Úvod > Aktuality > České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička
Zážitky

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

  • Vydáno4. března 2018
Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen.
Ovšem Mikulášovice mají něco, co nemá ani mnohem větší Solingen: již více než sto let se tu vyrábí slavný nožík rybička, který patří mezi nejpopulárnější a všeobecně známé české výrobky. Společnost Mikov coby největší český výrobce nožů jich každý rok prodá přibližně sto tisíc. Kromě rybiček značku proslavily i nože lovecké, outdoorové a sportovní nebo nože určené záchranářům, často s řadou designových ocenění.
 

Od brusičů k továrně

Ve střední a západní Evropě se o výrobcích nožů a nůžek z Mikulášovic vědělo již v 18. století, kdy odtud do světa putovaly nože všech druhů a tvarů, tesáky, kordy, šavle, chirurgické břitvy a jiné speciální nástroje. Protože nožířů bylo málo, šlo o dobře prosperující řemeslo, a tak se v roce 1794 mikulášovický podnikavý obchodník Ignaz Rösler chopil příležitosti a společně s kovářským mistrem Antonem Weberem založil první továrnu na výrobu nožů. Během dvaceti let vyrostl počet pracovníků z původní stovky na dvojnásobek, zároveň ale ve městečku vyrůstaly další podniky. Zanedlouho byste ve většině domácností v Mikulášovicích a okolí jen těžko hledali někoho, kdo nebyl pracovně spojený s nožířskou výrobou.

Na přelomu 19. a 20. století zaměstnávaly továrny v českém Solingenu několik tisíc lidí a obor prosperoval i po první světové válce. Druhá světová válka naopak znamenala stopku: Mikulášovice se staly součástí III. říše a nože vystřídaly zbrojní zakázky. K nožířství se zdejší továrny vrátily až po roce 1946, kdy původní sortiment rozšířily o kancelářské potřeby.
 

Odkud se vzalo jméno Mikov?

Děrovačky, nůžky nebo hliníkové příbory, dobře známé ze školních jídelen: to všechno byly výrobky, které opouštěly závody Mikovu v řadě měst: Benešově nad Ploučnící, České Lípě, Slaném, Mostě a sousední Lipové. Po roce 1989 došlo k osamostatnění a privatizaci jednotlivých závodů, výroba nožů značky Mikov a kancelářské techniky pod značkou KIN nyní pokračuje pouze v Mikulášovicích. Ostatně firma se tak vrátila ke svým prvopočátkům: není těžké vyluštit, že v názvu Mikov se skrývá zkratka MIKulášovický KOVoprůmysl.

Kompletní dějiny místního nožířství mapuje Muzeum nožířské tradice, které najdete v prvním poschodí Městského informačního střediska v Mikulášovicích. Prohlédnete si tu jak mistrovská díla dávných nožířů a historické katalogy místních výrobců nožů, tak nože a další výrobky, které v místních továrnách vznikaly docela nedávno, historické nožířské stroje, dobové fotografie a různé dokumenty. K vidění je i dokument o národním podniku Mikov, natočený v polovině sedmdesátých let minulého století. Muzeum by mělo být výchozím bodem plánované turistické stezky, která vás provede kolem místních pamětihodností až k nedaleké rozhledně Tanečnice.
 

Co byste měli vědět o Mikulášovicích a nožích?

  • Neví se, kdo rybičku vymyslel, ale nožíky s nezaměnitelným tvarem se v Mikulášovicích prý vyráběly už na konci 18. století.
  • V muzeu si prohlédnete řadu rybiček, zajímavých svými „nej“. Patří k nim například „velrybička“, šedesáticentimetrová rybička vyrobená na zakázku sběratele, anebo rybička-cestovatelka, která s bývalým obchodním ředitelem firmy Mikov Ladislavem Bezděkem a jeho partnerkou Kateřinou Dvořákovou absolvovala v letech 2014–2016 cestu kolem světa po pěti kontinentech.
  • Rybičku coby nůž, který je ztělesněním mikulášovické nožířské tradice, získá na památku každý tisící návštěvník nožířského muzea.
  • Pro sběratele a bohaté zájemce vyrábějí v Mikulášovicích luxusní rybičky: stříbrnou nebo zlatou investiční rybičku s čepelí z damascénské oceli, která má v oku zasazený rubín.
  • V informačním centru najdete také podnikovou prodejnu společnosti, která nabízí nože na zakázku.
  • Víte, že nože provází řada pověr? Už někdy ve středověku platilo, že když jste darovali nůž, bylo to proto, aby dotyčný někoho zabil. Dodnes se říká, že by se nože neměly dávat jako dar, protože mohou „rozříznout přátelství“. Nehodí se prý ani jako svatební dar.
Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Pohraniční městečko Mikulášovice ve Šluknovském výběžku v okrese Děčín, je nás označováno za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura