Úvod > Aktuality > České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle
Zážitky

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

Poslechněte si audio verzi článku
Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?
Dalekohledy, fotoaparáty, zvětšovací přístroje, filmové kamery, filmové projektory, diaprojektory, objektivy a další optické, fotografické a filmové přístroje: to všechno vyrábí naše nejznámější a největší optická firma Meopta se sídlem v Přerově.
 

Mechanika a optika

Předchůdcem Meopty byla společnost Optikotechna, kterou roku 1933 založil nadšenec pro optické výpočty a výrobu Alois Mazurek. Firma vyráběla zejména zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, kvalitní objektivy a různé příslušenství pro profesionály i amatéry. Rozrůstala se tak úspěšně, že už během druhé světové války měla 2 500 zaměstnanců. Nejslavnějším výrobkem se stal fotoaparát Flexaret; od roku 1935 až do roku 1971 se jich vyrobilo zhruba 600 tisíc kusů.

Po válce se firma přejmenovala: název Meopta v sobě skrývá sdělení, že jde o továrnu pro jemnou MEchaniku a OPTiku. V té době zároveň vzniklo tradiční logo; dvě čočky, černá a bílá, a v nich vepsané jméno firmy.
 

Zachránce: Přerovský Baťa

Nejtěžší chvíle pro společnost nastaly před revolucí v roce 1989, kdy podnik zaměstnával šest tisíc lidí, ale přišel o důležité vojenské zakázky. Zachránil ji Čechoameričan Paul Rausnitz, narozený v březnu 1928 v Jablonci nad Nisou. Říkají mu Přerovský Baťa: Meoptu postupně koupil, splatil její dluhy a bezmála miliardovou investicí ji znovu dostal nad vodu. Dnes firma opět zaměstnává dva a půl tisíce lidí a stále rozšiřuje výrobní programy. Trhy zásobuje sportovní optikou, loveckými zaměřovači i dalekohledy, vyrábí specifické optické sestavy pro medicínu, ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu, policii a další obory, kde se bez optiky zkrátka neobejdete.
 

Kouzelný svět optiky

Kde můžete výrobky Meopty vidět na vlastní oči? Třeba v hvězdárnách anebo na každoroční Noci vědců, podzimní akci, která představuje svět vědy a techniky srozumitelně a atraktivní formou. Zábavné představení optických principů a zákonitostí hravou formou využívají všechna science centra; TechmaniaPlzni, iQlandia i iQparkLiberci, Pevnost poznáníOlomouci, Svět technikyOstravě i zábavní vědecký park VidaBrně.

Příležitost poznat všechny zázraky optiky jste mohli na výstavě Kouzelný svět optiky; v sále sv. Kláry Vlastivědného muzeaOlomouci. Výstava byla věnovaná nejenom 85. výročí vzniku optického průmyslu v Československu a založení firmy Meopta v Přerově, ale také novým trendům v dynamicky se rozvíjejícím oboru.

Velká část prostoru byla určena dětem a mladým lidem, jimž optiku představuje jako obor budoucnosti se skvělou perspektivou a celoživotní hru plnou objevování, nacházení nových aplikací a cest při modelaci světla, světelných paprsků a různých typů záření. Na výstavě samozřejmě nemohly chybět atrakce, které znáte ze science center, tedy právě laserové bludiště, obří krasohled či neonová show.
 

Víte, že?

  • Přerově se kromě běžných dalekohledů vyrábějí i dalekohledy stativové pro pozorování ptáků nebo střeleckých terčů, které využívají například trenéři na biatlonových střelnicích. Meopta je proto již řadu let významným partnerem české biatlonové reprezentace.
  • V optice působí také firma A. Schmied, která v Trhových Svinech na Českobudějovicku vyrábí brýle. Dceřiná společnost firmy Silhouette vyrábí dioptrické, sluneční a sportovní brýle značek Silhouette a Adidas, mezi jejími zákazníky je i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), hollywoodské hvězdy či britská královna.
  • Mezi nejznámější české podniky s dlouholetou tradicí ve výrobě plastových a kovových brýlových obrub patří Okula v Nýrsku. Brýle se tu začaly vyrábět roku 1895, kdy sem bratři Eksteinové přesunuli výrobu brýlové optiky a mechaniky z Vídně.
České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Další aktuality

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Památky

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
Olomoucký kraj | Příroda

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.
Olomoucký kraj | Zážitky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky