Úvod > Aktuality > České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička
Zážitky

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

  • Vydáno4. března 2018
Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen.
Ovšem Mikulášovice mají něco, co nemá ani mnohem větší Solingen: již více než sto let se tu vyrábí slavný nožík rybička, který patří mezi nejpopulárnější a všeobecně známé české výrobky. Společnost Mikov coby největší český výrobce nožů jich každý rok prodá přibližně sto tisíc. Kromě rybiček značku proslavily i nože lovecké, outdoorové a sportovní nebo nože určené záchranářům, často s řadou designových ocenění.
 

Od brusičů k továrně

Ve střední a západní Evropě se o výrobcích nožů a nůžek z Mikulášovic vědělo již v 18. století, kdy odtud do světa putovaly nože všech druhů a tvarů, tesáky, kordy, šavle, chirurgické břitvy a jiné speciální nástroje. Protože nožířů bylo málo, šlo o dobře prosperující řemeslo, a tak se v roce 1794 mikulášovický podnikavý obchodník Ignaz Rösler chopil příležitosti a společně s kovářským mistrem Antonem Weberem založil první továrnu na výrobu nožů. Během dvaceti let vyrostl počet pracovníků z původní stovky na dvojnásobek, zároveň ale ve městečku vyrůstaly další podniky. Zanedlouho byste ve většině domácností v Mikulášovicích a okolí jen těžko hledali někoho, kdo nebyl pracovně spojený s nožířskou výrobou.

Na přelomu 19. a 20. století zaměstnávaly továrny v českém Solingenu několik tisíc lidí a obor prosperoval i po první světové válce. Druhá světová válka naopak znamenala stopku: Mikulášovice se staly součástí III. říše a nože vystřídaly zbrojní zakázky. K nožířství se zdejší továrny vrátily až po roce 1946, kdy původní sortiment rozšířily o kancelářské potřeby.
 

Odkud se vzalo jméno Mikov?

Děrovačky, nůžky nebo hliníkové příbory, dobře známé ze školních jídelen: to všechno byly výrobky, které opouštěly závody Mikovu v řadě měst: Benešově nad Ploučnící, České Lípě, Slaném, Mostě a sousední Lipové. Po roce 1989 došlo k osamostatnění a privatizaci jednotlivých závodů, výroba nožů značky Mikov a kancelářské techniky pod značkou KIN nyní pokračuje pouze v Mikulášovicích. Ostatně firma se tak vrátila ke svým prvopočátkům: není těžké vyluštit, že v názvu Mikov se skrývá zkratka MIKulášovický KOVoprůmysl.

Kompletní dějiny místního nožířství mapuje Muzeum nožířské tradice, které najdete v prvním poschodí Městského informačního střediska v Mikulášovicích. Prohlédnete si tu jak mistrovská díla dávných nožířů a historické katalogy místních výrobců nožů, tak nože a další výrobky, které v místních továrnách vznikaly docela nedávno, historické nožířské stroje, dobové fotografie a různé dokumenty. K vidění je i dokument o národním podniku Mikov, natočený v polovině sedmdesátých let minulého století. Muzeum by mělo být výchozím bodem plánované turistické stezky, která vás provede kolem místních pamětihodností až k nedaleké rozhledně Tanečnice.
 

Co byste měli vědět o Mikulášovicích a nožích?

  • Neví se, kdo rybičku vymyslel, ale nožíky s nezaměnitelným tvarem se v Mikulášovicích prý vyráběly už na konci 18. století.
  • V muzeu si prohlédnete řadu rybiček, zajímavých svými „nej“. Patří k nim například „velrybička“, šedesáticentimetrová rybička vyrobená na zakázku sběratele, anebo rybička-cestovatelka, která s bývalým obchodním ředitelem firmy Mikov Ladislavem Bezděkem a jeho partnerkou Kateřinou Dvořákovou absolvovala v letech 2014–2016 cestu kolem světa po pěti kontinentech.
  • Rybičku coby nůž, který je ztělesněním mikulášovické nožířské tradice, získá na památku každý tisící návštěvník nožířského muzea.
  • Pro sběratele a bohaté zájemce vyrábějí v Mikulášovicích luxusní rybičky: stříbrnou nebo zlatou investiční rybičku s čepelí z damascénské oceli, která má v oku zasazený rubín.
  • V informačním centru najdete také podnikovou prodejnu společnosti, která nabízí nože na zakázku.
  • Víte, že nože provází řada pověr? Už někdy ve středověku platilo, že když jste darovali nůž, bylo to proto, aby dotyčný někoho zabil. Dodnes se říká, že by se nože neměly dávat jako dar, protože mohou „rozříznout přátelství“. Nehodí se prý ani jako svatební dar.
Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Pohraniční městečko Mikulášovice ve Šluknovském výběžku v okrese Děčín, je nás označováno za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po třech letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
Ústecký kraj | Zážitky

Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium

Podkrušnohorský zoopark otevřel zcela novou a jedinečnou expozici – medúzárium. Jedná se o druhou největší expozici medúz v Česku a vůbec jediné medúzárium v rámci českých zoologických zahrad.
Ústecký kraj | Zážitky

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
Ústecký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků.
Ústecký kraj | Zážitky