Úvod > Aktuality > České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny
Životní styl

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

  • Vydáno11. března 2017
Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.
Díky několik desítek let dlouhé tradici hodinářské výroby a obnovené Expozici času se Šternberku vrátila pověst tikajícího města. Historie hodinářské výroby se tu začala psát po druhé světové válce, kdy vznikl národní podnik Chronotechna Šternberk, přední evropský výrobce budíků a hodin.

 

Nástěnné nebo náramkové?

Během následujících let se v Chronotechně vyráběly budíky a hodiny nejrůznějších typů: se sekundovou ručičkou i s tichým chodem, metronomy, šachové hodiny, minutky, cestovní budíky, hodiny nástěnné i stolní ze dřeva, skla i umělých hmot, budíky a hodiny, jejichž design ovlivnil styl světové výstavy Brusel EXPO 1957, i miniaturní kyvadlové mechanické hodiny pro děti.

O něco mladší než šternberská továrna byl závod Chronotechny v Novém Městě nad Metují, který se specializoval na výrobu náramkových a kapesních osobních hodinek. Značka Prim se pro ně užívala od poloviny padesátých let. Přibližně po deseti letech se novoměstský závod osamostatnil a s novým názvem Elton vyráběl hodinky Prim se značkou v obnovené grafické úpravě. Určitě si na ně vzpomenete, v Česku je nosil téměř každý.

 

Primky jako rodinné stříbro

Do roku 2000 vyrobila šternberská Chronotechna více než 60 milionů budíku a nástěnných hodin, novoměstský Elton má na kontě více než patnáct milionů hodinek. Jenže zatímco ve Šternberku se už dávno hodiny nevyrábějí, náramkové hodinky značky Prim existují dál. Stále se montují v Novém Městě nad Metují (ročně jich tu prý vyrobí asi sto čtyřicet tisíc), jeden strojek se skládá z více než 130 součástek a nejznámější modelové řady se jmenují Orlík, Spartak, Diplomat a Pavouk. Primky nosí čeští sportovci a členové Českého olympijského týmu, mezi ambasadory značky patří olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, herec Hynek Čermák nebo špičkový chirurg, profesor Jan Štulík.

Nejlevnější Primky vás vyjdou zhruba na tisícovku, cena těch luxusnějších může vyšplhat až na desítky tisíc a nejdražší platinové verze stojí i 1,5 milionu. Firma je dodává s certifikátem, jedinečným vyraženým výrobním číslem a samozřejmě i s doživotním servisem. Většina hodinek putuje na domácí trh, zbytek se vyváží – na Slovensko, do Německa, Slovinska i do Spojených států. A protože tradiční značka je pro Česko rodinným stříbrem, Primky nás reprezentují i ve světě: jako dárek je dostali například Barack Obama, Angela Merkelová nebo Václav Klaus.
 

Kde si prohlédnete nejmenší a největší hodiny?

Chcete na vlastní oči vidět zajímavé hodiny, které se vám na rozdíl od Primek na zápětí nevejdou? Tak například ve Velkém Meziříčí na Vysočině na věži kostela sv. Mikuláše mají největší osvětlené hodiny v Česku. Průměr ciferníků je 420 cm a vyrobeny byly v roce 1949. Obří hodiny mají také na Městské věži v nedaleké Třebíči, kde má hodinový ciferník průměr je 5,5 metru. Ručičky věžních hodin jsou dvoumetrové a čísla měří na výšku 60 centimetrů. Ještě větší – a prý dokonce největší v Česku – jsou dvoje prosklené hodiny na věži kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. Mají průměr bezmála osm metrů, autorem unikátní stavby byl architekt Jože Plečnik.

Kuriózní jsou také dvoje sluneční hodiny se zmenšeninou sluneční soustavy na návsi v jihomoravských Hýslech. Na gnómonu větších slunečních hodin objevíte ty druhé, vůbec nejmenší sluneční hodiny na světě s rozměrem 9 × 9 mm. Naopak největší sluneční hodiny mají v Třešti; jsou vysoké 8,21 metrů a zabírají plochu 663 metrů čtverečních.
 
Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Obří sluneční hodiny, které zaujímají plochu o rozloze 663 m2 a jejichž „ručička“ měří 8,21 m, se tyčí již od roku 2003 na náměstí malého městečka Třešť.

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Dům hodin na Karlštejně

Dům hodin na Karlštejně

Ojedinělá procházka časem, zachycující vývoj hodinářského umění od 16. století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.

Expozice Primek v Novém Městě nad Metují

Expozice Primek v Novém Městě nad Metují

V městském muzeu v Novém Městě nad Metují si prohlédnete hodinářskou expozici Primek, která mapuje historii hodinek, budíků a hodin značky PRIM vyráběných ve městě.

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou "Bránu do Orlických hor", zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Expozice času Šternberk

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Městská věž v Třebíči

Městská věž v Třebíči

Městská věž je jednou z dominant Třebíče, která nabízí neopakovatelný pohled na město.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Nejnověji sestavený orloj byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!
Olomoucký kraj | Památky