Úvod > Aktuality > České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
Kultura

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

Poslechněte si audio verzi článku
Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.
Práce v malé továrně na piana Antonína Petrofa nadchla; v roce 1864 sestrojil první vlastní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu za katedrálou sv. DuchaHradci Králové na řádnou klavírnickou dílnu. Ta začala být úspěšně se rozvíjející firmě záhy malá, a tak se po několika letech mistři klavírníci stěhovali za město do dnešní ulice Na Brně. Tady dodnes pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici již pátá generace rodiny Petrofů.
 

Od historie po dnešek

Na přelomu 19. a 20. století se nástroje českého původu z Hradce Králové vyvážely do celého světa. Uznání se dočkal i Antonín Petrof: od císaře obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1915 zakladatel firmy zemřel a idylické časy skončily. Synové, vnuci a další generace Petrofů se během 20. století museli vypořádat se dvěma světovými válkami, meziválečnou hospodářskou krizí, znárodněním a nakonec s vleklou privatizací.

Současný největší výrobce akustických pian v Evropě má přibližně 200 zaměstnanců. Ročně dodá na trh přibližně dva tisíce klavírů a dvanáct tisíc pianin s velkým podílem ruční práce, více než polovina produkce míří na východní trhy, především do Ruska, Číny a Japonska. Firma má vlastní výzkumnou a vývojovou laboratoř, při oslavách 150. výročí založení byla představena nová prémiová značka ANT. PETROF a v roce 2017 společnost otevřela obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery.
 

Petrof Gallery a muzeum

Chcete-li Petrof Gallery navštívit, musíte se vydat přímo do sídla společnosti. Reprezentativní prodejní salon, hudební kavárna a hala pro pořádání koncertů, konferencí a společenských setkání totiž vznikla rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu. Vzniklo tak důstojné prostředí pro prodej zdejších nástrojů, k vidění je i zvětšený model klavíru, který tvoří skryté schodiště a balkon s výhledem na prodejnu. K posezení u šálku kávy láká kavárna a další kuriozita: klavír vybavený unikátním samohrajícím systémem.

V areálu sídlí rovněž muzeum, jehož prohlídku si ovšem musíte rezervovat předem. Je tu vystavena řada jedinečných hudebních nástrojů, od klavírů a pianin přes harmonia až po historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Všechny nástroje si můžete na místě vyzkoušet, prohlídku je samozřejmě možné spojit s exkurzí do výrobních prostor.
 

Víte, že?

  • Sto let od vzniku Československa oslavila firma Petrof představením klavíru, pojmenovaného  Republika. Jeho základem je nejprodávanější model 125, ale jinak k jeho výrobě byly použity materiály spojené se vznikem samostatné republiky: rezonanční deska je z beskydského smrku, uplatnil se i slovenský javor a zakarpatský ořech. Nástroj zdobí vlajka, znak a obrys prvorepublikového Československa.
  • Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
  • Klavíry se vyvíjely stovky let, ovšem v době, kdy zahájil výrobu Antonín Petrof, už vypadaly a fungovaly stejně jako dnes.
  • I laikové ví, že se klaviatura skládá z černých a bílých kláves, ale znáte jejich počet? Při 88 klávesách je 52 bílých a 36 černých. Bílé klávesy se dřív vyráběly ze slonoviny a mrožích klů, černé z ebenového dřeva. Dnes samozřejmě ušlechtilé materiály vystřídaly umělé obklady.
  • Výroba klavíru je dlouhý proces, náročný finančně i technicky. Od pokácení stromů k poslednímu doladění může uplynout i několik let. Průměrná doba výroby piana je pět až šest měsíců, klavír se rodí přibližně devět měsíců.
Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Sté výročí vzniku Československé republiky oslavila královéhradecká firma Petrof výrobou unikátního klavíru. Pianino, na jehož výrobu byly použity materiály vztahující se k Československu, bylo trefně pojmenován Republika. Vidět je můžete v budově kulturního centra Petrof Gallery.

The Sonatas For Piano & Cello

23.4.
The Sonatas For Piano & Cello

Vynikající český violoncellista Jiří Bárta uvede 23. dubna 2024 za klavírního doprovodu Terezie Fialové skladby Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Ludwiga van Beethovena.

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Vydejte se po stopách tradičních řemesel Královéhradeckého kraje

Vydejte se po stopách tradičních řemesel Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je protkán řemesly, objevte s portálem Kudy z nudy místa spojená s tradicemi. Vrátíte se o staletí dozadu, poznáte, jak se dříve žilo, ale také si řadu řemesel můžete vyzkoušet vlastními rukama. O letních prázdninách můžete vyrazit do řady muzeí, ale také přímo do dílen, kde uvidíte mistry svých oborů. Poznejte, jak se vyrábí vánoční ozdoby či loutky, jak dříve pracovali mlynáři a kováři, nebo třeba se podívejte, jak vznikají světově vyhlášené klavíry továrny Petrof.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Zpívající stromy v Hradci Králové

Zpívající stromy v Hradci Králové

Tři stromy s kulovitou korunou a útlým kmenem zdobí terasy schodiště z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Když na schody někdo vstoupí, rozzáří se barevná světla, která osvětlí stromy a prostor kolem nich, a spustí se hudba.

Další aktuality

V zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí začínají kvést tisíce bledulí a sněženek

Jaro je tady! Ohlašují jej mimo jiné bledule jarní, které v tyto dny vykvétají v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Drobní poslové jara se v zahradě vyskytují zhruba na jednom hektaru její rozlohy. Pokud pro ně bude počasí příznivé a příliš rychle se neoteplí, vydrží bledule v zahradě ještě asi měsíc. A během březnových víkendů si zdejší procházku zpříjemníte i díky otevřené Toniova zámecká kavárna.
Královéhradecký kraj | Příroda

Obří akvárium v Hradci Králové má o jarních prázdninách otevřeno i v pondělí

Tropická příroda a květiny Střední a Jižní Ameriky, obří sladkovodní akvárium, v němž žije přes 40 druhů ryb a podvodní tunel umožňující pohled ze dna tůně k hladině – to jsou hlavní lákadla pro návštěvníky Envi domu v centru Hradce Králové. Otevřeno je i v zimním období denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, ale o jarních prázninách je otevřeno i v pondělí, a to od 11:00 do 16:00 hodin.
Královéhradecký kraj | Příroda

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!
Královéhradecký kraj | Příroda

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Poznejte národní kulturní památky Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je na památky všeho druhu velmi bohatý. Dovedli byste ale z velkého množství památných míst a objektů vybrat národní kulturní památky? Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. Poznejte široké spektrum národních kulturních památek, které se v Královehradeckém kraji nachází. Vybrat, které to jsou, vám pomůže Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

Nenechte si ujít volejbal na sněhu – Cev Snow Volleyball ve Špindlerově Mlýně

V roce 2024 bude celé CEV Volleyball European Tour probíhat ve znaku Evropy: Díky úzké spolupráci s Confédération Européenne de Volleyball (CEV) se bude poprvé konat mezinárodní volejbalová série na sněhu, a to již 24. a 25. února ve Špindlerově Mlýně. Turnaje budou probíhat po oba dny ve Skiareálu Svatý Petr. Snow volejbal zároveň usiluje o zařazení do zimních olympijských her.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty