Úvod > Co chcete dělat? > 21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap
21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap
"> "> "> "> "> "> "> 21_vytah_vyska.JPG "> BAtuv mrakodrap.JPG "> ">
Přidat foto
Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Stavba je malým technologickým zázrakem a dokladem progresivity Baťů ve Zlíně. Samozřejmostí je potrubní pošta či podlahové zásuvky elektrického proudu a telefonu v každém čtverci 3 × 3 metry. Celé pojetí stavby prokázalo v průběhu let vysokou užitnou i estetickou hodnotu a variabilitu využití. Ne nadarmo je dnes toto vrcholné Karfíkovo dílo významnou kulturní památkou období funkcionalismu. Skelet budovy postavilo 40 dělníků za 160 dnů. Za deset dnů jedna etáž!

Sedmnáctipodlažní budova je vysoká 77,5 metrů. Každé podlaží bylo velkoprostorovou kanceláří pro 200 lidí; obslužné prostory (výtahy, schodiště, WC, klima-tizace) byly vyčleněny mimo hlavní prostor. Již v době postavení byla plně klimatizována a měla páternoster. Samozřejmostí byla potrubní pošta či podlahové zásuvky elektrického proudu. Po rekonstrukci zde sídlí Krajský úřad a Finanční úřad.

Výtah – kancelář šéfa – je dodnes plně funkční a je možné se v něm po domluvě s Muzeem jihovýchodní Moravy svézt. Na střeše je kavárna a volně přístupná terasa s venkovním posezením, odkud je exkluzivní výhled na "baťovské" centrum města i továrnu. V 8. poschodí je pak expozice o historii firmy Baťa a satelitních městech.

V Jednadvacítce se  konají různé příležitostné výstavy.
 

Rozšíření expozic po rekonstrukci 2019

Rekonstrukce se týkala expozic ve 2. etáži, Baťova výtahu a 8. etáže. V expozici ve 2. etáži byla provedena celková rehabilitace interiéru a mobiliáře, stejně jako úprava fotografických a textových panelů. Novinkou je rofilový film o budově, městu a osobnostech, které je vytvářely.

V 8. etáži došlo k obnově poškozených částí interiéru. Ten se podařilo upravit ve stylu 40. let minulého století, nově zde objevíte bustu Jana Antonína Bati od sochaře Radima Hankeho. Dílo doplnilo bustu jeho nevlastního bratra Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury na opačném konci chodby. Obě jsou v životní velikosti.

Prohlídková trasa po terase v 16. etáži nově vede po okruhu, a to díky zprůchodnění bývalé šatny vedle zasedací místnosti zastupitelstva, čímž se zpřístupnil i pohled do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky, která je atraktivní technickou zajímavostí. Vyhlídku na terase doplnilo několik dalekohledů. Zajímavostí je, že dalekohledy vypadají stejně jako na amerických mrakodrapech. Došlo k tomu v návaznosti na téma nové expozice Amerika ve Zlíně.

Hlavním exponátem a didaktickým prvkem terasy je však model města Zlína – výtvarné dílo z litého bronzu, které bude znázorňovat podobu města ve 40. letech minulého století, tedy ve vrcholném baťovském období.
Zobrazit více

Baťův mrakodrap ve Zlíně - správní budova č. 21

Baťův mrakodrap ve Zlíně - správní budova č. 21

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace Miomi Foodie

Zlín, Zlínský kraj
Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Zlín, Zlínský kraj
Interhotel Zlín

Interhotel Zlín

Zlín, Zlínský kraj