!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle
České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle
"> ">
Zážitky

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

  • Vydáno15. dubna 2018
Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?
Dalekohledy, fotoaparáty, zvětšovací přístroje, filmové kamery, filmové projektory, diaprojektory, objektivy a další optické, fotografické a filmové přístroje: to všechno vyrábí naše nejznámější a největší optická firma Meopta se sídlem v Přerově.
 

Mechanika a optika

Předchůdcem Meopty byla společnost Optikotechna, kterou roku 1933 založil nadšenec pro optické výpočty a výrobu Alois Mazurek. Firma vyráběla zejména zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, kvalitní objektivy a různé příslušenství pro profesionály i amatéry. Rozrůstala se tak úspěšně, že už během druhé světové války měla 2 500 zaměstnanců. Nejslavnějším výrobkem se stal fotoaparát Flexaret; od roku 1935 až do roku 1971 se jich vyrobilo zhruba 600 tisíc kusů.

Po válce se firma přejmenovala: název Meopta v sobě skrývá sdělení, že jde o továrnu pro jemnou MEchaniku a OPTiku. V té době zároveň vzniklo tradiční logo; dvě čočky, černá a bílá, a v nich vepsané jméno firmy.
 

Zachránce: Přerovský Baťa

Nejtěžší chvíle pro společnost nastaly před revolucí v roce 1989, kdy podnik zaměstnával šest tisíc lidí, ale přišel o důležité vojenské zakázky. Zachránil ji Čechoameričan Paul Rausnitz, narozený v březnu 1928 v Jablonci nad Nisou. Říkají mu Přerovský Baťa: Meoptu postupně koupil, splatil její dluhy a bezmála miliardovou investicí ji znovu dostal nad vodu. Dnes firma opět zaměstnává dva a půl tisíce lidí a stále rozšiřuje výrobní programy. Trhy zásobuje sportovní optikou, loveckými zaměřovači i dalekohledy, vyrábí specifické optické sestavy pro medicínu, ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu, policii a další obory, kde se bez optiky zkrátka neobejdete.
 

Kouzelný svět optiky

Kde můžete výrobky Meopty vidět na vlastní oči? Třeba v hvězdárnách anebo na každoroční Noci vědců, podzimní akci, která představuje svět vědy a techniky srozumitelně a atraktivní formou. Zábavné představení optických principů a zákonitostí hravou formou využívají všechna science centra; TechmaniaPlzni, iQlandia i iQparkLiberci, Pevnost poznáníOlomouci, Svět technikyOstravě i zábavní vědecký park VidaBrně.

Příležitost poznat všechny zázraky optiky máte na výstavě Kouzelný svět optiky; v sále sv. Kláry Vlastivědného muzeaOlomouci probíhá do 20. května. Výstava je věnovaná nejenom 85. výročí vzniku optického průmyslu v Československu a založení firmy Meopta v Přerově, ale také novým trendům v dynamicky se rozvíjejícím oboru. Velká část prostoru je určena dětem a mladým lidem, jimž optiku představuje jako obor budoucnosti se skvělou perspektivou a celoživotní hru plnou objevování, nacházení nových aplikací a cest při modelaci světla, světelných paprsků a různých typů záření. Na výstavě samozřejmě nemohou chybět atrakce, které znáte ze science center, tedy právě laserové bludiště, obří krasohled či neonová show.
 

Víte, že?

  • Přerově se kromě běžných dalekohledů vyrábějí i dalekohledy stativové pro pozorování ptáků nebo střeleckých terčů, které využívají například trenéři na biatlonových střelnicích. Meopta je proto již řadu let významným partnerem české biatlonové reprezentace.
  • V optice působí také firma A. Schmied, která v Trhových Svinech na Českobudějovicku vyrábí brýle. Dceřiná společnost firmy Silhouette vyrábí dioptrické, sluneční a sportovní brýle značek Silhouette a Adidas, mezi jejími zákazníky je i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), hollywoodské hvězdy či britská královna.
  • Mezi nejznámější české podniky s dlouholetou tradicí ve výrobě plastových a kovových brýlových obrub patří Okula v Nýrsku. Brýle se tu začaly vyrábět roku 1895, kdy sem bratři Eksteinové přesunuli výrobu brýlové optiky a mechaniky z Vídně.
Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Další aktuality

29.11.
2021
Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Střední Morava a Jeseníky | Památky
21.11.
2021
Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
13.11.
2021
Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
9.11.
2021
Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Zdařilá rekonstrukce: hrad Helfštýn získal Cenu za architekturu 2021

Střední Morava a Jeseníky | Památky