Úvod > Aktuality > Jak covid změnil cestování?
Životní styl

Jak covid změnil cestování?

  • Vydáno21. března 2022
Češi objevili Česko: to je hlavní dobrá zpráva posledních dvou let. Stejně jako lidé v jiných zemích i my v době pocovidové vybíráme pro výlety a dovolenou mnohem častěji místa u nás doma. Hledáme neobjevená místa, rarity a kuriozity, a vracíme se i tam, kde to máme rádi. Cestovatelský sentiment? Možná. Hlavně ale při tom všem doufáme, že bude líp.
Cestovnímu ruchu se před koronavirem náramně dařilo, o to strmější byl jeho propad. A i když se zdá, že to nejhorší máme za sebou a optimistické průzkumy European Travel Commission (ETC) prozrazují, že evropští turisté jsou po cestování hladoví a na počátku léta může přijít boom, Česko zatím na zahraniční turisty čeká. Po světě dosud cestuje přibližně třikrát méně lidí než před covidem, počet letů klesl zhruba na polovinu. A protože cestování do zahraničí je kvůli platnosti covidových certifikátů i nutnosti testování komplikovanější než dřív a nedá se vyloučit další vlna pandemie a nových mutací, i letos bude bezpečnější zůstat doma v Česku. Už máte plány, kam vyrazíte?
 

Jak to bylo?

První tři případy covidu-19 na území České republiky byly testováním potvrzeny v neděli 1. března 2020, o dvanáct dní později byl vyhlášen nouzový stav. Nikdy dřív nebyly Karlův most a prostranství před orlojem u Staroměstské radnice, hlavní lázeňská kolonáda Mariánských Lázní anebo centrum Českého Krumlova tak prázdné jako v domě vrcholící pandemie na jaře 2020. Cestovatelské tipy v novinách a časopisech lákaly, že tohle se už nikdy nebude opakovat a že právě teď je jedinečná možnost poznat jindy beznadějně přecpaná místa sami a bez lidí.

Nakonec ta jedinečná doba trvala skoro dva roky. Praha, Kutná Hora, Telč a další oblíbené destinace vypadaly kvůli zákazu volného pohybu jako města duchů. Líp nebylo ani když zákaz skončil, protože všude bylo zavřeno. Kromě toho města, hrady a zámky, muzea a galerie i další památky rušily jednu akci za druhou, a kdo si s sebou nevzal svačinu, nenarazil ani na žádné otevřené restaurace a bistra.

V tvrdém lockdownu Češi ovšem objevili přírodu: i u nás na portálu Kudy z nudy byla největší sháňka po přírodních krásách a procházkách za městem. Kdo mohl, ten se přestěhoval na chatu nebo na chalupu, obrovský zájem zaznamenaly půjčovny a prodejci obytných aut a cestování karavanem. A dodejme, že právě covid také vylákal spoustu lidí do lázní: ostatně lázeňské vouchery se dají uplatnit až do konce března 2022.
 

Cestování v době pokoronavirové: nové začátky

Co se týče plánování dovolené a prázdnin, chováme se trochu jinak než dřív. Jak?

I po odeznění pandemie polovina Čechů plánuje trávit dovolenou doma. Oproti dřívějšku si cíl dovolené a přesný termín vybíráme téměř zásadně na poslední chvíli, na jednom místě se pak obvykle chceme zdržet delší dobu. Kvůli obavám ze šíření covidu víc dbáme na bezpečí a zdraví, víc než dřív vyhýbáme se davům a přeplněným místům. Zdaleka ne všichni, ale mnozí ano.

Příliš se v tom nelišíme od zbytku Evropy, jak naznačuje průzkum Flash Eurobarometer Attitudes of Europeans towards tourism. Účastnilo se ho přes 25 tisíc lidí ze sedmadvaceti členských států EU, a plných 82 procent z nich chce své cestovní návyky výrazně změnit. Hlavním trendem je udržitelné cestování mimo hlavní sezonu a do méně vytížených míst. Plných 38 procent dotázaných plánuje trávit dovolenou častěji v domovské zemi a 34 procenta uvádějí, že budou cestovat méně. A ačkoli touha po zahraniční dovolené s covidem nevymizela, mnozí během pandemie vyměnili moře za české, moravské a slezské luhy a háje a přišli jim na chuť.
 

Připravte se na sezonu!

Podle průzkumů jsou při plánování dovolené pro Čechy víc než pro jiné Evropany důležitá doporučení a tipy od známých a z osvědčených zdrojů. Tím je portál Kudy z nudy, televizní pořad Toulavá kamera anebo knížky s tipy na cestování po Česku. Která vás letos bude provázet na vašich cestách?
  • Prázdniny v Česku / Kniha Zlín: za dobrodružstvím není třeba létat přes půl světa! Stačí procestovat rodný kraj a dobře se dívat. Vydejte se s Ladislavem Ziburou na dvouměsíční jízdu po českých luzích a hájích a připomeňte si, v jak rozmanité a krásné zemi žijeme.
  • 365 – Gastromapa Lukáše Hejlíka a 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka / Došel karamel: Lukáš objíždí Česko a každý přináší tipy na místa, kde se můžete dobře najíst, napít, dát si skvělou kávu nebo něco sladkého. S Gastromapou můžete plánovat výlety a objevovat nová místa. Navíc do své knížky můžete sbírat razítka navštívených a ochutnaných míst.
  • Výlety (nejen) s dětmi / Jota: Stovky výletních tipů, příběhů, zajímavostí a cestovatelských super špeků od Evy Obůrkové budou skvělým pomocníkem na vašich cestách, až budete chtít prozkoumat nejrůznější zákoutí naší republiky, ať už s partou přátel, s dětmi nebo třeba sami.
  • Severní stezka Českem od západu k východu a Jižní stezka Českem od východu k západu / Universum: cestovatel Jan Hocek se s fotoaparátem vydal na první ucelenou trasu pro pěší i pro cyklisty napříč celou zemí. Stezka Českem vede severními pohraničními horami, přes jihomoravské vinohrady, Šumavu i Český les.
  • Špalíček výletů – To nejlepší / S & D Nakladatelství: soubor 365 výletních cílů po celé České republice vyšel dosud ve čtyřech svazcích a speciálu Hrady a zámky. Nový Špalíček Petra Davida st. a Vladimíra Soukupa obsahuje výběr toho nejlepšího, co se v sérii objevilo.
  • Rozhledny České republiky / Plot: kompletní přehled 421 rozhleden s GPS souřadnicemi, dopravním spojením, otvírací dobou, tipy, co z rozhledny uvidíte, historií stavby a technickými údaji.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro jarní a letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a hlavně je podrobně mapuje nový cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Mezi novinkami roku 2022 objevíte dokumentární seriál Skryté skvosty o málo známých památkách. Cestopisný cyklus, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka nestátních památek

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka nestátních památek

Mezi památkami, které každý rok na začátku sezony znovu vítají své návštěvníky, objevíte řadu takových, které jsou v jiném než státním vlastnictví. Hradů, zámků a dalších objektů v majetku měst a obcí, soukromých osob, neziskových organizací, církví a nadací je dokonce víc než památek v majetku státu a v ničem se od nich neliší: kromě interiérů nabízejí prohlídky venkovních areálů, pořádají výstavy i zajímavé akce.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta

Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta

Do oslav sto let od vzniku Československa zbývá posledních pár týdnů, ovšem někde se slaví už teď. Máme pro vás čtrnáct akcí, kde si přijdou na své oči, uši i chuťové buňky. Kam se podíváme? Například na prezidentský zámek v Lánech, na Dožínky, Festival řízků anebo na Husí slavnosti.

Další aktuality

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Každoročně dne 28. března svůj svátek slaví čeští a slovenští učitelé a učitelky, a to na výročí narození Jana Amose Komenského. Děje se tak už od roku 1955. České a slovenské školy často pořádají v tento den různé akce věnované Komenského životu a jeho tvorbě včetně vyhlášení výsledků ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele nebo učitelky. Připomeňte si školní léta výletem na zajímavá místa. Zavítat na ně rozhodně doporučujeme s vašimi dětmi a pokud patříte k učitelskému sboru, vyražte hned s celou třídou!
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Kalendář 2023: Přehled bylinkových kurzů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Životní styl

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane v pondělí 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2023 ve 22:24 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?
Životní styl

10 tipů, kde si zahrát nebo vyfotit venkovní šachy

Patříte k milovníkům hry v šachy? Pak vás určitě zaujmou tipy na místa, kde se setkáte s šachovými figurkami všech možných i nemožných velikostí... anebo kde si lze zahrát šachovou partii přímo pod širým nebem. Objevujte věže, střelce, královny a jezdce rozmístěné na Karlštejnsku, navštivte největšího bílého pěšce v ČR anebo si zahrajte obří i mini šachy v městských parcích.
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
Životní styl

Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme 8 těch, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států. Nebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.
Životní styl

Mobilní aplikace Kudy z nudy pro cestování po Česku: stáhněte si Tipy na výlety

Užijte si skvělé výlety a dovolenou v Česku s aplikací portálu Kudy z nudy, kterou připravila Agentura CzechTourism. Výběry nejzajímavějších tipů, turistických cílů a denně aktulizované informace vám zpříjemní cestování po Česku. Aplikace je k dispozici ve verzi Android i iOS v několika jazykových verzích.
Životní styl