!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let
"> "> ">
Kultura

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

Vydáno 14. října 2018
Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.
Práce v malé továrně na piana Antonína Petrofa nadchla; v roce 1864 sestrojil první vlastní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu za katedrálou sv. DuchaHradci Králové na řádnou klavírnickou dílnu. Ta začala být úspěšně se rozvíjející firmě záhy malá, a tak se po několika letech mistři klavírníci stěhovali za město do dnešní ulice Na Brně. Tady dodnes pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici již pátá generace rodiny Petrofů.
 

Od historie po dnešek

Na přelomu 19. a 20. století se nástroje českého původu z Hradce Králové vyvážely do celého světa. Uznání se dočkal i Antonín Petrof: od císaře obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1915 zakladatel firmy zemřel a idylické časy skončily. Synové, vnuci a další generace Petrofů se během 20. století museli vypořádat se dvěma světovými válkami, meziválečnou hospodářskou krizí, znárodněním a nakonec s vleklou privatizací.

Současný největší výrobce akustických pian v Evropě má přibližně 200 zaměstnanců. Ročně dodá na trh přibližně dva tisíce klavírů a dvanáct tisíc pianin s velkým podílem ruční práce, více než polovina produkce míří na východní trhy, především do Ruska, Číny a Japonska. Firma má vlastní výzkumnou a vývojovou laboratoř, před několika lety při oslavách 150. výročí založení byla představena nová prémiová značka ANT. PETROF a loni společnost otevřela obchodní a kulturní centrum Petrof Gallery.
 

Petrof Gallery a muzeum

Chcete-li Petrof Gallery navštívit, musíte se vydat přímo do sídla společnosti. Reprezentativní prodejní salon, hudební kavárna a hala pro pořádání koncertů, konferencí a společenských setkání totiž vznikla rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu. Vzniklo tak důstojné prostředí pro prodej zdejších nástrojů, k vidění je i zvětšený model klavíru, který tvoří skryté schodiště a balkon s výhledem na prodejnu. K posezení u šálku kávy láká kavárna a další kuriozita: klavír vybavený unikátním samohrajícím systémem.

V areálu sídlí rovněž muzeum, jehož prohlídku si ovšem musíte rezervovat předem. Je tu vystavena řada jedinečných hudebních nástrojů, od klavírů a pianin přes harmonia až po historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Všechny nástroje si můžete na místě vyzkoušet, prohlídku je samozřejmě možné spojit s exkurzí do výrobních prostor.
 

Víte, že?

  • Sto let od vzniku Československa oslavila firma Petrov představením klavíru, pojmenovaného  Republika. Jeho základem je nejprodávanější model 125, ale jinak k jeho výrobě byly použity materiály spojené se vznikem samostatné republiky: rezonanční deska je z beskydského smrku, uplatnil se i slovenský javor a zakarpatský ořech. Nástroj zdobí vlajka, znak a obrys prvorepublikového Československa.
  • Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
  • Klavíry se vyvíjely stovky let, ovšem v době, kdy zahájil výrobu Antonín Petrof, už vypadaly a fungovaly stejně jako dnes.
  • I laikové ví, že se klaviatura skládá z černých a bílých kláves, ale znáte jejich počet? Při 88 klávesách je 52 bílých a 36 černých. Bílé klávesy se dřív vyráběly ze slonoviny a mrožích klů, černé z ebenového dřeva. Dnes samozřejmě ušlechtilé materiály vystřídaly umělé obklady.
  • Výroba klavíru je dlouhý proces, náročný finančně i technicky. Od pokácení stromů k poslednímu doladění může uplynout i několik let. Průměrná doba výroby piana je pět až šest měsíců, klavír se rodí přibližně devět měsíců.
Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.

Zpívající stromy v Hradci Králové

Zpívající stromy v Hradci Králové

Tři stromy s kulovitou korunou a útlým kmenem zdobí terasy schodiště z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Když na schody někdo vstoupí, rozzáří se barevná světla, která osvětlí stromy a prostor kolem nich, a spustí se hudba.

Hudební fórum Hradec Králové 2021

4.11.
16.11.
Hudební fórum Hradec Králové 2021

Festival Hudební fórum Hradec Králové pořádá Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava. Jeho snahou je vytvářet reprezentativní panorama děl 2. poloviny 20. století a počátku 21. století.

Jazz Goes to Town 2021

12.10.
16.10.
Jazz Goes to Town 2021

27. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 12. do 16. října 2021.