Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
boty
Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.
Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa (později Svit Gottwaldov). Po rekonstrukci budovy sem přesídlilo ze zlínského zámku v r. 2013.

Expozice PRINCIP BAŤA představuje uceleně historii koncernu Baťa od jeho založení v r. 1894 až do znárodnění  r. 1948. Součástí je rozsáhlé muzeum obuvi, výrobní obuvnická linka, ševcovská dílna. Panely představují téma Baťa v celé jeho komplexnosti, s řadou fotografií a dokumentů, s českými a anglickými texty. Exponáty dokumentují výrobní program firmy, doslova od hřebíku po letadlo.

Expozice moderního cestovatelství představuje zejména legendární cestovatele Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku. Nechybí model vozu Tatra 87, řada fotografií a předmětů dovezených z obou cest. Expozice cestovatelství byla rozšířena o prezentaci fondů dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše.

Třetím tématem je zlínské filmové studio. Založeno firnou Baťa pro tvorbu reklamních filmů získalo nakonec světový věhlas animovanou i hranou tvorbou pro děti, hlavně díky filmům Karla Zemana a Hermíny Týrlové.

V 5. poschodí 14. budovy se nachází expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristy i dialektologa. Hravou formou představuje jeho práci dtem i dospělým.

V 1. NP objektu 14. budovy probíhají také krátkodobé výstavy muzea.

Další expozice muzea jsou umístněny v prostorách malenovického hradu (zoologická expozice Zvířata na Zemi a člověk, Řemesla starých malenovic, Dřevo proutí sláma a další).  Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích představuje unikátní sbírku dokladů tradiční lidové kultury regionu, v němž se prolínají vlivy Valašska, Slovácka a Hané. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spravuje také Národní kulturní památník Ploština.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2013 – za stálou expozici „Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „14|15 Baťův institut“, ve spolupráci se Zlínským krajem a Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně

Maker Faire Zlín – přehlídka inovátorů a vynálezců

Maker Faire je světová přehlídka kreativity pro všechny tvůrce, inovátory, bastlíře, DIY nadšence a jejich příznivce. Zábavný program je plný interaktivních a vzdělávacích projektů pro celou rodinu.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční čas v galerii, muzeu i knihovně

V předvánočním čase je v krajském kulturně vzdělávacím centru připraven pro malé i velké návštěvníky bohatý program. Těšit se mohou především na různorodé tvořivé dílny, koncerty i vánoční výstavku.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční ježíškova pošta ve Zlíně

Vánoce jsou časem plnění přání, hlavně těch dětských. Vánoční pošta v Obchodním domě s jejich plněním ochotně pomůže.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční trhy u Obchodního domu Zlín

Zpříjemněte si advent návštěvou Vánočního mini trhu u Obchodního domu Zlín. Těšit se můžete na vánoční strom, vánoční kolo a gastro stánky.
Zlín, Zlínský kraj

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Velké Karlovice – za největším bukem Vsetínska

Vydejte se na výlet z Velkých Karlovic – Léskového k pralesu Razula. Trasa má délku cca 6 km, není náročná, zvládnete ji za slabé dvě hodiny. Vede převážně po lesních cestách.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj