Úvod > Aktuality > Májový výlet do Brna: pro rodiny a zvídavé turisty všeho věku
Kultura

Májový výlet do Brna: pro rodiny a zvídavé turisty všeho věku

  • Vydáno20. dubna 2022
Máte namířeno do Brna a přemýšlíte, jak si pár volných májových dnů opravdu užít? Pojeďte s námi, protože na portálu Kudy z nudy víme opravdu leccos – například to, že už od půlky dubna po Brněnské přehradě opět jezdí vyhlídkové lodě. Co se třeba vypravit na hrad Veveří a zpátky pěšky po břehu přehrady?
Brněnská přehradaVýlet na Brněnskou přehradu spojený s vyhlídkovou plavbou a delší či kratší procházkou po březích je skvělý v každém ročním období, zvlášť teď, na jaře. Navíc můžete navštívit hrad Veveří, dějiště řady akcí, koncertů a výstav.

Jedna se tu chystá i nyní v máji: v neděli 1. května se na hradě koná sraz automobilových veteránů. Pozorovat je můžete už dřív, sraz účastníků je na nádvoří Technického muzea v Brně-Králově Poli, odkud přibližně v 9:30 v minutových intervalech odstartují na vyjížďku brněnskými ulicemi kolem přehrady na hrad Veveří. Přehlídka elegance na hradě začne kolem 11:00 hodin.
 

Brno s dětmi i pro mladé

zoo BrnoJedete do Brna s dětmi? Až budete kupovat lístky na vyhlídkovou plavbu, kupte si rovnou pojízdnou vstupenku. Ta totiž kombinuje výlet lodí s návštěvou některého z dalších zajímavých míst, kromě hradu Veveří se můžete podívat například do zoologické zahrady anebo do vědeckého parku Vida! V den, kdy jízdenku koupíte, se můžete jednou svézt mezi zastávkami Zoologická zahrada – Přístaviště, jinak ale platí celou plavební sezonu, takže obě místa nemusíte navštívit v jediný den.

Dětem uděláte radost také návštěvou Zetor Gallery s přehlídkou značkových traktorů anebo prohlídkou Pavilonu Anthropos s modelem mamuta; právě teď navíc můžete vidět zajímavou výstavu věnovanou indiánům Severní Ameriky. Zvídavé návštěvníky z řad větších dětí i dospělých bude určitě zajímat brněnské podzemí. A zdaleka nejde jen o kostnici pod kostelem svatého Jakuba, kapucínskou hrobku nebo Labyrint pod Zelným trhem. Lákadlem jen pro otrlé povahy je nedávno také Muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva v Cihlářské ulici. Velmi zajímavé je také lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku. Expozice se jmenuje Chrám kamene a představuje cennou sbírku kamenických a kamenosochařských artefaktů – tedy starobylých soch, pomníků, náhrobků ze zrušených brněnských hřbitovů a kamenných ozdob ze zaniklých brněnských staveb. Pro studenty je skvělým místem Moravská galerie, která do stálých expozic nabízí vstup zdarma. Placené jsou pouze výstavy, aktuálně například Jiří Pelcl Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla.
 

Procházky a slavné brněnské vily

Baví vás architektura, procházky a výstavy? Pak si nenechte ujít jarní cyklus komentovaných prohlídek s průvodci, který probíhá po celý duben, květen a červen. Spolu s dalšími fandy architektury a historie si můžete projít brněnské Výstaviště, brněnské kavárny anebo si dát Rande v osmdesátkách. Procházky jsou obvykle určené pro omezený počet osob, doporučujeme proto zakoupit vstupenky v předprodeji.

Pokud byste chtěli navštívit proslulou vilu Tugendhat, zapsanou mezi památky UNESCO, je nutné vstupenky objednávat s velkým předstihem. Naopak vila Stiassni zve všechny zájemce na návštěvu bez rezervace (i když jí návštěvníkům doporučuje). Prohlídky se konají v těchto časech: 11, 13, 15 a 17 hodin, o víkendech a státních svátcích vždy každou celou hodinu.
 

Akce a novinky v Brně

  • výstava tutanchamonšpilberkOd 21. dubna je nově otevřen Palác šlechtičen! Uvidíte v něm dvě zbrusu nové expozice: Loutkářské umění aneb příběhy českého loutkářství a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.
  • Na Výstavišti probíhá až do konce září 2022 velkolepá výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady. V expozici si projdete faraonovy pohřební komory a objevíte zlaté poklady přesně tak, jak je roku 1922 odhalil Howard Carter.
  • Na Špilberku se odhalují Poklady špilberské zbrojnice. Příchozím ukáže to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů. Poklady jsou otevřeny do konce prosince 2022.
  • Sportovně založené jedince určitě potěší běžecký seriál Run Tour, který v sobotu 14. května pokračuje závody pro dospělé i děti u Brněnské přehrady.
  • Příjemným zážitkem bude zajisté také Veřejná ochutnávka vín Grand Prix Vinex, která se uskuteční 21. a 22. května 2022.
Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

AutenTICké prohlídky – Jaro v Brně 2024

6. 4.19. 6.
AutenTICké prohlídky – Jaro v Brně 2024

Komentované jarní prohlídky TIC BRNO jsou plné čerstvého jarního vzduchu, když to klapne, tak i sluníčka, ale hlavně zajímavých informací na téma, které si vyberete. A jsou autenTICké, což znamená, plné skutečných témat

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 7 lodí – moderních, většinou dvoupalubových plavidel z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Setkání automobilových veteránů na hradě Veveří

1. 5.
Setkání automobilových veteránů na hradě Veveří

1. května se sejdou účastníci přehlídky elegance a vyhánění pavouků z výfuků.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. V prosinci 2022 se návštěvníkům do odvolání uzavřela.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda