ÚvodAktualityČeské značky: JAWA a František Janeček
Kultura

České značky: JAWA a František Janeček

Poslechněte si audio verzi článku
Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.
Praze na Pankráci, na rozhraní Nuslí, Michle, Krče a Podolí, je návrší Zelená liška. V roce 1922 tu František Janeček koupil již neprovozovaný zájezdní hostinec U lišky a proměnil jej v podnik, kterému se říkalo Janečkárna. Šlo o zbrojovku, kde podnikatel a vynálezce vyráběl hlavně ruční granáty systému Janeček a upravoval pro potřeby armády různé ruční zbraně.
 

Od granátů k motorkám

Jenže během několika let se vinou poklesu státních zakázek a větší konkurence přestala zbrojní výroba vyplácet. V roce 1929 Janečkův syn František Karel prosadil myšlenku začít vyrábět motocykly; těch bylo naopak na trhu velmi málo.

Vůbec první motocykl Jawa měla veřejnost možnost vidět na 11. pražském autosalonu, konaném na výstavišti v říjnu 1929. Šlo o stroj, vyrobený v licenci se zavedenou a zkušenou firmu Wanderer ze saského Chemnitz, která motocykly vyráběla již od roku 1902. V té době ale měla potíže, takže nabídka k odkoupení licence na motorku Wanderer 500 OHV přišla v pravý čas. Tak se zrodila nová motocyklová (a později i automobilová) obchodní značka JaWa, neboli Janeček-Wanderer.
 

Jawa na cestách

Když odezněla světová hospodářská krize, Janečkovi se rozhodli zahájit vedle motocyklů i výrobu automobilů. Zatímco podvozky se vyráběly v Janečkárně, role karosárny, kde se stloukaly dřevěné kostry a potahovaly se koženkou, byla určena pro někdejší bednárnu a pilu v Kvasinách u Rychnova nad Kněžnou. Proč tak daleko? Důvod hledejme v roce 1878: v blízkém Klášterci nad Dědinou se totiž František Janeček narodil, v nedalekém Opočně chodil do školy a v Kvasinách rodina zakoupila již zmíněnou pilu a bednárnu.

Konečná montáž ale neprobíhala ani v Kvasinách, ani v Praze, ale v Týnci nad Sázavou, kam díly k montáži dovážel z obou stran Posázavský pacifik: z Prahy jezdily podvozky, z Kvasin přes Hradec Králové, Kolín a Ledečko nad Sázavou zase karoserie, vyrobené z kvalitních slovenských buků. Auta se začala vyrábět v roce 1934 pod obchodní značkou Jawa 700; za vůz zájemci zaplatili 22 900 korun, což byl dvacetinásobek tehdejšího průměrného platu.
 

Jawa válečná, poválečná a dnešní

V Týnci nad Sázavou, přesněji v Brodcích na levé straně Sázavy, koupil František Janeček v roce 1931 přádelnu a barvírnu příze a proměnil ji ve strojírnu. Zahájil tu konečnou montáž prvního modelu automobilu JAWA, tedy Jawa 700. Na protějším břehu v Týnci založil v téže době slévárnu hliníku, oceli a barevných kovů, nástrojárnu a modelárnu METAZ. Cílem bylo poskytovat automobilovému a motocyklovému průmyslu, tedy nejen pro účely vlastní výroby, strojírenské služby a kovové odlitky vyrobené na míru. Firma METAZ, hlásící se k Janečkovu průmyslovému odkazu, v Týnci nad Sázavou působí dodnes.

Za druhé světové války dostala přednost zbrojní výroba, v roce 1941 František Janeček zemřel. Po znárodnění příslušné ministerstvo rozhodlo, že Jawa přestane vyvíjet a vyrábět automobily a zůstane jen u motocyklů. Výroba se přesunula do státního podniku Československé motocyklové závody se sídlem ve Strakonicích. Pro Jawu se tu vyráběly motory, konečná montáž se ale nadále odehrávala v Týnci nad Sázavou.

Tam také zastihl Jawu revoluční rok 1989; tehdy patřila mezi největší výrobce motocyklů na světě, navíc značka byla ověnčena úspěchy ze závodních okruhů, motokrosu nebo endura. Následující roky ale přinesly strmý pád: po rozpadu Sovětského svazu, kam mířila velká část produkce, firma přišla o významnou část trhu, odbyt postupně klesl na desetinu produkce osmdesátých let. Komplikovaná byla i privatizace, takže se Jawa nedočkala zahraničního partnera. Značku dnes používají dvě firmy, Jawa Divišov, kde se od roku 1963 vyráběly plochodrážní stroje Jawa, a Jawa Moto v Týnci nad Sázavou.
 

Víte, že…?

  • Kandidáti, kteří měli v roce 1938 vystřídat na Pražském hradě v křesle prezidenta Edvarda Beneše, se v dobách po Mnichově hledali mezi nestranickými odborníky. Ve hře byl kromě Františka Janečka i bankéř Jaroslav Preiss nebo historik Josef Šusta, ale parlament zvolil šéfa Nejvyššího správního soudu Emila Háchu.
  • Někdejší karosárna Jawy, závod v Kvasinách, se po znárodnění stal součástí mladoboleslavské automobilky a tradice výroby automobilů tu pod značkou ŠKODA AUTO trvá dodnes.
  • Výroba vozu Jawa Minor II byla po znárodnění přesunuta do nově vzniklého státního podniku Letecké závody, který zahrnoval podniky Aero, Praga a Walter; vůz se dál se vyráběl do roku 1951 pod obchodním názvem Aero Minor. Navzdory obchodnímu úspěchu byla jeho výroba násilně ukončena, protože automobilový průmysl byl zhodnocen jako buržoazní. Dělnická třída se musela spokojit s motokoly a s motocykly.
  • Františka Janečka v Týnci nad Sázavou dodnes připomíná také rodinná vila, kterou si nechal postavit v roce 1928 za 2,8 milionu korun na bývalém Korbelově vršku. Dům se stal rázem dominantou kraje místo staré hradní věže. Nový majitel ji kompletně zrekonstruoval, v interiérech z dob Františka Janečka nezůstalo nic.
  • Motocykly Jawa můžete vidět například v Muzeu Jawa Konopiště, v Muzeu motocyklůKašperských Horách, Muzeu motocyklů v Křivoklátě, v expozici motocyklů na hradě Kámen nebo v expozici historických motocyklů, sidecarů, automobilů a technických zajímavostíLesné u Znojma.
Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů Kultura

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Malé motocykly v depozitu Muzea veterán Tatra klubu Bystřice nad Pernštejnem Kultura

Malé motocykly v depozitu Muzea veterán Tatra klubu Bystřice nad Pernštejnem

Muzeum malých motocyků se nachází v Depozit muzeu veteránů "Veteran Tatra klubu" v Bystřici nad Pernštejnem. Expozice disponuje více než třicetikusovou nabídkou strojů domácí i zahraniční výroby.

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita Kultura

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita

Chcete zažít to správné dobrodružství kriminalistiky, poznat historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území bývalého Československa od doby jeho vzniku po současnost? Pak navštivte Muzeum Policie České republiky v areálu pražského Karlova.

Městské muzeum Netvořice – expozice týnecké kameniny Kultura

Městské muzeum Netvořice – expozice týnecké kameniny

Jedinečná expozice kameniny z týnecké továrny z 18. století. Městské muzeum v Netvořicích láká nejen na stálou expozici týnecké kameniny, ale také nově otevřenou expozici věnovanou vystěhování Netvořic a okolí za II.světové války.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy v Kácově Kultura

Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy v Kácově

V nově otevřeném muzeu naleznete 70 motocyklů české a slovenské výroby, v hlavním zastoupení značky Jawa a ČZ, historické fyzikální modely, modely technických principů, řezy motorů, krystalové přijímače, měřící přístroje a mnoho dalších technických zajímavostí na 200 m čtverečních výstavní plochy.

Motomuzeum Borek pod Troskami Kultura

Motomuzeum Borek pod Troskami

V muzeu se nachází unikátní sbírka více než 150 historických českých a zahraničních motocyklů, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30. až 70. letech minulého století.

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II Kultura

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn Kultura

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Zajímají-li vás historické motocykly a ani umění vám není cizí, je muzeum v Českém Krumlově pro vás to pravé! V muzeu jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

Motomuzeum v Chlumčanech Kultura

Motomuzeum v Chlumčanech

V muzeu si můžete prohlédnout kompletní předválečnou řadu motocyklů Jawa, ČZ a Praga. Součástí výstavy je i kompletní sbírka motokrosových speciálů ČZ a ESO. Vystaveno je více než 160 ks unikátních motocyklů. Obdivovat můžete opravdové skvosty.

Muzeum Jawa – Rabakov Kultura

Muzeum Jawa – Rabakov

Soukromé muzeum historických motocyklů JAWA otce a syna Miclíkových se nachází na okraji Českého ráje poblíž zámku Dětenice, necelých 15 km od Mladé Boleslavi v obci Rabakov. Při návštěvě uvidíte ucelenou kompletní sbírku motocyklů JAWA od roku 1929 do roku 2006.

Motomuzeum u Horáků Zážitky

Motomuzeum u Horáků

Soukromá sbírka motocyklů v původním stavu. Až 90 exponátů značky Jawa, benelli a dalších

První Valašské motomuzeum Kultura

První Valašské motomuzeum

Muzeum prezentuje unikátní sbírku, která mapuje historii motocyklového průmyslu v bývalém Československu. Přitom nejstarší stroj, který se v ní nachází, byl vyroben v roce 1929, tedy v prvním roce vzniku firmy JAWA, a poslední modely pochází z roku 1992.

Muzeum motocyklů v Oselcích Kultura

Muzeum motocyklů v Oselcích

V malebné obci Oselce na jižním Plzeňsku najdete v přízemí Obecního úřadu malou, ale velmi zajímavou expozici historických motocyklů Jawa a ČZ.

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny Kultura

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Navštivte soukromé muzeum historický vozidel a motocyklů, nacházející se v malebné vesničce Chotoviny nedaleko jihočeského města Tábor. V muzeu je umístěno na 80 exponátů. Zakladatelem a majitelem je pan Václav Janecký, který se tomuto koníčku věnuje již od mládí.

 Muzeum motocyklů Křivoklát – ucelená sbírka motocyklů Jawa, ČZ a automobilů Jawa Kultura

Muzeum motocyklů Křivoklát – ucelená sbírka motocyklů Jawa, ČZ a automobilů Jawa

Rozsáhlá expozice motocyklů se nachází přímo v křivoklátském podhradí. Podle mého názoru se jedná o nejkompletnější sbírku sériových cestovních motocyklů ČZ, JAWA a automobilů JAWA.

Další aktuality

Kostelec nad Černými lesy ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2024 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 25. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert.
23. květen 2024 13:32
Zážitky, Středočeský kraj

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

Poslední květnový víkendu 24. až 26. 5. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
22. květen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Lešanské muzeum zahajuje v sobotu novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 25. muzejní sezóny, a to v sobotu 25. května. Vojenské technické muzeum Lešany si za více než dvacet let své existence získalo velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné do muzea je zdarma.
21. květen 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Pozorovat ho můžete jak z Vrázovy vyhlídky nedaleko náměstí Míru, tak třeba z paluby některé z výletních lodí, které tu pravidelně křižují labskou hladinu. K soutoku se ale můžete vypravit i po svých a cestou si prohlédnout zajímavou technickou památku, zdymadlo v Hoříně, které funguje od roku 1905 až dodnes.
20. květen 2024 20:00
Příroda, Středočeský kraj

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 25. 5. 2024 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
20. květen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kvetoucí rododendrony lákají k návštěvě Průhonického parku

Každoročně během května je dendrologická zahrada v Průhonicích plná obdivovatelů nádherně kvetoucích rododendronů všech druhů i velikostí. V plném květu jsou nyní nejen rododendrony a azalky, ale také šeříky, kosatce a další zajímavé dřeviny – například davidie listenová, pavlovnie plstnatá, dřín květnatý či zmarlika kanadská.
20. květen 2024 9:00
Příroda, Středočeský kraj

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse nad Labem

K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 18. května 2024 na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Tradiční vojensko-historická akce je věnovaná vzpomínce na posledního rakouského císaře, uherského krále a krále českého. Návštěvníky čeká v zámecké zahradě dobové tržiště a bohatý program plný vojenských ukázek a dobové módy. Z Masarykova nádraží bude do Brandýsa nad Labem vypraven parní vlak!
17. květen 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Zoo a zooparky středních Čech: Kam vyrazit na výlet za zvířátky?

Zvířata umějí vykouzlit úsměv na tvářích dětí i dospělých, bez ohledu na to, jestli jsou z našich končin anebo exotická. Výlety za zvířaty jsou velmi oblíbené, ať už se jedná o výlet za těmi domácími, divokými či cizokrajnými, za medvědy do medvědárií, chameleony anebo třeba na neobvyklou procházku s osly. Ve středočeských zoo a zooparcích se nabízejí i možnosti nakrmit zvířata, stát se na pár hodin jejich ošetřovatelem a další zážitkové programy. Možností k výletům je mnoho, Kudy z nudy přináší tipy na dvě desítky z nich.
16. květen 2024 9:00
Příroda, Středočeský kraj