Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
Hostýnských vrchách byste prý marně hledali místo s působivější atmosférou. Zřícenina hradu Lukov stojí na skalním ostrohu, na který vede dřevěný most. Leží jen kousek od Zlína, a přesto tu není hlava na hlavě, navíc se můžete porozhlédnout po malebném okolí. A také zapnout fantazii na plné obrátky a zkusit si představit, jak to tu vypadalo v minulých staletích – třeba v době renesance, kdy tu žila dívka jménem Lukrecie.
 

Lukov a Valdštejnova nevěsta

Hrad Lukov začali budovat někdy na počátku 13. století a téměř dvě stě let byl v držení rodu Šternberků, než je 16. století vystřídali páni z Kunštátu a po nich Nekšové z Landeka. Ti Lukov renesančně přestavěli a přizpůsobili tehdejším požadavkům na pohodlný život. Panství se rozrostlo a zbohatlo tak, že se o poslední dědičku rodu Lukrecii ucházela celá řada nápadníků. Patřil k nim i o něco málo mladší, zato neobyčejně ctižádostivý Albrecht z Valdštejna, jemuž podle pověsti dala Lukrecie podmínku: zasaď do země proutek a až se zazelená, bude svatba. V listopadu 1608 prý Albrecht zasadil u hradeb malý doubek, na jaře příštího roku se sazenička zazelenala a v květnu 1609 byla svatba. Pamětníkem téhle předsvatební dohody dodnes je mohutný Valdštejnův dub.

Zatímco zahradnické dílo se budoucímu slavnému vojevůdci vydařilo, manželství s Lukrecií vydrželo jen pár let. Když v roce 1614 přibližně ve svých třiceti letech zemřela, Valdštejn zdědil její rozsáhlý majetek, a ten se pro něj stal odrazovým můstkem pro společenský vzestup a jeho další vojenské, hospodářské a politické ambice.
 

Hrad, o který pečují dobrovolníci

Nečekaně rozsáhlý, romantický a dobře dostupný hrad Lukov dál střídal majitele. Poslední v dlouhé řadě byli Seilernové, kteří ho definitivně opustili na konci 18. století a dali přednost modernějšímu bydlení.Hrad chátral, a tak když ho v 80. letech objevili členové Hnutí Brontosaurus, byl to jen kopec, z něhož čouhaly zbytky zdí. Během desítek let se dobrovolníkům i archeologům doslova podařilo vykopat Lukov ze země, a dnes se o něj stará Spolek přátel hradu. Při prohlídce se projdete kolem odkrytých hradeb, přes most i kolem věží, v nichž vznikly zajímavé expozice, věnované hlavně historii hradu a jeho záchraně. Uvidíte například velký model Lukova, jak vypadal v době renesance, anebo ozvučené panorama jeho dobývání. Nechybí ani zázemí pro správu hradu a pro návštěvníky, chystá se úprava přírodního amfiteátru, kde se budou pořádat kulturní, společenské i vzdělávací akce.
 

Výlet na Lukov, Králky a na Srnčí dolinky

Nejjednodušší cesta k hradu vede z parkoviště. Můžete jít po lesní silničce, větší zábava to ale je po naučné stezce Lukov, která vede souběžně s červenou značkou. Dalším zastavením jsou skály Králky, romanticky upravená skaliska a místní přírodní památka. Na někdejší oblíbené výletní zastávce místního panstva je několik lezeckých cest lehčí a střední obtížnosti. Zajděte se také podívat k Valdštejnovu dubu, a pak už vás čeká samotný hrad. Na prostranství před ním najdete občerstvení a dětské hřiště, u pokladny zaplatíte symbolické vstupné. To slouží na údržbu hradu a čistoty, koupit si můžete také papírového průvodce. Stojí pár korun a prozradí vám spoustu zajímavostí o hradu a jeho historii.

Když Lukov obejdete kolem dokola, dostanete se k dalším skalám; u nich najdete popis lezeckých cest. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, pokračujte po červené k rozcestí Na Písečném s pěkným výhledem na obec Vlčková. Odbočíte vlevo na modře značenou trasu a přibližně po 500 metrech klesání narazíte na vodojem a asfaltovou silničku, kde opustíte značenou cestu a vydáte se doleva, z kopce dolů k rozcestí Srnčí dolinky. O něco níž se připojí žlutá značka a opět naučná stezka. Kolem Divíškovy studánky pak dojdete k Bezedníku, lesnímu rybníku, který prý nemá dno, zato v něm prý dodnes žije vodník. Poslední kousek cesty vás pak naučná stezka dovede zpět k parkovišti.
 

Zajímavosti o hradu Lukov

  • U hradu Lukov v únoru 1893 proběhly možná první veřejné lyžařské závody na území našeho dnešního státu. Uspořádal je tehdejší majitel Lukovského panství hrabě František Seilern, soutěžilo se ve sjezdu a běhu, a vítěz dostal od hraběte zlaté hodinky. Závodů se účastnili nejenom zaměstnanci správy panství, ale také šlechta z nedalekého zámku Lešná. Ten je nyní součástí areálu ZOO Zlín – i její počátky jsou spojené s rodem Seilernů.
  • Za památkovou obnovu si Lukov vysloužil několik celostátních ocenění, každoročně sem proudí tisíce návštěvníků a odehrává se tu řada akcí: najdete je na Kudy z nudy v kalendáři akcí.
  • V zimě můžete na hrad donést hrst semínek a nasypat je do hradních krmítek.
  • Zajímavým zpestřením nejen pro nejmenší návštěvníky je série naučných stezek ve venkovní části areálu, například okruh věnovaný pověstem, kde děti mohou plnit různé úkoly.