Úvod > Co chcete dělat? > Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost
Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost
"> "> boty boty "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po 2. světové válce.

Jsou zde tři témata spojená se Zlínem: historie firmy Baťa, cestovatelé Hanzelka a Zikmund a zlínské filmové studio.

Významnou část baťovské expozice tvoří muzeum obuvi. Mezi šesti stovkami vystavených peředmětů najdete lidovou i exotickou obuv snad ze všech osídlených koutů světa, repliky i originály historických bot, které ilusturjí vývoj historie obuvání, chybět nemůže obuv značky Baťa.

Z cizokrajné obuvi je asi nejvzácnější soubor textilních střevíčků z období čínského císařství či kolekce atamanských bot, kterou koupil roku 1911 poslední majitel buchlovského panství. Zajímavý je i soubor afrických sandálů či sbírka obuvi z Indie. Mezi největší kuriozity muzea patří opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které obouvali v centrální Austrálii domorodci k rituálním obřadům.

Ozdobou muzea jsou kolekce bot vyrobených ve Zlíně pro EXPO New York 1939 či EXPO Brusel 1956.

Za zmínku stojí i část tovární výrobní linky na výrobu obuvi s přepravníkem a obuvnickými stroji. Vystavena jsou zde i další výrobky firmy Baťa, například letadla – první bezmotorové letadlo vyrobené ve Zlíně (ZLIN I) a nejslavnější výrobek, motorové letadlo ZLIN XII. Najdete tady i pryžové hračky, pneumatiky, bicykl, ponožky – pestrá paleta exponátů a interaktivních prvků v expozicích potěší všechny generace návštěvníků, nejen rodiny s dětmi, ale také odborníky či příchozí zajímající se o éru batismu v jejím komplexním pojetí.

Muzeum jihovýchodní Moravy také zajišťuje prohlídky terasy bývalé správní budovy firmy Baťa – "Baťův mrakodrap". Prohlídky je třeba objednávat předem na 573 032 111.