!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Barokní zámky Moravy
Barokní zámky Moravy
">

Barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada - navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.

Oslava rodu Althannů ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad DyjíDokonalým příkladem touhy šlechty po světské okázalosti a přepychu je nádherný zámek ve Vranově nad Dyjí. Má skvostnou polohu, však také jde o přebudovaný hrad vystavěný na strmé skále, vypínající se téměř osmdesát metrů nad hladinu řeky Dyje. Když nastoupilo baroko, rozhodl se hrdý rod Althannů přestavět sídlo na moderní zámek, který bude patřit ke klenotům evropské architektury. Základní myšlenkou byla oslava rodu, doslova jeho apoteóza v antickém slova smyslu. A tak se zrodila jedna z nejzajímavějších staveb středoevropského baroka, budova Sálu předků. Althannové oslovili jednoho ze dvou neslavnějších vídeňských architektů Johanna Bernarda Fischera z Erlachu, muže, ke kterému vzhlížel i Santini. Fischer ve Vranově postavil kromě Sálu předků také nádhernou zámeckou kapli Nejsvětější Trojice s Althannskou hrobkou.
 

Perla baroka v Jaroměřicích

jaroměřice nad rokytnouI když mluvíme o jižní Moravě, bylo by škoda vynechat barokní skvost Vysočiny, který se nachází nedaleko, v Jaroměřicích nad Rokytnou. Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Dvorní kapelník Questenberků František Antonín Míča zde uvedl roku 1730 svoje dílo O založení města Jaroměřic – první operu provozovanou v českém jazyce. U zámku vznikla francouzská zahrada, která za řekou Rokytnou přechází v anglický park. Ten je  volně přístupný veřejnosti.
 

Pálavský klenot - zámek v Mikulově

MikulovSilueta mohutného mikulovského zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud. Expozici s názvem Víno napříč staletími vás zavede až do doby starého Egypta, umožní vám navštívit románský sklep, gotickou kapli či barokní divadlo.

 

Liechtensteinské Valtice

ValticeStátní zámek Valtice je bývalým majorátním sídlem rodu Liechtensteinů, čehož obrazem je i rozsáhlost a monumentálnost zámeckého areálu. Zámek sám stojí na nízkém plochém hřbetu východně nad hlavním náměstím města Valtice. Jeho současná podoba pochází z první poloviny 18. století a spojena se třemi významnými příslušníky rodu Liechtensteinů. Barokní a rokokové zařízení zámeckých pokojů poskytuje představu o tom, jak si v 17. a 18. století žili bohatí šlechtici. Prohlédnete si jakousi muzeální instalaci, představující cenné předměty z liechtensteinského majetku a připomínající významné návštěvníky a obyvatele zámku – rakouského císaře Františka Josefa I. s manželkou Elizabeth, kancléře Metternicha či knížete Josefa Václava Liechtensteina. Zpřístupněno je 21 zámeckých místností.


Perla jihovýchodní Moravy - zámek Milotice

MiloticeStátní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína. Barokní stavba zámku v Miloticích vznikla na místě středověké tvrze ve druhé polovině 17. století, ale její konečná podoba pochází z první poloviny 18. věku, kdy se zde jako stavebník uplatnil Karel Antonín Sérenyi. Prohlídka stylově zařízených interiérů nabízí pohled do života posledních majitelů zámku, rodiny Seilern Aspang. Interiéry byly instalovány podle dobových fotografií ve spolupráci s dcerou posledního majitele panství Mariettou Norman Seilern Aspang. Z exteriérů vás určitě zaujme nádvoří, jízdárna, konírna, oranžérie, francouzský park a přilehlá bažantnice se salety.
 

Zámek Slavkov u Brna - místo setkání s Napoleonem

Zámek SlavkovMonumentální barokní rezidence, čítající 115 komnat, patří mezi nejvýznamnější zámky na Moravě. Je úzce spjata s památnou bitvou tří císařů v roce 1805; byl to právě slavkovský zámek, kde po bitvě - do té doby nejkrvavější v dějinách – došlo k uzavření příměří. K věhlasu zámku přispělo i to, že se stal sídelní rezidencí významného rodu Kouniců. Na výzdobě zámku se podíleli vynikající italští umělci – štukatér Santino Bussi a malíř Andrea Lanzani. Pozoruhodnou místností je centrální oválný sál zvaný Historický, s působivou iluzivní výmalbou od vídeňského malíře Josefa Pichlera z roku 1767. Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.
 

Bohaté interiéry zámku Lysice

Zámek LysiceBarokní stavba zámku Lysice na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Turisty do Lysic lákají bohatě vyzdobené interiéry se sbírkami nábytku, skla, porcelánu nebo obrazů. Zajímavá je rovněž výstava historických divadel a loutek nebo zahrada, v níž se nachází promenádní kolonáda, oranžerie a zámecké zahradnictví.