Úvod > Aktuality > Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

  • Vydáno4. prosince 2023
Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Většina trhů se koná v centrech měst, kam se pohodlně dostanete veřejnou dopravou. Ve větších městech vypravují dokonce vánočně nazdobené tramvaje či trolejbusy!
 
K vánočním trhům patří neodmyslitelně také ukázka tradičních českých řemesel. Nákupem můžete podpořit místní rukodělné výrobce, případně si můžete sami zkusit něco vyrobit. Řada trhů pořádá různé workshopy nejen pro děti. Nejudržitelnější jsou takové, které předvedou, jak si vyrobit dekoraci z recyklovaných či čistě přírodních materiálů. Městská knihovna v Českém Krumlově si pro vás připravila tvoření adventních a vánočních dekorací z vyřazených knih, Praha zve do Goethe Institutu na workshop Vánoce bez plýtvání. Ve Valašském muzeu v přírodě bude v rámci Vánočního jarmarku ve dnech 9.-10.12. tradičně probíhat nabídka dárků z dílen lidových řemeslníků. Na Domažlicku připravili ukázku výroby šperkaře, dráteníka, kováře, tkadleny, hrnčíře i perníkáře.
 
Důraz je kladen také na šetření energie. Ve světelných parcích v Praze a Českých Budějovicích sice září přes 300 tisíce světel, díky nejmodernější LED technologii však nejde o žádné plýtvání energií.
 
Vratné kelímky zajištují minimalizaci odpadu jednorázového nádobí. Také letos prodávají prodejci horké nápoje do zálohovaných plastových kelímků, a to na jarmarcích v Ostravě, Opavě, Českém Krumlově, Uherském Hradišti, Vsetíně a letos je mají nově také v Prostějově. Svařák či medovinu vám dají do originálních kelímků s pražskými motivy ilustrátora Michala Bačáka hned na několika místech po celé Praze. Navštívit můžete Adventní trhy na Jiřáku, vánoční trhy na Václavském náměstí a na Kampě.
 
 
Od počátku pořádání vánočních trhů v Olomouci se pořadatelé snaží o to, aby se štědrost lidí v adventním čase přetavila v konkrétní pomoc těm, kteří ji potřebují. Organizátor, společnost Kulturní Olomouc, proto vyčlenil tři stánky, kde se střídají charitativní organizace z města a okolí, kterým návštěvníci mohou přispět na provoz nebo jejich projekty. Na olomouckém Dolním náměstí stojí Ježíškova dílna, kde si díky neziskové organizaci YMCA mohou děti vyrobit malované hrníčky, baňky, pouštět svíčky ve skořápkách, kreslit na vitráže či dřevěné ozdoby, a to vše za dozoru Moniky Tiché, ředitelky olomoucké YMCA.

Na brněnských vánočních trzích se dokonce můžete zapojit do dobročinné akce Daruj Kelímek a zálohu 50 korun proměnit v dobrý skutek. Dobročinnosti se věnují také v Kroměříži. Vánoční trhy se zde nesou pod názvem Šťastné a veselé a prvky udržitelnosti zařadili hned v několika směrech. Ve stáncích najdete produkty z chráněných dílen a výtěžek z prodeje punče půjde na vybranou charitu. Můžete si zde dokonce pořídit vánoční stromek v květináči, který vám bude dělat radost nejen o Vánocích, ale po celý rok a snížíte počet vyhozených jednoúčelových stromků po vánočních svátcích.

Celkovou atmosféru doladí LED osvětlení s nízkým odběrem elektrické energie. Tradiční vánoční trh v Berouně na Husově náměstí připravil v jedné z dřevěných boudiček sociální stánek. Postupně se zde představí Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, Centrum pro ZP a seniory, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, a mnoho dalších. Obdarovat o Vánocích tak můžete nejen své blízké.
 
A pokud ještě nemáte vánoční stromeček, můžete si pořídit vánoční stromky z udržitelného zdroje, které prodávají v Sušicích. Sušické lesy a služby, s. r. o. nabízí stromečky z prořezávek ze zdejších lesů, čímž se omezuje dovoz stromků ze zahraničních plantáží. Pěstování a prodeji českých vánočních stromků v Moravskoslezském kraji se věnuje také Stromečkárna, která si v roce 2018 vysloužila označení "Beskydy originální produkt®". Její prodejny najdete například v Karviné, Kopřivnici, Frýdku-Místku a dalších městech.
 
Další tipy na adventní a vánoční trhy po Česku najdete na Kudy z nudy v sekci zážitky.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Sezóna v Národopisném muzeu – odpolední workshopy gastronomie

7.3.
Sezóna v Národopisném muzeu – odpolední workshopy gastronomie

Přijďte se k nám naučit upéct dušičkové pečivo, staročeské vánoční cukroví, vánočku nebo třeba fermentovat listy rostlin pro výrobu lahodného podzimního čaje.

Další aktuality

Kde se naučtíe se doopravdy vařit? Tipy na kurzy vaření nejen pro začátečníky

Jste vařením naprosto nedotčeni? Anebo hledáte kurz pro ty, kteří mají vaření jako koníčka a jen se chtějí zdokonalit? Chcete se učit spolu s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako vy a chtějí si dopilovat kuchařské postupy? Ať už potřebujete nacvičit naprosté základy vaření či se naučit něco navíc, inspiraci naleznete v dnešních tipech na Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Za apoštoly na Staroměstskou radnici, Minidiskotéka pro prince a princezny. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, 55. Mezinárodní výstava minerálů – Pardubice, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě

Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky