Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Tradiční řemesla
Skleněná krása z Čech a Moravy

Tradiční řemesla celá ČR

Láká vás návštěva míst, kde odhalíte tajemství a půvab starých řemesel? Zavzpomínat na staré časy nemusíte jen v muzeích řemesel, v technických expozicích a ve starých mlýnech či hamrech, řemeslníky pravidelně potkáte také na jarmarcích, historických slavnostech a ve skanzenech.

Na prohlídku do skanzenu, do hamru nebo do mlýna?

Tradice a ukázky práce mistrů starých řemesel poznáte třeba při prohlídce Podorlického skanzenu v Krňovicích, Muzea lidových staveb v Kouřimi anebo skanzenu ve Strážnici. Nevšedním zážitkem pro vás bude prohlídka Buškova hamru u Trhových Svinů, vodního hamru v Dobřívi anebo některého z řady mlýnů – třeba zlatorudných mlýnů u Zlatých Hor, vodního mlýna ve Slupi anebo větrného mlýna ve Velkých Těšanech.
 

Když jde práce pěkně od ruky

Dílny pro malé i velké bývají tradiční součástí řady trhů, historických jarmarků a slavností. Kde ještě si můžete vyzkoušet nejrůznější rukodělné činnosti na vlastní pěst? Třeba v keramické dílně na statku Bernard u Sokolova, nebo ve svíčkárně a mýdlárně v Šestajovicích, v žerotínské ruční papírně ve Velkých Losinách, v Návštěvnickém centru dřevařství na Modravě nebo každé léto v řemeslných dílnách na hradě Šelmberk u Mladé Vožice.
 

Slavnosti a akce

Líbí se vám pozorovat řemeslníky při práci? Pak se zajeďte podívat na některou z řady akcí, které během roku pořádá Valašské muzeum v příroděRožnově pod Radhoštěm anebo Národní zemědělské muzeumPraze. Máte rádi hrnčířské trhy a slavnosti? Ty nejlepší se pořádají na v Berouně, v Kostelci nad Černými lesy, v Kunštátu a na Kampě. Úžasnou podávanou nabízí také hrad Helfštýn, dějiště každoročního mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston se stálou expozicí kovářství a historickou mincovnou.

Tradice a ukázky mistrů starých řemesel: své umění vám předvedou tesaři, kováři, hrnčíři a další řemeslníci

Zobrazit více

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.
Praha 1, Praha

Retro muzeum Praha v Kotvě

Největší Retro muzeum v České republice má za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech v Československu. Nápaditým způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy.
Praha 1, Praha

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.
Hlinsko, Pardubický kraj

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.
Kuželov, Jihomoravský kraj

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj