ÚvodVýletyVýlety za vánoční atmosférouZa mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Mechanický betlém v Horní Lidči

Betlém Horní LidečV betlému v Horní Lidči, který se nachází v oranžové budově hned vedle moderního kostela, je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem je 75 pohyblivých figurek, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky.

SBetlém Horní Lidečoučástí expozice betlému je také filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak, jak se v průběhu staletí vyvíjel život ve zdejším kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé části betlémské scény, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Betlém je přístupný celoročně denně mimo pondělí od 10 do 12 a do 13 do 16 hodin.
 

Tradiční vánoční ozdoby ve Vizovicích

VizoviceKouzlo Vánoc a vánoční inspiraci v poněkud modernějším duchu přinese výstava Galerie Mariette ve Vizovicích. Galerie sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevírá v čase adventním každoroční Vánoční výstavu a zájemcům prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Výstavu výhradně českých vánočních ozdob doplňují výhradně české hračky – mechanické plechové i dřevěné. Dále vykrajovaná keramika, oleje, čaje, koření, sirupy, mýdla – vše od tuzemských výrobců. Zkrátka Vánoce hezky česky a moravsky.