Úvod > Česká nej > UNESCO > Vila Tugendhat Brně - nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice
UNESCO

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.
Brněnská Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929-1930 pro manžele Tugendhatovy v Brně – Černých Polích a stála 5 mil. Kč. Za takovou cenu se v té době dalo postavit 30 rodinných domů. Po předložení návrhu architekta, nebyli manželé přesvědčeni o všech detailech, které navrhl. Základní ideou celého domu je volně plynoucí prostor.

Samotný prostor je tvořen třemi patry, přesto že z pohledu z ulice vila působí jako přízemní jednopodlažní budova. Horní patro obsahuje přijímací halu, oddělené ložnice manželů Tugendhatových (se sociálním zařízením), dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky (druhé sociální zařízení). K hornímu patru přiléhá také byt správce a garáž pro dvě auta. Prostřední patro sloužilo jako obytná a reprezentativní část. Známý je především prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou. Nebyly použity klasické příčky, ale dnes proslavená oblá stěna z makasarského ebenu nebo onyxová stěna z afrického pohoří Atlas.

Za druhé světové války byl dům manželům zabaven gestapem a později poničen. Vila prošla nedávno značnou rekonstrukcí a v současnosti je přístupná veřejnosti jako muzeum, objednat se ale musíte dlouho dopředu.
 

Slavná onyxová stěna a trezory na kožichy

Prostřední patro sloužilo jako obytná a reprezentativní část. Jde o největší volný prostor vily, jehož impozantní vzhled a vybavení vykresluje již zmmíněná onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva – jen ta samotná stála asi 200 000 korun.

Spodní patro bylo vyhrazeno služebnictvu a technickému zázemí. Právě na okruhu technickým zázemím spatříte tehdejší nejmodernější techniku: strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovnu pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru a legendární trezor (místnost) na kožichy.
 

Ztracená a opět nalezená makasarská stěna

Za pozornost určitě i příběh kruhové stěny ze dřeva makasar, která od ostatního prostoru odděluje jídelní část pokoje. Po roce 1940 ji Němci odvezli neznámo kam, a tak byla během renovace v roce 1984 nahrazena replikou. Odborníci považovali originál za ztracený. Pak ale přišla senzace. Historik Miroslav Ambroz objevil v deníku jednoho německého vojáka zmínku o tom, kam bylo drahocenné obložení uloženo. A světe div se: zdobilo menzu právnické fakulty, dříve německý bar! A kde je nyní? Zase zpět na svém místě, v domě na Černopolní ulici.
 

Další technické divy slavné vily

Vedle ústředního topení (vila nebyla žádný nízkoenergetický objekt, za zimní sezónu se zde protopil jeden vagon kvalitního koksu) tu bylo na svou dobu například velmi unikátní vzduchotechnické vybavení.

Mělo olejové a pilinové filtry, vlhkost se řídila průchodem přes komoru s vodní sprchou. Dvě strojovny byly určené pro spouštění oken, vila měla vlastní odkalovací jímku pro odvod venkovní vody do trativodu.
Nechyběl elektrický zabezpečovací systém. Celkově bylo technické vybavení unikátní, případně se nepoužívalo pro soukromé domy.
 

Zahrada vily Tugendhat

Zahradu navrhla brněnská architektka Markéta Müllerová, která ji koncipovala obdobně jako Mies vilu: volný prostor, se stromy podél svažitého palouku. Zahrada končila bez oplocení až u parcely Gretiných rodičů, jejich dům stál na jejím konci.

Zahrada vily Tugendhat se spodní zahradou Löw-Beerovy vily tvořila vždy územní, i když nikoli architektonický celek. Stávající cestní síť – okružní cestu, spojnici mezi oběma vilami a některé dřeviny, především vzrostlou smuteční vrbu, zahrnul Mies van der Rohe do projektu domu. Jeho situování a členění bylo řešeno v návaznosti na přírodní rámec a ve vztahu k jednotlivým pohledům a průhledům na stavební dominanty historického jádra Brna.
Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

Znáte brněnské vilové kvarteto? Ne, nejde o karetní hru ani hudební těleso, ale o volné sdružení čtyř slavných a nedávno obnovených vil v Brně – Jurkovičovy vily, vily Löw-Beer, vily Stiassni a vily Tugendhat. Všechny jsou otevřené celoročně, takže je můžete navštívit i v zimních měsících, a hlavně pořádají celou řadu akcí.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Mies van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Hrobka rodiny Stiassni

Hrobka rodiny Stiassni

Hrobka postavená v roce 1916 se nachází na židovském hřbitově v Brně. Stavba z bílého mramoru byla v roce 2019 zrekonstruována. Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby další řady významných osobností.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům i dům U kamenného zvonu v Praze a vila Tugendhat v Brně

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům i dům U kamenného zvonu v Praze a vila Tugendhat v Brně

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovené vila Stiassni. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.

Objevte 16 českých památek UNESCO!

Objevte 16 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovějšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 jsou Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Poznejte Brno z turistického minibusu

Poznejte Brno z turistického minibusu

I v letošním roce mají návštěvníci možnost poznat Brno a jeho památky v rámci vyhlídkových jízd turistickým minibusem. Od začátku června do konce řijna minibus pravidelně odjíždí ze zastávky uprostřed náměstí Svobody a turisté si mohou vybrat hned ze čtyř okruhů – Turistické centrum Brno totiž letos připravilo dva zcela nové okruhy.

Májový výlet do Brna: pro rodiny a zvídavé turisty všeho věku

Májový výlet do Brna: pro rodiny a zvídavé turisty všeho věku

Máte namířeno do Brna a přemýšlíte, jak si pár volných májových dnů opravdu užít? Pojeďte s námi, protože na portálu Kudy z nudy víme opravdu leccos – například to, že už od půlky dubna po Brněnské přehradě opět jezdí vyhlídkové lodě. Co se třeba vypravit na hrad Veveří a zpátky pěšky po břehu přehrady?

Výstava ve vile Stiassni představí moderní architekturu na seznamu UNESCO

Výstava ve vile Stiassni představí moderní architekturu na seznamu UNESCO

Ve brněnské vile Stiassni bude od pátku 1. března 2019 otevřena nová výstava, která představí klenoty světové moderní architektury, mezi než patří například i vila Tugendhat. Výstava bude ve vile Stiassni k vidění vždy od pátku do neděle, až do 26. května 2019.

Původní lavici z vily Tugendhat můžete vidět na Špilberku ve výstavě R. Sandala

Původní lavici z vily Tugendhat můžete vidět na Špilberku ve výstavě R. Sandala

Letní novinkou Muzea města Brna je výstava „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku. Na této výstavě je k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů snímků československé meziválečné architektury tak doplňuje předmět, který je sám zachycen na jedné z fotografií. Rudolf Sandalo totiž fotografoval i vilu Tugendhat a právě jeho snímky ji proslavily ve světě. Návštěvníci výstavy mají jedinečnou šanci zhlédnout vůbec poprvé Sandalovy originální fotografie i vzácnou ukázku původního vybavení vily Tugendhat.

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Patříte také k obdivovatelům prvorepublikových vil a domů, které již v minulém století poskytovaly luxus dnešního bydlení a mají i něco navíc? A co to je? Možná genius loci anebo něco, co by se dalo označit jako duše domu. Do světa účelných užitných staveb, originálních interiérů a velkých zahrad, v kterých mnohdy nechyběl bazén, se podíváte v pražské Winternitzově či Müllerově vile, k legendám patří brněnské vily Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Zapomenout nesmíme ani na Loosovy interiéry v Plzni.

V brněnské vile Stiassni se můžete seznámit s tím, jak se šermovalo v době první republiky

V brněnské vile Stiassni se můžete seznámit s tím, jak se šermovalo v době první republiky

Výstava nazvaná „En garde“ představuje šerm a šermíře jako sportovce provozující prestižní umění. Od 3. do 26. března bude instalovaná jako součást prohlídkové trasy. Chladné zbraně a další vybavení jsou zapůjčeny ze sbírek hradů a zámků, ale také ze soukromých sbírek. V sobotu 4. března bude součástí prohlídek (ve 13, 14, 15 a 16 hod.) šermířská exhibice. Návštěvníky čeká ukázka francouzské školy šermu pod vedením profesionálního šermířského mistra s titulem Maître tireur d'armes uděleného Francouzskou šermířskou akademií.

Vila Tugendhat je po obnově otevřená už pět let

Vila Tugendhat je po obnově otevřená už pět let

Celých pět let může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé památkové obnově. Práce na restauraci domu, který je jedinou českou památkou moderní architektury zařazenou na Seznam světového dědictví UNESCO, trvaly dva roky. Vila Tugendhat po nich byla slavnostně otevřena ve výjimečné datum: 29. února 2012.

Vila Tugendhat slaví 20 let od zapsání na seznam UNESCO

Vila Tugendhat slaví 20 let od zapsání na seznam UNESCO

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě před 20 lety se vila Tugendhat stala jedinou zapsanou českou památkou moderní architektury a také jedinou zapsanou památkou v Brně. Na počest tohoto výročí se ve vile budou pořádat zvláštní prohlídky ve dnech 26. a 31. prosince 2021.

Vila Tugendhat otevírá novou expozici při příležitosti návratu původního nábytku Tugendhatových

Vila Tugendhat otevírá novou expozici při příležitosti návratu původního nábytku Tugendhatových

Tři kusy nábytku z původního vybavení se dnes vrátily do vily Tugendhat. Mobiliář, který prošel restaurováním, je ode dneška pro veřejnost vystaven jako část stálé expozice v technickém podlaží. Spolu s původním nábytkem návštěvníci uvidí i výstavu „Vitra Classics“, unikátní sbírku designového nábytku švýcarské značky Vitra. Pro širokou veřejnost bude expozice otevřena od úterý 27. října 2015. Pro prohlédku nových exponátů stačí vstupenka na zahradní okruh, jehož je expozice součástí a na který není nutné se předem rezervovat.

Jak poznat Brno za jediný den

Jak poznat Brno za jediný den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Kudy z nudy vám poradí, která místa můžete poznat během jednoho dne. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Betlémská kaple, rotunda Nalezení sv. Kříže, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy, kostel sv. Tomáše, výstava „Příběh Pražského hradu“, … to je jen stručný výčet některých pražských objektů, které budou o víkendu 1. a 2. prosince letošního roku zpřístupněny zcela zdarma v rámci oslav dvacátého výročí zapsání Prahy na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

Jedinečnou vilu Tugendhat, která se objevuje ve všech světových učebnicích architektury, není třeba dlouho představovat. Skvost moderní architektury prošel zásadní památkovou obnovou a restaurací a od března letošního roku nabídne návštěvníkům řadu novinek. Turisté si, mimo obytných prostor, prohlédnou zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky a spouštěcích oken, kotelnou či, „anti-molovou“ místností. Zájemci z řad odborné veřejnosti budou moci využít badatelské centrum.

Přidejte se ke 20. oslavám památek UNESCO v Česku

Přidejte se ke 20. oslavám památek UNESCO v Česku

V České republice letos uplyne již 20 let od zapsání první památky na prestižní seznam UNESCO. Jednalo se o zapsání historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Navíc Česko má celkem 12 památek UNESCO, za kterými se můžete vydat na výlet. Nechte se zlákat za jednou z českých perel!

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO

Českou republiku letos čeká jedno velké výročí – v roce 2012 to bude již 20 let od zápisu prvních tří českých památek UNESCO na tento prestižní Seznam. Před dvaceti lety byla zapsána historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Od této doby se podařilo zapsat již neuvěřitelných 12 českých a moravských památek UNESCO a Česká republika se tak stala UNESCO velmocí.

21.6.
29.8.
Festival uprostřed v Brně 2022

Festival uprostřed v Brně 2022

Brno, Jihomoravský kraj
11.7.
15.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
18.7.
22.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
25.7.
29.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj