ÚvodVýletyNa hrady a zámkyPo stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!
Barokní zámek Milotice s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, oranžeriemi a rozsáhlou zahradou a bažantnicí objevíte na jižní Moravě mezi Hodonínem a Kyjovem. Prohlídka zámku připomíná běžný den rodiny Seilern-Aspang v roce 1929. Speciální prohlídky pro děti tu sice nevedou, ale zato se můžete převléct do historických kostýmů a pak se v nich projít a fotografovat na nádvoří či v parku.
 

Pánové a dámy ze starých časů

MiloticeOdkud se nápad s převlékáním do kostýmů vzal? Původně měly kostýmy sloužit jen pro zabavení dětí, pak se do nich začali oblékat průvodci a nakonec začala jejich výroba ve velkém. Dnes milotická kostymérna nabízí ke dvěma stovkám replik barokních, rokokových a romantických šatů nejrůznějších velkostí a prý tu oblečou každého, dokonce i děti od jednoho roku.

Ke kostýmům dostanete i vějíře, náušnice, slunečníky, hole, klobouky nebo ozdoby do vlasů, sportovní obuv lze vyměnit za ozdobné boty. Nakonec před sebou máte báječnou půlhodinu, kdy se můžete volně procházet kde se vám zlíbí a fotografovat se; originální zážitek je zaručený. Kostýmy se půjčují za každého počasí, jen za deště se v nich můžete procházet pouze pod arkádami zámku a v oranžeriích. Mimochodem, při prohlídce zámku možná najdete „svůj“ kostým na některém z obrazů – ostatně portréty komtes a hraběnek v milotických zámeckých komnatách posloužily kostymérkám jako dobrá inspirace.
 

Co všechno zažijete v Miloticích?

zámek MiloticeKromě prohlídky interiérů, v nichž nahlédnete do každodenního života posledního majitele Ladislava Seilerna a jeho rodiny, si můžete odpočinout v zámecké kavárně v původních prostorách zámecké kuchyně a cukrárny, obhlédnout nabídku místní vinotéky, provětrat peří dravcům v zámecké jízdárně a nakonec se vypravit do zámecké zahrady a parku. Ty jsou tak rozsáhlé, že v historických kostýmech si stihnete prohlédnout jen pěšinky těsně u zámku. Na zahradu navazuje ještě rozsáhlejší bažantnice se sítí lesních stezek, které vás při troše pátrání a štěstí dovedou ke kruhovému altánku a romantické umělé zřícenině. Možná nahlédnete i do zahradnictví a zámeckého hospodářství, kde se vedle slepic spokojeně popelí elegantní pávi, rodinám s dětmi by neměla uniknout interaktivní expozice mikroregionu Nový Dvůr v zámecké konírně.
 

Procházka do vinic a na bájný vrch Náklo

MiloticeChcete se v Miloticích ještě chvíli zdržet? Pak se z centra obce vydejte na jihozápad k areálu vinných sklepů Šidleny. Sklepní uličky lemuje asi 250 vinných sklepů, od původních až po nově postavené, mezi nimi najdete hotel Vinohrad. U informačního panelu, jednoho ze zastavení Moravské vinařské stezky, stojí socha patrona vinařů sv. Urbana a z několika míst se nabízí pěkný výhled do okolní krajiny se zámkem a vinohrady. Ze Šidlen se nechte vést cyklostezkou 412 až na návrší Náklo, které navzdory nadmořské výšce 265 metrů poskytuje báječný kruhový výhled. Kromě toho stojíte v místech, kde se podle legend nacházelo bájné město Velké Moravy, Veligrad.

Návrší zdobí dřevěný cyrilometodějský Liliový kříž, altán se zvonicí pro poutníky a sochy knížete Sáma, sv. Cyrila a Metoděje a knížete Rastislava. Zpět do Milotic se můžete vrátit po žlutě značené turistické trase.
 

Co byste ještě měli vědět?

MiloticeO kostýmové prohlídky někdy bývá takový zájem, že jsou pouze na objednání – zkontrolujte si před cestou internetové stránky zámku!

Vyhněte se dětskému zklamání; v Miloticích půjčují opravdu jen šlechtické kostýmy, karnevalové masky pirátů, šašků a podobně tu nevedou. Zvláštní prohlídka, při níž se dá projít v kostýmu zámkem, je určena pouze dětem z mateřských a základních škol.

Milotice mohou být skvělou inspirací ke zkrášlení domova: několik zámeckých interiérů a dokonce i pár kousků nábytku je vyzdobeno technikou „a la laca povera“, která spočívala ve vystřihování a vylepování hezkých obrázků z dobových mědirytin a módních žurnálů. Proč si něco podobného nezkusit ve vlastním bytě?

KůňV Miloticích se pravidelně pořádají Velikonoční, Vánoční i noční prohlídky, řemeslnické jarmarky a další akce; dozvíte se o nich na internetových stránkách.

Právě tak se do Šidlen můžete vypravit na každoroční vinařské akce, třeba Burčákové slavnosti, Burčákový pochod nebo Martinské obchůzky.

Za konírnou s představením mikroregionu Nový Dvůr objevíte zajímavost, která se dochovala jen na několika málo místech v Česku: dobovou koňskou koupelnu, odborně zvanou koňský brod. V barokně tvarovaném bazénku s rampami se koně pečlivě umývali, než se vrátili zpět do svých stájí.