!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava > Slovácko (JM)

Slovácko (JM)

Oblast vinohradů a starodávných poutních míst je jedinečná svým folklorem. Nelákají vás slavnosti, festivaly a gastronomické speciality? Pak se můžete plavit po Baťově kanálu, obdivovat zdejší hrady a zámky, vydat se na toulky po rozhlednách nebo za vínem do vinic, vinných sklepů a uliček.

Co musíte vidět na Slovácku

Místem, kde se povinně musí zastavit všichni milovníci vína, je malebný areál bíle a modře omítnutých historických vinných sklepů Plže v Petrově a Templářské sklepyČejkovicích, které od 13. století budovali templáři. Se všemi národopisnými oblastmi Slovácka se můžete seznámit ve strážnickém skanzenu, kde je kromě lidové architektury k vidění komplex lisovenukázkovým vinohradem. Skvělým tipem pro ty, kdo rádi jezdí na kole, jsou Moravské vinařské stezky s celkovou délkou přes 1 200 km.
 

Koho byste měli znát z našich prezidentů

Hodonín je známý jako rodiště T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí. V barokním zámečku na Zámeckém náměstí najdete Masarykovo muzeum se stálou expozicí T. G. Masaryk a rodný kraj, která mapuje životní dráhu nejslavnějšího hodonínského rodáka. Masarykův rodný dům se nedochoval, ale na místě, kde stával, v Dobrovolského ulici č. 6, připomíná prvního československého prezidenta busta a pamětní deska.
 

Cestovatelská potěšení u řeky Moravy

Dětem udělá radost projížďka na drezínách po zrušené železniční trati v Ratíškovicích, plavba po Baťově kanálu se zastávkou u výklopníku v Sudoměřicích nebo návštěva hodonínské zoologické zahrady. Na starém hradištiMikulčicích zjistíte, jak se žilo našim předkům v době Velkomoravské říše, přitažlivým cílem je i malý skanzen se salaší a rozhlednou na Travičné. A pokud se budete toulat okolím Kyjova, zastavte se na Bukovanském větrném mlýněrozhlednou, restaurací a řadou atrakcí.

Aktuality z oblasti

25. říjen 2021 15:00

400 let od dobytí a vypálení Hodonína uherskými vojsky aneb ohavná rebélie

Hodonín
Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se zdejší protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
28.11.
Adventní tvoření

Adventní tvoření

Kyjov, Jižní Morava
27.11.
28.11.
Radujme se, veselme se ve Strážnici – zrušeno

Radujme se, veselme se ve Strážnici – zrušeno

Strážnice, Jižní Morava
30.11.
Snow Film Fest 2021 v Kyjově

Snow Film Fest 2021 v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
5.12.
19.12.
Příběh vánočního stromečku

Příběh vánočního stromečku

Ždánice, Jižní Morava