!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost
Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> obuvnické muzeum2.JPG "> obuvnické muzeum3.JPG "> obuvnické muzeum4.JPG
+ Přidat foto
Kultura

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost se nachází v budově 14|15 Baťova institutu (ve 14. budově továrního areálu).
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží. Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce.

V expozici jsou začleněna 3 témata, jež se v minulosti svých expozic dočkala: Obuv a produkce firmy Baťa, Film a Cestovatelství. Z dalších nových témat baťovského systému jsou čtyři postavená na trojrozměrných předmětech: Ševcovská dílna, Výroba, Prodejny, Doprava. Samostatný celek vytváří témata věnovaná osobnostem a historii firmy, umístěná proti vstupu do expozice (T. Baťa, J. A. Baťa, Baťovci) spolu s úvodním filmem.

Při návštěvě se projdete staletími i kontinenty. Mezi sbírkovými předměty naleznete střevíce z dob dávno minulých až po současné módní botky nebo „boty“, které ještě dnes obouvají domorodci na různých místech naší planety. Z cizokrajné obuvi je asi nejvzácnější soubor textilních střevíčků z období čínského císařství či kolekce atamanských bot, kterou koupil roku 1911 poslední majitel buchlovského panství. Zajímavý je i soubor afrických sandálů či sbírka obuvi z Indie. Mezi největší kuriozity muzea patří opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které obouvali v centrální Austrálii domorodci k rituálním obřadům.

Za zmínku stojí i část tovární výrobní linky na výrobu obuvi, v níž některé stroje jsou dokonce funkční stejně jako vystavená letadla – první bezmotorové letadlo vyrobené ve Zlíně (ZLIN I) a nejslavnější výrobek, motorové letadlo ZLIN XII. Expozice věnovaná cestovatelství byla rozšířena také o prezentaci fondu dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše. Pestrá paleta exponátů a interaktivních prvků v expozicích potěší všechny generace návštěvníků, nejen rodiny s dětmi, ale také odborníky či příchozí zajímající se o éru Batismu v jejím komplexním pojetí.

Muzeum jihovýchodní Moravy také zajišťuje prohlídky terasy bývalé Správní budovy firmy Baťa – "Baťův mrakodrap". Návštěvy větších skupin (školy, kluby apod.) je nutné předem objednat.
Zobrazit více

Obuvnické muzeum ve Zlíně

Ubytování a restaurace v okolí