Zlín, Kudyznudy
"> Zlín, Kudyznudy "> "> Zlín, Kudyznudy "> "> "> "> Zlín, Kudyznudy "> "> "> "> Zlín, Kudyznudy
Přidat foto

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Baťův Zlín

Na východě Moravy na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů se v údolí řeky Dřevnice rozkládá Baťův Zlín. Město, které proslavili sourozenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovi, když zde v roce 1984 založili firmu na zpracovávání kůží a výrobu obuvi. Právě díky nim se Zlín stal moderní městskou aglomerací plnou funkcionalistické architektury, kterou můžeme obdivovat dodnes. Např. typické domky z režných cihel v obytných čtvrtích, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance nebo reprezentativní vily a veřejné stavby. Na Baťův vliv zde zkrátka narazíte na každém kroku. Pojďte s námi na prohlídku města.
 
➡️ Baťův institut sídlí na Vavrečkově ulici a najdete zde Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnu Františka Bartoše.
 
➡️ Každou první neděli v měsíci si můžete po předchozí rezervaci prohlédnout Vilu Tomáše Bati, která stojí v rozlehlém parku a v současné době je sídlem nadace Tomáše Bati.
 
➡️ Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Uvnitř najdete např. maketu letadla, v němž roku 1932 Baťa zahynul.
 
➡️ Technickým unikátem je pojízdná kancelář J. A. Bati o rozměrech 6 x 6 metrů, do které můžete nahlédnout při prohlídce Baťova mrakodrapu “Jednadvacítka”.
 
➡️ Z památek, které výjimečně nenesou jméno známého obuvníka, stojí za zmínku Zámek Zlín, budova radnice na Náměstí Míru nebo Kostel sv. Filipa a Jakuba.
 

Zlín myslí i na dětské návštěvníky

Pokud se rozhodnete navštívit město s dětmi, doporučíme vám k návštěvě hned několik míst, na kterých se vaše ratolesti rozhodně nebudou nudit.
 
✅ Jednou z nejnavštěvovanějších ZOO na Moravě je právě ta ve Zlíně. Leží 10 km od centra města a chová přes 200 druhů zvířat, mj. vzácné ptáky kiwi, africké slony nebo nosorožce. Provede vás postupně Afrikou, Asií, Austrálií i Amerikou a navštívit ji je rozhodně zážitek.
 
Park Komenského prošel revitalizací a nabízí nejen odpočinek ve stínu stromů, ale také mnoho herních prvků pro aktivní zábavu. Je veřejně přístupný a často hostí akce všeho druhu.
 
✅ V areálu gymnázia najdete hvězdárnu, kde se kromě pozorování oblohy můžete zúčastnit nejrůznějších programů, přednášek nebo tematických výstav.
 
Filmové ateliéry nabídnou dobrodružný náhled do světa fantazie. Čtyři patra plná zábavy, kabinet filmové historie, expozice věnované známým osobnostem i tvořivé dílničky. Každý víkend odpoledne můžete také přijít na workshop animace pro veřejnost.
 
✅ A pokud hledáte útěk do přírody, vyzkoušejte Stezku Areál Lazy nebo Stezku zdraví Tlustá hora. Obě nabízí spoustu možností pro aktivní trávení volného času, cvičební prvky pro workout i odpočívadla s lavičkami.
 

A Zlín žije i sportem

Zlín má vlastní fotbalový i zimní stadion, PSG Arenu, atletický stadion, městskou halu, krytý bazén, koupaliště a další menší sportoviště. V zimě je v provozu lyžařská sjezdovka v centru města. V okolí se nachází mnoho turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou na kouzelná místa.
 
Pouhých 6 km od centra moderního Zlína se tyčí hrad Malenovice, jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu. V jeho blízkosti se nachází oblíbené výletní a poutní místo Svatá voda s pramenem, kterému jsou připisovány zázračné léčivé účinky. Nad studánkou v kamenné klenbě je socha Panny Marie Lurdské, které dodává celému místu až nadpozemsky klidnou atmosféru. Tak se sem po celodenní pouti městem nezapomeňte přijít osvěžit.

Turistická informační centra


10.8.
27.11.
Petr Bařinka

Petr Bařinka

Zlín, Zlínský kraj
13.8.
Noční prohlídka hradu Malenovice

Noční prohlídka hradu Malenovice

Zlín, Zlínský kraj
14.8.
Hudební neděle – Folkmen

Hudební neděle – Folkmen

Zlín, Zlínský kraj
22.8.
26.8.
Na Bajkoch do okolí Zlína

Na Bajkoch do okolí Zlína

Zlín, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet