!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
"> "> ">
Kultura

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

  • Vydáno14. října 2018
Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.
Práce v malé továrně na piana Antonína Petrofa nadchla; v roce 1864 sestrojil první vlastní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu za katedrálou sv. DuchaHradci Králové na řádnou klavírnickou dílnu. Ta začala být úspěšně se rozvíjející firmě záhy malá, a tak se po několika letech mistři klavírníci stěhovali za město do dnešní ulice Na Brně. Tady dodnes pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici již pátá generace rodiny Petrofů.
 

Od historie po dnešek

Na přelomu 19. a 20. století se nástroje českého původu z Hradce Králové vyvážely do celého světa. Uznání se dočkal i Antonín Petrof: od císaře obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1915 zakladatel firmy zemřel a idylické časy skončily. Synové, vnuci a další generace Petrofů se během 20. století museli vypořádat se dvěma světovými válkami, meziválečnou hospodářskou krizí, znárodněním a nakonec s vleklou privatizací.

Současný největší výrobce akustických pian v Evropě má přibližně 200 zaměstnanců. Ročně dodá na trh přibližně dva tisíce klavírů a dvanáct tisíc pianin s velkým podílem ruční práce, více než polovina produkce míří na východní trhy, především do Ruska, Číny a Japonska. Firma má vlastní výzkumnou a vývojovou laboratoř, před několika lety při oslavách 150. výročí založení byla představena nová prémiová značka ANT. PETROF a loni společnost otevřela obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery.
 

Petrof Gallery a muzeum

Chcete-li Petrof Gallery navštívit, musíte se vydat přímo do sídla společnosti. Reprezentativní prodejní salon, hudební kavárna a hala pro pořádání koncertů, konferencí a společenských setkání totiž vznikla rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu. Vzniklo tak důstojné prostředí pro prodej zdejších nástrojů, k vidění je i zvětšený model klavíru, který tvoří skryté schodiště a balkon s výhledem na prodejnu. K posezení u šálku kávy láká kavárna a další kuriozita: klavír vybavený unikátním samohrajícím systémem.

V areálu sídlí rovněž muzeum, jehož prohlídku si ovšem musíte rezervovat předem. Je tu vystavena řada jedinečných hudebních nástrojů, od klavírů a pianin přes harmonia až po historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Všechny nástroje si můžete na místě vyzkoušet, prohlídku je samozřejmě možné spojit s exkurzí do výrobních prostor.
 

Víte, že?

  • Sto let od vzniku Československa oslavila firma Petrov představením klavíru, pojmenovaného  Republika. Jeho základem je nejprodávanější model 125, ale jinak k jeho výrobě byly použity materiály spojené se vznikem samostatné republiky: rezonanční deska je z beskydského smrku, uplatnil se i slovenský javor a zakarpatský ořech. Nástroj zdobí vlajka, znak a obrys prvorepublikového Československa.
  • Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
  • Klavíry se vyvíjely stovky let, ovšem v době, kdy zahájil výrobu Antonín Petrof, už vypadaly a fungovaly stejně jako dnes.
  • I laikové ví, že se klaviatura skládá z černých a bílých kláves, ale znáte jejich počet? Při 88 klávesách je 52 bílých a 36 černých. Bílé klávesy se dřív vyráběly ze slonoviny a mrožích klů, černé z ebenového dřeva. Dnes samozřejmě ušlechtilé materiály vystřídaly umělé obklady.
  • Výroba klavíru je dlouhý proces, náročný finančně i technicky. Od pokácení stromů k poslednímu doladění může uplynout i několik let. Průměrná doba výroby piana je pět až šest měsíců, klavír se rodí přibližně devět měsíců.
Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Zpívající stromy v Hradci Králové

Zpívající stromy v Hradci Králové

Tři stromy s kulovitou korunou a útlým kmenem zdobí terasy schodiště z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Když na schody někdo vstoupí, rozzáří se barevná světla, která osvětlí stromy a prostor kolem nich, a spustí se hudba.

Další aktuality