Úvod > Aktuality > Vila Tugendhat slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO
Vila Tugendhat slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO
"> Vila Tugendhat slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO
Památky

Vila Tugendhat slaví 15 let od zapsání na seznam UNESCO

Vydáno 15. prosince 2016
Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě před 15 lety se vila Tugendhat stala jedinou zapsanou českou památkou moderní architektury a také jedinou zapsanou památkou v Brně.
TugendhatFunkcionalistická vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe pro manžele Tugendhatovy byla postavena mezi lety 1929 a 1930Brně. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu. Doslova v ní kráčely dějiny – od druhé světové války a éry socialismu až po podepsání dohody o rozdělení Československa. Celých 15 let je vila Tugendhat součástí seznamu památek UNESCO, její zápis na prestižní seznam se ale nepodařil jen tak. Už v roce 1998 vyzvalo ministerstvo kultury ke zpracování nominačního materiálu. Přihlášku připravoval tým odborníků z celé České republiky – zastupoval jej Zdeněk Kudělka z Muzea města Brna (které vilu od 1. července 1994 spravuje) a Iveta Černá z Národního památkového ústavu, který u nás zaštiťuje péči o památky UNESCO.

Salonek vila TugendhatPro úspěšné zapsání byly klíčové kontakty odborníků na UNESCO. To v jednotlivých letech upřednostňuje určité typy památek. Tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století. Jindy by zapsání mělo mnohem menší šanci. Vila Tugendhat byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána 16. prosince 2001. Památkové obnovy se vila Tugendhat dočkala až mezi lety 2010 a 2012, kdy byla uvedena do stavu, který odpovídá jejímu původnímu řešení.

Od té doby se branka vily skoro nezavře. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo 9200 lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo 30 000 lidí ročně. Lidé nemusí vilu navštívit pouze při prohlídkových okruzích: pořádá se totiž více akcí. Přibylo koncertů (letos 13 oproti třem v roce 2012), tanečních vystoupení (letos 8 oproti jednomu v roce 2012) či přednášek (letos 12 oproti třem v roce 2012). Kromě toho mají o vilu stále velký zájem odborníci, navštěvují ji představitelé cizích států, diplomaté a umělci, Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat pravidelně vydává odborné tituly. Zařazení mezi památky UNESCO vile zajišťuje ještě větší mezinárodní prestiž a propagaci, zároveň ale klade větší nároky na její ochranu.
 

Dům jako "stroj na bydlení"

TugendhatVila byla v roce 1930 jedním z prvních pokusů o "dům jako stroj na bydlení" – krásné je na ní tedy to, jak promyšleně slouží svému účelu, nikoliv bezúčelné ozdůbky a okázalé dekorace.

V obytném prostoru obeskleného prostředního patra nenajdete zeď. Obývák, jídelna, knihovna a pracovna tvoří jeden prostor s rozlohou dvou set osmdesáti metrů čtverečních. To je půldruhého tenisového hřiště, ve kterém jednotlivé části oddělují jen legendární onyxová stěna, závěs a ebenový paraván. Proslulá onyxová stěna v obývacím prostoru je tak tenká, že při soumraku propouští sluneční paprsky a vypadá, jako by uvnitř hořela. Dvě okna v proskleném obvodovém plášti sahají od stropu až k podlaze a díky elektrickému ovládání je lze plně otevřít do zahrady.

Pokud patříte k milovníkům techniky, určitě vás bude zajímat třetí prohlídkový okruh, který se věnuje právě technickému zázemí vily, která měla ve své době strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru i trezor na kožichy. Na prohlídku ovšem doporučujeme objednání předem, protože o prohlídku je opravdu velký zájem.
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.