Úvod > Aktuality > České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
Kultura

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

  • Vydáno14. října 2018
Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.
Práce v malé továrně na piana Antonína Petrofa nadchla; v roce 1864 sestrojil první vlastní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu za katedrálou sv. DuchaHradci Králové na řádnou klavírnickou dílnu. Ta začala být úspěšně se rozvíjející firmě záhy malá, a tak se po několika letech mistři klavírníci stěhovali za město do dnešní ulice Na Brně. Tady dodnes pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici již pátá generace rodiny Petrofů.
 

Od historie po dnešek

Na přelomu 19. a 20. století se nástroje českého původu z Hradce Králové vyvážely do celého světa. Uznání se dočkal i Antonín Petrof: od císaře obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1915 zakladatel firmy zemřel a idylické časy skončily. Synové, vnuci a další generace Petrofů se během 20. století museli vypořádat se dvěma světovými válkami, meziválečnou hospodářskou krizí, znárodněním a nakonec s vleklou privatizací.

Současný největší výrobce akustických pian v Evropě má přibližně 200 zaměstnanců. Ročně dodá na trh přibližně dva tisíce klavírů a dvanáct tisíc pianin s velkým podílem ruční práce, více než polovina produkce míří na východní trhy, především do Ruska, Číny a Japonska. Firma má vlastní výzkumnou a vývojovou laboratoř, před několika lety při oslavách 150. výročí založení byla představena nová prémiová značka ANT. PETROF a loni společnost otevřela obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery.
 

Petrof Gallery a muzeum

Chcete-li Petrof Gallery navštívit, musíte se vydat přímo do sídla společnosti. Reprezentativní prodejní salon, hudební kavárna a hala pro pořádání koncertů, konferencí a společenských setkání totiž vznikla rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu. Vzniklo tak důstojné prostředí pro prodej zdejších nástrojů, k vidění je i zvětšený model klavíru, který tvoří skryté schodiště a balkon s výhledem na prodejnu. K posezení u šálku kávy láká kavárna a další kuriozita: klavír vybavený unikátním samohrajícím systémem.

V areálu sídlí rovněž muzeum, jehož prohlídku si ovšem musíte rezervovat předem. Je tu vystavena řada jedinečných hudebních nástrojů, od klavírů a pianin přes harmonia až po historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Všechny nástroje si můžete na místě vyzkoušet, prohlídku je samozřejmě možné spojit s exkurzí do výrobních prostor.
 

Víte, že?

  • Sto let od vzniku Československa oslavila firma Petrov představením klavíru, pojmenovaného  Republika. Jeho základem je nejprodávanější model 125, ale jinak k jeho výrobě byly použity materiály spojené se vznikem samostatné republiky: rezonanční deska je z beskydského smrku, uplatnil se i slovenský javor a zakarpatský ořech. Nástroj zdobí vlajka, znak a obrys prvorepublikového Československa.
  • Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
  • Klavíry se vyvíjely stovky let, ovšem v době, kdy zahájil výrobu Antonín Petrof, už vypadaly a fungovaly stejně jako dnes.
  • I laikové ví, že se klaviatura skládá z černých a bílých kláves, ale znáte jejich počet? Při 88 klávesách je 52 bílých a 36 černých. Bílé klávesy se dřív vyráběly ze slonoviny a mrožích klů, černé z ebenového dřeva. Dnes samozřejmě ušlechtilé materiály vystřídaly umělé obklady.
  • Výroba klavíru je dlouhý proces, náročný finančně i technicky. Od pokácení stromů k poslednímu doladění může uplynout i několik let. Průměrná doba výroby piana je pět až šest měsíců, klavír se rodí přibližně devět měsíců.
Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Zpívající stromy v Hradci Králové

Zpívající stromy v Hradci Králové

Tři stromy s kulovitou korunou a útlým kmenem zdobí terasy schodiště z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Když na schody někdo vstoupí, rozzáří se barevná světla, která osvětlí stromy a prostor kolem nich, a spustí se hudba.

Jazz Goes to Town 2023

10.10.
14.10.
Jazz Goes to Town 2023

29. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 10. do 14. října 2022.

Další aktuality

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Stezka korunami stromů v Krkonoších chystá zimní noční prohlídky

Stezka korunami stromů Krkonoše láká o jarních prázdninách na zajímavé noční prohlídky. Večer v lese za doprovodu průvodce Správy KRNAP mohou lidé zažít letos šestkrát, a to každou středu od 8. února do 15 března 2023. Největší zážitek z večerních prohlídek mají samozřejmě děti, pro které je poznávání zvířat podle zvuků a hledání jejich blýskajících se očí v lese pomocí baterek neobvyklé dobrodružství.
Královéhradecký kraj | Zážitky