Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
V usedlostech a na samotách ve svazích a v kopcích nad Starým Hrozenkovem žily celé generace žen, které prý uměly čarovat a věštit, nahlížet do budoucnosti, ovlivňovat počasí, léčit i zaříkávat lidi i zvířata. Žítkovské bohyně se staly pojmem, žel až poté, co jejich doba skončila. Zřejmě poslední z nich, Irma Gabrhelová, zemřela v roce 2001.
 

Želary a Žítková

Obec ŽítkováBohyně sice zdánlivě objevila spisovatelka Kateřina Tučková, ale Žítkovou lidé poznali dávno předtím. Vědma se mihne knihou Gabra a Málinka v čarovné zemi, čtvrtým dílem série Amálie Kutinové-Tauberové o nerozlučných sestrách z Valašska, v Žítkové natáčel Karel Kachyňa film Škaredá dědina. Jen málokdo také ví, že právě Kopanice jsou skutečnou předlohou pro slavné Želary Květy Legátové, která žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Jak se na zvýšenou popularitu dívají místní? Ze zvýšeného turistického zájmu rozhodně radost nemají, ale pro wellness hotel Kopanice, ovčí farmu nebo majitele chalupy poslední bohyně je naopak výhodou. Výpravy sem pořádá například ekologické Centrum Veronica v Hostětíně a dovolenou spojenou s putováním po Žítkové nabízí i cestovní kancelář Kudrna.
 

Bohyně na Žítkové už nejsou

Obec ŽítkováPrávě na hotelové recepci vám poradí, jak se dostanete k domu v osadě Černé, kde skoro půl století svého života, z toho dvaadvacet let sama jako vdova, žila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905–2001). Zřejmě byla poslední bohyní v kraji a své umění už nikomu nepředala. S ní jedinečný fenomén zmizel a jediné hmatatelné, co po místních vědmách zůstalo, je právě chalupa. V neutěšeném stavu ji koupila rodina paní Mizerové a co možná s největší úctou a největším citem dům zrekonstruovala. Dnes si od dubna do října můžete domek prohlédnout a poslechnout si zajímavý výklad.
 

Z Žítkové do Hrozenkova

Bílé KarpatyKrajem žítkovských bohyň vede jen málo značených cest. Nahrazují je však naučné stezky, například ta pojmenovaná Okolo Hrozenkova, která vede z Žítkovédomu paní Gabrhelové a obloukem se stáčí do Starého Hrozenkova. V létě se tu můžete zastavit na koupališti a pak pokračovat dál po naučné stezce do Vyškovce s nádhernými výhledy do okolí. Pokud se budete držet naučné stezky, vrátíte se přes Vápenice zpět do Starého Hrozenkova. Můžete se ale vydat po silnici a zároveň červené turistické značce dál k lyžařskému areálu Mikulčin vrch a odtud po zelené značce k rozhledně na Velkém Lopeníku. U ní stojí turistický přístřešek a nedaleko v lese je pramen s pitnou vodou, shora je pěkný výhled nejen na Kopanice, ale i na Velkou Javořinu, celé pásmo Bílých Karpat a do širokého okolí. Magickou krajinu, která kdysi patřila slavným bohyním, odtud uvidíte jako na dlani.