Úvod > Co chcete dělat? > Baťovy domky ve Zlíně
Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.
Jižně od mrakodrapu Jedenadvacítka ve Zlíně se rozkládá městská čtvrť Letná, dílo architekta Jana Kotěry, který vypracoval urbanistický plán na stavbu první dělnické kolonie pro firmu Baťa. Domky stojí ve společné zeleni, pozemky nejsou děleny ploty, a zahrady tak nenásilně přecházejí do volné přírody. Další kolonie domků se nachází ve čtvrtích Podvesná, Zálešná, Lesní čtvrť, Díly a Nad Ovčírnou.
 
Pro své zaměstnance budoval Baťa tzv. Baťovy domky. Šlo na tu dobu o luxusní bydlení. Spolu s vysokými platy v továrně byly právě domky hlavní příčinou přílivu pracovních sil a expanze Zlína. V moderní zástavbě nechyběly ani školy pro budoucí zaměstnance, školky, a další služby. První domky byly postaveny již v roce 1912. Celkem jich bylo postaveno na 2 000.
 
Nyní jsou Baťovské domky unikátní zlínskou památkou, která jen těžko hledá ve světě obdoby. Slouží svým majitelům již více než 80 let a překonaly tak některé předpovědi, že vydrží 30-50 let.

Ubytování a restaurace v okolí