů; jen vysavače ETA x400 se za šestnáct let vyrobilo téměř 2 500 000 kusů. V počtu vyrobených kusů je ale rekordmankou suchá žehlička ETA 219/220, které se od roku 1972 vyrobilo zhruba 11 500 000 kusů.

V posledních letech společnost několikrát změnila majitele, výrobu v Hlinsku ukončila a v obchodním rejstříku má zapsanou pražskou adresu. Většina produkce pochází ze zahraničí, převážně z Číny, část výroby plyne ze závodů v Miloticích nad Bečvou a v Týništi nad Orlicí, v Plané nad Lužnicí vznikl nový centrální sklad. V Hlinsku ale zůstala certifikovaná zkušebna, projektová dílna a vývojové a projektové centrum. Tím hlavním pro značku ETA i nadále zůstávají vysavače, kuchyňské spotřebiče, zejména roboty, chladničky a mrazničky.
 

Výstava v Pardubicích

Automobilka Tatra má své muzeumKopřivnici, kvůli škodovkám vzniklo Škoda MuzeumMladé Boleslavi, slavným českým značkám je zasvěceno i Jan Becher MuzeumKarlových Varech nebo návštěvnické středisko porcelánky Thun 1794Nové Roli. Značka ETA své muzeum zatím nemá, byť je pro ni malou výkladní skříní každá česká domácnost, ale dočkala se alespoň speciální výstavy. Pořádá ji Východočeská galeriePardubicích a prohlédnout si ji můžete až do 18. února 2017 v budově pardubického zámku.

Díky desítkám elektrospotřebičů můžete porovnat vývoj designu výrobků ETA od nejstarších až k těm nejnovějším a také nezaměnitelný vizuální styl, který provázel jejich propagaci. Výstava je oceněním pro několik generací designérů. Najdete tu například ikonické návrhy Stanislava Lachmana, tvůrce kuchyňského mixéru ve tvaru kalichu z roku 1954, fénu tvaru laserové pistole a také kontroverzní žehličky Eta 211 s tehdy největší žehlicí plochou na světě. Poznáte rovněž práce Pavla Kmocha, autora moderního stylu vysavačů konce 90. let, nebo díla Zdeňka Veverky, současného dvorního designéra společnosti ETA.

Pověstnou třešničkou na dortu je doplňkový program výstavy: 5. a 12. prosince se tu koná přehlídka aktuálních výrobků ETA spojená s ochutnávkou, 24. ledna a 14. února 2018 vás při komentovaných prohlídkách provede výstavou kurátor Jiří Hulák.
 
CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Další aktuality

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

V Kladrubech nad Labem se radují z prvního letošního hříbátka ve stádě běloušů. První starokladrubské hříbě letošního roku se v Národním hřebčíně narodilo 26. ledna 2023. Dle pravidel pojmenovávání starokladrubských koní dostal novorozený hřebeček jméno Generalissimus Sandera VI – 9, dle počátečního písmene jména své matky. Číslice za jménem vyjadřuje, kolikátý potomek je hříbě po svém otci a u starokladrubských klisen je běžnou součástí jména.
Pardubický kraj | Zážitky

Vyrazte s dětmi na Dolní Moravu: užijte si prodloužený víkend nebo jarní prázdniny

Na Dolní Moravě lyžují děti výhodněji. Ty nejmenší do 6 let zadarmo, odrostlejší mají skipas za 190 korun. Od ledna do března proto Dolní Morava láká rodiny na společné pobyty. Lyžaři míří za stoprocentní zárukou sněhu, upraveným areálem přizpůsobeným malým i velkým a za skvělou nabídkou doplňkových aktivit.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Vydejte se s námi do časů gotiky

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby ukáží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte 12 gotických skvostů podle tipů Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.
Pardubický kraj | Kultura