Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy Baťa, historii zlínských filmů a cestovatelství. Další expozice muzea jsou na hradě Malenovice, v Luhačovicích a v památníku Ploština.
Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa, která je součástí 14|15 Baťova institutu. V expozici jsou začleněna 3 velká témata: Historická obuv a produkce firmy Baťa, Film a Cestovatelství.

Významným exponátem v části cestovatelství je replika Tatra 87 Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, se kterou cestovatelé absolvovali svou první cestu. Expozice cestovatelství byla rozšířena také o prezentaci fondu dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše. Stejně tak expozici filmu doplnila i ukázka současné animované tvorby – třeba trojrozměrná scéna z večerníčkového seriálu Krysáci. Postavit papírový baťovský domek, zahrát si na studenta Baťovy školy práce nebo orazit píchačku, to vše si můžete sami vyzkoušet.

V 5. poschodí 14. budovy se nachází expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristy i dialektologa. První část expozice představuje život a dílo Františka Bartoše, druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru.

Další expozice muzea jsou umístněny v prostorách malenovického hradu (expozice se zde věnují archeologickým nálezům z regionu, geologickým, přírodovědným a historickým tématům). Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích představuje unikátní sbírku dokladů tradiční lidové kultury regionu Zálesí, ve kterém se prolínají vlivy Valašska, Slovácka a Hané. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spravuje také Národní kulturní památník Ploština.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2013 – za stálou expozici „Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „14|15 Baťův institut“, ve spolupráci se Zlínským krajem a Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně

Ubytování a restaurace v okolí