Úvod > Aktuality > Májový výlet do Brna: pro rodiny, pro mladé i starší, zvídavé i mlsouny
Májový výlet do Brna: pro rodiny, pro mladé i starší, zvídavé i mlsouny
"> "> "> ">
Kultura

Májový výlet do Brna: pro rodiny, pro mladé i starší, zvídavé i mlsouny

Vydáno 30. dubna 2019
Máte namířeno do Brna a přemýšlíte, jak si pár volných májových dnů opravdu užít? Pojeďte s námi, protože na portálu Kudy z nudy víme opravdu leccos – například to, že už od půlky dubna po Brněnské přehradě opět jezdí vyhlídkové lodě. Co se třeba vypravit na hrad Veveří a zpátky pěšky po břehu přehrady?
Výlet na Brněnskou přehradu spojený s vyhlídkovou plavbou a delší či kratší procházkou po březích je skvělý v každém ročním období, zvlášť teď na jaře. Navíc můžete navštívit hrad Veveří, dějiště řady akcí, koncertů a výstav. Jedna se tu chystá i nyní v máji: ve středu 1. května se na hradě koná sraz automobilových veteránů. Pozorovat je můžete už dřív, sraz účastníků je na nádvoří Technického muzea v Brně-Králově Poli, odkud přibližně v 9:30 v minutových intervalech odstartují na vyjížďku brněnskými ulicemi kolem přehrady na hrad Veveří. Přehlídka elegance na hradě začne kolem 11 hodin.
 

Brno s dětmi i pro mladé

Jedete do Brna s dětmi? Až budete kupovat lístky na vyhlídkovou plavbu, kupte si rovnou pojízdnou vstupenku. Ta totiž kombinuje výlet lodí s návštěvou některého z dalších zajímavých míst, kromě hradu Veveří se můžete podívat například do zoologické zahrady, rodinného parku Bruno anebo vědeckého parku Vida! V den, kdy jízdenku koupíte, se můžete jednou svézt mezi zastávkami Zoologická zahrada – Přístaviště, jinak ale platí celou plavební sezonu, takže obě místa nemusíte navštívit v jediný den.

Dětem uděláte radost také návštěvou Zetor Gallery s přehlídkou značkových traktorů anebo prohlídkou Pavilonu Anthropos s modelem mamuta; právě teď navíc můžete vidět zajímavou výstavu věnovanou neandrtálcům. Malé milovníky lega vezměte do Kostkolanduobchodním centru Olympia, s většími dětmi můžete prozkoumávat brněnské podzemí. Zdaleka nejde jen o kostnici pod kostelem svatého Jakuba, kapucínskou hrobku nebo Labyrint pod Zelným trhem. Lákadlem jen pro otrlé povahy je nedávno otevřené Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva; sídlí v nově zpřístupněných podzemních prostorách pod palácem Padowetz.

Pro studenty je skvělým místem Moravská galerie, která do stálých expozic nabízí vstup zdarma. Placené jsou pouze výstavy, aktuálně například nedávno zahájená výstava 1968:Computer.artPražákově paláci, zaměřená na vznik počítačového umění v 60. a 70. letech minulého století.
 

Procházky a slavné brněnské vily

Baví vás architektura, procházky a výstavy? Pak si nenechte ujít jarní cyklus komentovaných prohlídek s průvodci, který probíhá po celý květen a červen. Spolu s dalšími fandy architektury a historie si můžete projít stará tržiště, příjemné kavárny, brněnské kostely i známé funkcionalistické budovy. Procházky jsou obvykle určené pro omezený počet osob, doporučujeme proto zakoupit vstupenky v předprodeji.

Pokud byste chtěli navštívit proslulou vilu Tugendhat, zapsanou mezi památky UNESCO, je nutné vstupenky objednávat s velkým předstihem. Naopak vila Stiassni zve všechny zájemce na středu 1. a 8. května na program "Státní svátky ve vile Stiassni", který odkrývá "tajemnou komnatu". V rámci těchto prohlídek zavítáte na místa běžně nepřístupná a nakouknete tak pod pokličku funkčnosti celého domu. Prohlídky vychází každou celou hodinu od 9.00 do 17.00 hodin. Na prohlídky doporučujeme rezervaci. V podvečerních hodinách se 1. května v 17, 18 a 19 hodin uskuteční kostýmované prohlídky "Partie červeného dragouna". Na ty je však potřeba rezervace. V sobotu 4. května se můžete těšit na promítání filmu pro pamětníky.
 

Akce a novinky v Brně

  • Zaměřeno na víno: už ve středu 1. května se  v Piknik boxu – Björnsonův sad odehraje Láskyplné Ovínění. První máj si tak můžete užít se sklenkou skvělého vína v ruce.
  • Jeden hrad, desítky chutí, jídel, nápojů, představení turistických regionů. Vyzkoušejte všechny chutě České republiky na jednom místě! K tomu vyzývá festival Ochutnej Česko na Veveří, kde si v sobotu 4. května užijete desítky pokrmů, víno od vinařů, pivo z minipivovárků.
  • Sobota 4. května bude lákat studenty k oslavě Brněnského Majálesu. Jedná se o tradiční květnovou studentskou slavnost, jejíž tradice sahá až do středověku. Ulicemi města prochází průvod masek a alegorických vozů, tvořený studenty univerzit a vysokých škol. Hudební program bude připraven na Výstavišti.
  • Sportovně založené jedince určitě potěší běžecký seriál Run Tour, který v sobotu 11. května pokračuje závody pro dospělé i děti u Brněnské přehrady.
  • O týden později, v sobotu 18. května, se v Brně koná oblíbená Muzejní noc. Opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2021 na Brněnské přehradě

2.4.
31.10.
Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2021 na Brněnské přehradě

75. plavební sezóna na Brněnské přehradě potrvá do konce října. Těšíme se na vás.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

BrnoPas – turistická karta, která šetří peníze

BrnoPas – turistická karta, která šetří peníze

Líbí se vám Brno? Rádi poznáváte zajímavá místa ve městě? Chcete ušetřit?

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici

Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici

Moravská vesnička vznikla původně jako hračka pro autorova syna v roce 1983 a neustále se dohotovuje. Znázorňuje život na vesnici v 19. století. V současnosti se nachází v přízemí a v prvním patře na ploše 120 m².

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Bruno family park

Bruno family park

Všechny atrakce mohou absolvovat společně děti i rodiče, takže si park užije celá rodina.