Úvod > Aktuality > Vila Tugendhat slaví 20 let od zapsání na seznam UNESCO
Vila Tugendhat slaví 20 let od zapsání na seznam UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vila Tugendhat slaví 20 let od zapsání na seznam UNESCO

  • Vydáno14. prosince 2021
Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě před 20 lety se vila Tugendhat stala jedinou zapsanou českou památkou moderní architektury a také jedinou zapsanou památkou v Brně. Na počest tohoto výročí se ve vile budou pořádat zvláštní prohlídky ve dnech 26. a 31. prosince 2021.
TugendhatFunkcionalistická vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe pro manžele Tugendhatovy byla postavena mezi lety 1929 a 1930Brně. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu. Doslova v ní kráčely dějiny – od druhé světové války a éry socialismu až po podepsání dohody o rozdělení Československa. Celých 20 let je vila Tugendhat součástí seznamu památek UNESCO, její zápis na prestižní seznam se ale nepodařil jen tak. Už v roce 1998 vyzvalo ministerstvo kultury ke zpracování nominačního materiálu. Přihlášku připravoval tým odborníků z celé České republiky – zastupoval jej Zdeněk Kudělka z Muzea města Brna (které vilu od 1. července 1994 spravuje) a Iveta Černá z Národního památkového ústavu, která zaštiťuje péči o památky UNESCO.

tugendhatPro úspěšné zapsání byly klíčové kontakty odborníků na UNESCO. To v jednotlivých letech upřednostňuje určité typy památek. Tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století. Jindy by zapsání mělo mnohem menší šanci. Vila Tugendhat byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána 16. prosince 2001. Památkové obnovy se vila dočkala až mezi lety 2010-2012, kdy byla uvedena do stavu, který odpovídá jejímu původnímu řešení.

Od té doby se její branka skoro nezavře a výrazných změn doznal i návštěvnický zájem o objekt. Zatímco za celý rok 2000 do vily zavítalo necelých 8 000 návštěvníků, v rekordním roce 2019 jí navštívilo téměř 60 000 hostů. Návštěvnost ale často omezuje maximální kapacita interiérů.
 

Novinky ve vile a speciální prohlídky

vila tugendhatDne 16. prosince 2021 budou spuštěny nové webové stránky vily – ty původní vznikly v roce 2009, a tudíž nutně potřebovaly celkové přepracování. Ve čtvrtek 16. prosince, kdy vila Tugendhat oslaví 20 let od zápisu na Světového kulturního dědictví UNESCO je plánována Vánoční filmová projekce snímku Casablanca, jejíž součástí je i menší welcome drink. Oslava významného výročí bude probíhat formou zvláštních prohlídek v termínech 26. a 31. prosince 2021. Vstupenky budou v prodeji na webu tugendhat.eu.

Na rok 2022 vila připravuje řadu nových programů a možností návštěv. Důležitým tématem je rovněž zpřístupnění vily hendikepovaným občanům. V rámci spolupráce s organizací Tichý svět, o.p.s., jsou ve finální fázi realizace tablety s výkladem v českém znakovém jazyce pro klienty se sluchovým postižením. Řada dalších projektů pak bude veřejnosti představena později.
 

Dům jako "stroj na bydlení"

Vila TugendhatVila byla v roce 1930 jedním z prvních pokusů o "dům jako stroj na bydlení" – krásné je na ní tedy to, jak promyšleně slouží svému účelu, nikoliv bezúčelné ozdůbky a okázalé dekorace. V obytném prostoru obeskleného prostředního patra nenajdete zeď. Obývák, jídelna, knihovna a pracovna tvoří jeden prostor s rozlohou dvou set osmdesáti metrů čtverečních. To je půldruhého tenisového hřiště, ve kterém jednotlivé části oddělují jen legendární onyxová stěna, závěs a ebenový paraván. Proslulá onyxová stěna v obývacím prostoru je tak tenká, že při soumraku propouští sluneční paprsky a vypadá, jako by uvnitř hořela. Dvě okna v proskleném obvodovém plášti sahají od stropu až k podlaze a díky elektrickému ovládání je lze plně otevřít do zahrady.

Pokud patříte k milovníkům techniky, určitě vás bude zajímat třetí prohlídkový okruh, který se věnuje právě technickému zázemí vily, která měla ve své době strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru i trezor na kožichy. Na prohlídku ovšem doporučujeme objednání předem, protože o prohlídku je opravdu velký zájem.
Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Objevte 16 českých památek UNESCO!

Objevte 16 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovějšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 jsou Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Film Skleněný pokoj inspiruje příběh vily Tugendhat

Film Skleněný pokoj inspiruje příběh vily Tugendhat

Film režiséra Julia Ševčíka Skleněný pokoj bude mít slavnostní premiéru 12. března v brněnském Univerzitním kině Scala, do široké distribuce vstupuje 14. března 2019. Příběh inspirovaný vznikem legendární vily Tugendhat je adaptací stejnojmenného románu Simona Mawera.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika