ÚvodAktualityČeské značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny
Životní styl

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

Poslechněte si audio verzi článku
Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.
Díky několik desítek let dlouhé tradici hodinářské výroby a obnovené Expozici času se Šternberku vrátila pověst tikajícího města. Historie hodinářské výroby se tu začala psát po druhé světové válce, kdy vznikl národní podnik Chronotechna Šternberk, přední evropský výrobce budíků a hodin.

 

Nástěnné nebo náramkové?

Během následujících let se v Chronotechně vyráběly budíky a hodiny nejrůznějších typů: se sekundovou ručičkou i s tichým chodem, metronomy, šachové hodiny, minutky, cestovní budíky, hodiny nástěnné i stolní ze dřeva, skla i umělých hmot, budíky a hodiny, jejichž design ovlivnil styl světové výstavy Brusel EXPO 1957, i miniaturní kyvadlové mechanické hodiny pro děti.

O něco mladší než šternberská továrna byl závod Chronotechny v Novém Městě nad Metují, který se specializoval na výrobu náramkových a kapesních osobních hodinek. Značka Prim se pro ně užívala od poloviny padesátých let. Přibližně po deseti letech se novoměstský závod osamostatnil a s novým názvem Elton vyráběl hodinky Prim se značkou v obnovené grafické úpravě. Určitě si na ně vzpomenete, v Česku je nosil téměř každý.

 

Primky jako rodinné stříbro

Do roku 2000 vyrobila šternberská Chronotechna více než 60 milionů budíku a nástěnných hodin, novoměstský Elton má na kontě více než patnáct milionů hodinek. Jenže zatímco ve Šternberku se už dávno hodiny nevyrábějí, náramkové hodinky značky Prim existují dál. Stále se montují v Novém Městě nad Metují (ročně jich tu prý vyrobí asi sto čtyřicet tisíc), jeden strojek se skládá z více než 130 součástek a nejznámější modelové řady se jmenují Orlík, Spartak, Diplomat a Pavouk. Primky nosí čeští sportovci a členové Českého olympijského týmu, mezi ambasadory značky patří olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, herec Hynek Čermák nebo špičkový chirurg, profesor Jan Štulík.

Nejlevnější Primky vás vyjdou zhruba na tisícovku, cena těch luxusnějších může vyšplhat až na desítky tisíc a nejdražší platinové verze stojí i 1,5 milionu. Firma je dodává s certifikátem, jedinečným vyraženým výrobním číslem a samozřejmě i s doživotním servisem. Většina hodinek putuje na domácí trh, zbytek se vyváží – na Slovensko, do Německa, Slovinska i do Spojených států. A protože tradiční značka je pro Česko rodinným stříbrem, Primky nás reprezentují i ve světě: jako dárek je dostali například Barack Obama, Angela Merkelová nebo Václav Klaus.
 

Kde si prohlédnete nejmenší a největší hodiny?

Chcete na vlastní oči vidět zajímavé hodiny, které se vám na rozdíl od Primek na zápětí nevejdou? Tak například ve Velkém Meziříčí na Vysočině na věži kostela sv. Mikuláše mají největší osvětlené hodiny v Česku. Průměr ciferníků je 420 cm a vyrobeny byly v roce 1949. Obří hodiny mají také na Městské věži v nedaleké Třebíči, kde má hodinový ciferník průměr je 5,5 metru. Ručičky věžních hodin jsou dvoumetrové a čísla měří na výšku 60 centimetrů. Ještě větší – a prý dokonce největší v Česku – jsou dvoje prosklené hodiny na věži kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. Mají průměr bezmála osm metrů, autorem unikátní stavby byl architekt Jože Plečnik.

Kuriózní jsou také dvoje sluneční hodiny se zmenšeninou sluneční soustavy na návsi v jihomoravských Hýslech. Na gnómonu větších slunečních hodin objevíte ty druhé, vůbec nejmenší sluneční hodiny na světě s rozměrem 9 × 9 mm. Naopak největší sluneční hodiny mají v Třešti; jsou vysoké 8,21 metrů a zabírají plochu 663 metrů čtverečních.
 
Děčínské hodinárium na zámku Děčín Kultura

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Dům hodin na Karlštejně Kultura

Dům hodin na Karlštejně

Ojedinělá procházka časem, zachycující vývoj hodinářského umění od 16. století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.

Expozice Primek v Novém Městě nad Metují Kultura

Expozice Primek v Novém Městě nad Metují

V městském muzeu v Novém Městě nad Metují si prohlédnete hodinářskou expozici Primek, která mapuje historii hodinek, budíků a hodin značky PRIM vyráběných ve městě.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Mechanické hodinky Prim Manufacture 1949 z Nového Města nad Metují Zážitky

Mechanické hodinky Prim Manufacture 1949 z Nového Města nad Metují

Historie hodinek PRIM z Nového Města nad Metují, sahá až do roku 1949, kdy se místní továrna začala specializovat na náramkové mechanické hodinky. Společnost ELTON hodinářská, a.s. je původní český výrobce hodinek, značka bývá označována rodinným stříbrem.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu Kultura

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Expozice času Šternberk Zážitky

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Městská věž v Třebíči Památky

Městská věž v Třebíči

Městská věž je jednou z dominant Třebíče, která nabízí neopakovatelný pohled na město.

Městské muzeum Nové Město nad Metují Kultura

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou bránu do Orlických hor, zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě Kultura

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Obří sluneční hodiny, které zaujímají plochu o rozloze 663 m2 a jejichž „ručička“ měří 8,21 m, se tyčí již od roku 2003 na náměstí malého městečka Třešť.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí Památky

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech Kultura

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
24. červenec 2024 17:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Olomouc žije flamenkem! Vychutnejte si Španělsko s Colores Flamencos

Za pravou španělskou atmosférou nemusíte cestovat tisíce kilometrů. S multižánrovým festivalem Colores Flamencos, který se koná od 25. do 28. července 2024, ji zažijete přímo v centru Olomouce. Čekají vás roztančená olomoucká náměstí, flamencové workshopy, koncerty, gastronomické večery a famózní galavečer. Virtuózní kytarista Pedro Navarro vystoupí na festivalu Colores ve svém představení Sueño Flamenco spolu s flamenkovými tanečnicemi Mamén Baños a Aidou Larou. Na kytaru a perkuse ho doprovodí Lluís Castañ a Kevin Muñoz. Jako vždy se můžete těšit na skvělou paellu, úžasná vína a také vystoupení umělců.
23. červenec 2024 7:58
Zážitky, Olomoucký kraj

Rytíři u hradu Bouzova pořádají přes léto turnaje na koních

Hrad Bouzov chysá po celou sezónu 2024 velmi zajímavé akce. V létě jsou všichni milovníci středověku a rytířského způsobu života zváni na kolbiště v hradním parku. Právě tam probíhají každý den představen středověkého divadla Traken, které vás přenese do období středověkých turnajů a rytířských klání v humorně laděném představení. Těšte se na rytířve zbroji, jezdecké dovednosti a souboje dřevců.
21. červenec 2024 6:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2024 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program.
18. červenec 2024 10:33
Letní sporty, Olomoucký kraj

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj